Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus G51J 3D: NVIDIA 3D Vision mobilně

19.5.2010, Jan Vítek, recenze
Asus G51J 3D: NVIDIA 3D Vision mobilně
Na otestování nám dorazil notebook Asus G51J 3D, jehož největší zajímavostí je nejen podpora NVIDIA 3D Vision, ale i přibalené brýle. Nic nám tedy nebude bránit tomu, abychom si 3D vjem vyzkoušeli a i jinak si s tímto notebookem pohráli.

Vnější zpracování notebooku


Je jasné, že 15,6" notebook, jehož výbavičku kromě ostatního tvoří také procesor Intel Core i7 a grafická karta NVIDIA GeForce GTX 260M, nebude zrovna tenký, lehký, a lehce přenositelný počítač. Tělo je tedy spíše mohutné a také se na něm Asus vyřádil po vzhledové stránce a není se čemu divit, když G51J 3D patří do série produktů ROG (Republic of Gamers). Ta má své logo, či spíše erb se stejným tvarem jako znak Lamborghini. Designér si tedy asi vypůjčil stejný prvek z notebooků Asus-Lamborghini (a nejen tento), akorát jej vyložil jinou grafikou.


- klikněte pro zvětšení -

Víko notebooku s lesklým texturovaným povrchem kromě zmíněného znaku nese logo firmy Asus, po stranách stříbrné lišty podsvícené pomocí LED diod a dole je černý plast s rytím. Už na první pohled tedy tento notebook dokáže zaujmout svým grafickým zpracováním, ale jak je to s pevností víka? To se prohýbá stejně jako u jiných modelů, takže nečekejme výjimečnou pevnost, ale ani chatrnost.


- klikněte pro zvětšení -

Spodní část notebooku je vyrobena z tuhého černého materiálu se zdrsnělým povrchem a velká část jejího povrchu je tvořena jedním velkým odnímatelným panelem, což zajistí dobrý přístup uživatele k vnitřnostem. To bývá občas problém, protože zvláště možnost vyčištění chladiče notebooku se občas velmi hodí, když už hlučnost přesahuje únosné meze a komponenty se žhaví. Chladicí systém tu tvoří jednak různě posázené průduchy a pak především jeden velký kulatý otvor s hrubým i velmi jemným prachovým filtrem, jejž by si leckdo mohl splést se subwooferem. Ten ale, jak uvidíte dole na této stránce, nemá žádnou funkci.

Pro lepší chlazení také Asus vybavil tento notebook čtyřmi vysokými nožkami s gumovými podstavci. Ty mají zajistit lepší přísun čerstvého vzduchu. Baterie se zasouvá do těla notebooku klasicky zezadu a jistí ji dva zámky.



Pravá hrana nám nabídne především optickou mechaniku usazenou až za konektory, i když osobně bych ji raději viděl vepředu, kde by byla lépe přístupná a naopak by vepředu tolik nepřekážely vykukující konektory. Leč je jasné, že by se tak musela zcela překopat významná část celého notebooku, což by nemuselo být snadné. Zmíněné konektory jsou audio a USB 2.0 a zatímco ty jsou dva vedle sebe, tak audio konektory jsou tři. Slouží pro sluchátka/SPDIF, Line In a mikrofon.



Levá část nabídne jednak až úplně vzadu analogový obrazový výstup (D-Sub), pak vysoký výdech chlazení, pokračujeme se zaslepeným kulatým otvorem, který je evidentně určen pro anténu tuneru DVB-T, pak malým konektorem rozhraní IEEE1394 FireWire, konektorem eSATA, HDMI a dalšími dvěma konektory USB 2.0. Nad nimi si našel místo slot pro karty ExpressCard (obě verze), takže pokud ten bude využitý, pak přístup k levým konektorům USB a HDMI nebude zrovna snadný.


