Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ASUS A7V266E – vynikající podvozek pro vaše AMD

2.5.2002, Tomáš Čupr, recenze
ASUS A7V266E – vynikající podvozek pro vaše AMD
Dnes vám přinášíme recenzi základní desku, která patří do vyšší střední třídy. Jejím výrobcem je společnost Asus a to již něco znamená…
Pokud slyšíte lidi bavící se o automobilech jistě zaslechnete také zmínku o Ferrari. V podobné situaci je v současnosti značka Asus v oblasti základních desek. Proto jsem k desce ASUS A7V266E přistupoval s velkým očekáváním, které ani v nejmenším nezklamala.


Obr. 1 - ASUS A7V266E
(klikněte pro zvětšení)

Balení boardu je na první pohled Asusácké v příjemných světlých barvách a i dodávané příslušenství je u této značky standardem. Detailní manuál, příručka pro rychlou a snadnou instalaci, CD s drivery, kompletní sada IDE a FDD kabelů a přídavný kabel se dvěma USB porty.


Obr. 2 - Příslušenství dodávané s ASUS A7V266E

Design desky je založen na jejím předchůdci A7V266 a na první pohled jsou tyto dva boardy identické. Změnou oproti předchozím modelům je pozice patice procesoru. Ta bylo otočena o 90 stupňů, což se muže na první pohled zdát nezvyklé, ale při častější manipulaci s chladičem pochopíte funkčnost takového řešení. Kolem patice je mnoho místa a tak nenastanou problémy asi s masivními chladiči. Desku lze osadit až 3GB DDR RAM, které můžeme rozdělit do tří slotů. Zvláštností je umístění ATX konektoru, který je těsně nad IDE konektory. Vedle nich nalezneme i konektory Promise RAID umožňující RAID typu 0 a 1. Vaše expanzní plány jistě uspokojí 5 PCI, 1 AGP a 1 CNR slot. Standardní částí tohoto modelu je i zvukový čip C-Media 8738 s podporou šestikanálového zvuku. Integrovaný zvuk jde samozřejmě v BIOSu vypnout. Nesmím zapomenout ani na ASUS ASIC - tento čip je zodpovědný za monitorování všech parametrů potřebných pro spolehlivý běh systému.


Obr. 3 - Poloha IDE a RAID konektorů vzhledem ke konektoru ATX

Specialitou tohoto boardu je jumper "THEMCPU", pomocí kterého definujete zda bude deska přijímat data získaná termální diodou. S tímto velmi těsně souvisí další můstky - opět specialita A7V266E. Nastavují totiž typ použitého procesoru (Athlon ThunderBird/Duron nebo Palomino) a při instalaci je nutné je správně nastavit. Umožňují nejen správné rozpoznaní procesoru XP pomocí P-ratingu, ale velmi silně ovlivňují výkon procesoru. Pokud použijete např. nastavení TBird pro procesor XP, tak se diskové subsystém zrychlí asi o 30%, ale ostatní operace se výrazně zpomalí. V celkovém průměru dá správné nastavení zhruba několik procent výkonu navíc.

Tradiční ozdobou desek ASUS je BIOS a ani A7V266E nezůstala ušetřena síle BIOSu Award ve verzi Medallion, který se vyznačuje zvýšenými možnostmi pro úpravu vlastností paměťové sběrnice a to je také jeden z důvodů skvělých výkonů této desky.

Velikým překvapením pro mne bylo, že FSB, ač nastavena na 133 MHz, činí 134,3 MHz. Onen 1 MHz (Turbo mode) si deska přidává i v případě, že frekvenci nastavíte manuálně v BIOSU, což ústí v paradox, kdy v defaultním nastavení je deska rychlejší než při manuálním nastavení FSB 134 MHz. Toto nastavení lze vypnout, nicméně jsem ho při testech ponechal zapnuté jako základní nastavení výrobce.

Desky ASUS byly vždy připraveny experimentovat s rychlostmi vyššími než jsou ty doporučené a nejinak je tomu i v tomto případě. Co u přetaktování této desky převládá je pocit bezpečí - ve chvíli kdy zajdete příliš daleko, systém se znovu nastartuje s výchozími hodnotami. Možnosti přetaktování souvisí s BIOSem a nepřeháním, že nastavit si podle přání lze vše, co si lze představit.

Technické specifikace
  • Čipová sada VIA KT266A
  • Patice Socket A
  • Paměťové sloty 3x DDR SDRAM
  • Maximum operační paměti 3 GB (PC2100)
  • Audio C-Media CMI-8738
  • Rozšiřující sloty 1x AGP, 5x PCI, 1xACR
  • Komunikační porty 2x USB, 2x PS/2, 1x LPT, 2x COM
  • Bios – AWARD

Výsledky benchmarků


Použité testovací komponenty:
  • AMD Athlon XP 1800+
  • grafická karta 3D Labs Creative GeForce 3 Titanium 500
  • pevný disk Western Digital 400BB - 40 GB, 2 MB cache, 7200 ot./min
  • paměti 256 MB Samsung DDR266

SiSoft Sandra 2001te


Obr. 4 - Sandra CPU Benchmark



Obr. 5 - Sandra Multimedia Benchmark



Obr. 6 - Sandra Memory Benchmark

3D Mark 2001


Obr. 7 - 3D Mark 2001

projektové soubory


Rozlišení
Projektové soubory
Textová podoba projektových souborů
640 x 480
640.3dp
640.txt
800 x 600
800.3dp
800.txt
1024 x 768
1024.3dp
1024.txt
1280 x 1024
1280.3dp
1280.txt
Tab. 1 - Projektové soubory programu 3DMark 2001

Quake III Arena


Obr. 8 - Quake III Arena Demo

HD Tach 2.61


Obr. 9 - HD Tach Advanced Size Test

WinBench 99


Tab. 2 - Výsledky programu WinBench 99

Shrnutí a hodnocení

Bez diskuze přináší mód "Turbo" větší výkon ! Kromě výkonu lze tuto desku charakterizovat jako skvěle vyrobenou s mnoha přídavnými možnostmi, které jen zřídka uvidíme u konkurence. Neodpustím si však trochu polemiky ohledně integrovaného zvuku a ACR slotu. Vysoce integrovaná a levná řešení se spíše hodí na low-cost trh a jsou nutná pro systémové integrátory (OEM), kteří potřebují snížit náklady na počítačové systémy. Do této kategorie ASUS A7V266E rozhodně nepatří a podle mého názoru tato integrovaná řešení nepatří na ni. Cena této desky se pohybuje kolem 5 400 Kč bez DPH.



Za zapůjčení základní desky Asus A7V266E děkujeme společnosti: Czech Computer