- klikněte pro zvětšení -

Přední část notebooku zaujme především levou částí, kde je čtečka karet SD/miniSD/XD/MMC/MS/MS DUO/MS Pro/SM se záslepkou, jež by mohla být zapuštěna hlouběji, aby tolik nevykukovala ven a hned vedle je vypínač bezdrátových rozhraní. Uprostřed se za lesklým tmavým pruhem skrývají jednotlivé kontrolky (power, HDD, apod.)


- klikněte pro zvětšení -

Displej notebooku se při otevírání nezasouvá za zadní hranu, takže i sem mohl Asus nasázet vedle baterie nějaké konektory. Bohužel jsou zde i přes zbylé místo pouze dva - napájecí a Ethernetový a oba sem bez debat patří, stejně jako otvor pro zámky Kensington. Mohl by se sem přesunout třeba ještě některý z obrazových, ale výrobce nejspíše chtěl, aby notebook nezasahoval tolik směrem dozadu, což dokládá zalomený napájecí konektor.


Vnitřek notebooku


Víko s displejem by se mohlo díky způsobu uchycení dát otevřít klidně o 180 stupňů, ale výrobce toto omezil na cca 150 stupňů. Rám kolem lesklého displeje je rovněž lesklý a má v sobě vsazeny velké podložky pro své měkké dosednutí na základnu. Ty jsou mohutné především nahoře, kde obklopují patřičně zvýrazněné oko 2megapixelové webkamery. Ta má vedle sebe dva otvory a za nimi mikrofony. Klouby displeje nevypadají na pohled příliš silně, ale svou práci odvádějí dobře, takže i když s notebookem trošku třeseme, tak se displej téměř nehne.


- klikněte pro zvětšení -

Základna notebooku naštěstí není celá lesklá. Nahoře má perforovaný pruh s reproduktory a tlačítky, pak následuje klávesnice s lesklým podložím a nakonec spodní část s touchpadem a matným plastem. Podívejme se tedy nejdříve nahoru na lištu vsazenou do perforovaného plechu. Ta nese vlevo logo firmy Altec Lansing, dvorního dodavatele reproduktorů pro lepší notebooky z nabídky Asus.



Dále to jsou bíle podsvícené tři kontrolky (HDD, Num Lock, Caps Lock), za nimi tři stejně zpracovaná dotyková tlačítka. První z nich zapíná a vypíná NVIDIA 3D Vision, další přepíná mezi výkonnostními/spotřebními režimy aplikace Power4Gear Hybrid a poslední vypíná touchpad (k tomu slouží také kombinace kláves Fn+F9). Nakonec tu máme dvě normální tlačítka, z nichž jedno zapne notebook s bootem do OS Express Gate a druhé jej zapne normálně s bootem do Windows 7.



Klávesnice je moderního typu s oddělenými klávesami a nechybí u ní plnohodnotný numerický blok kláves. Prohýbání klávesnice je minimální, takže zde není problém, akorát velikost kláves je právě v numerické části již trošku ošizena a přitom je po stranách ještě dostatek místa.



Spodní část základny z matného černého plastu má v sobě jedinou dominantu - broušeným hliníkem ohraničený touchpad, přičemž tlačítka jsou také hliníková a velmi dobře zpracovaná. Touchpad je dostatečně velký, ale místa je tu tolik, že mohl být klidně i větší. Po jeho matném povrchu se prstem jezdí velmi příjemně, takže zde nemám větších výhrad.


- klikněte pro zvětšení -

Zde se podíváme také pod spodní víko notebooku, které mi po odklopení připomnělo model Asus-Lamborghini VX5, protože "průduch" nad ventilátorem je tu také ucpán, takže slouží jen jako atrapa. Uživatel by si ale mohl myslet, že není radno jej ucpávat, jenomže to je zde zcela jedno. Pokud se zmíněným notebookem srovnáme i ostatní věci, jako rozložení komponent a portů, vyjde nám, že jde jen o starší Asus-Lamborghini VX5 s faceliftem. To by nebylo na škodu, kdyby tedy výrobce alespoň vypustil atrapu spodního průduchu.