Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus-Lamborghini VX5: pouze pro majetné

15.1.2010, Jan Vítek, recenze
Asus-Lamborghini VX5: pouze pro majetné
Dnes se zaměříme na jednu notebookovou specialitku v podobě Asus-Lamborghini VX5, jenž plní úlohu top třídy pro fajnšmekry, kteří chtějí mít něco exkluzivního. Asus se tedy snažil tento notebook vyšperkovat, aby si značku Lamborghini zasloužil.
Že Asus-Lamborghini VX5 není žádný střízlík, to už poznáme dle jeho hmotnosti, která činí 3,5 kg a také dle rozměrů 394 x 274 x 48 mm. Nejedná se také o běžný přístroj s běžným výkonem, protože se dočkáme kromě jiného čtyřjádrového procesoru.



K nám dorazil testovací kus, jenž nebyl určen k prodeji, a tak se nedivme, že balení není příliš reprezentativní a také v něm chyběla brašna a optická myš, které mají být dle stránek výrobce přibaleny. Musíme si také uvědomit, že jde o notebook za cenu kolem 66000 Kč, a tak k němu budeme také přistupovat. Za takové peníze prostě musí něco předvést a my na něm rozhodně nenecháme jedinou nit suchou. Je sice pravda, že už jde o starší kus, ale je stále aktuální, a tak bude zajímavé zjistit, co nám tento známý výrobce za takovou cenu nabízí.



Nyní se podívejme na specifikace:

Model
Asus Lamborghini VX5
Procesor
Intel Core 2 Extreme Q9000
Frekvence apod.
2 GHz, 6 MB FSB, 1066 MHz
Čipová sada
Mobile Intel PM45 Express Chipset +ICH9M
RAM
4 GB DDR3 1066 MHz SDRAM
Pevný disk
2x 500 GB - Seagate ST9500325AS
Úhlopříčka displeje
16,1palce
Rozlišení displeje
1920 x 1080 - Full HD
Grafická karta
NVIDIA GeForce GT 130M, 1GB GDDR3 VRAM
Zvuková karta
HD Audio
Mechanika
Blu-ray DVD Combo
Reproduktory
stereo od Altec Lansing
Zvukové vstupy/výstupy
mikrofon, sluchátka, line-in
Polohovací zařízení
touchpad a dvě tlačítka
PS/2
ne
USB/eSATA
4x USB 2.0, 1x eSATA
Výstup na externí monitor
D-Sub analog, HDMI
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
Express Card 54
FireWire (IEEE 1394)
ano
Čtečka karet
8 in 1 card reader, SD, MMC, MS, MS-Pro, xD, Smart Media, mini SD w/ adapter, MS-Duo
Bluetooth
Bluetooth V2.1+EDR
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Wireless WiFi Link 5100 ABGN
Modem
ne
LAN
Realtek RTL8168C Gigabit Ethernet
Webkamera
2megapixelová
Speciální výbava
čtečka otisků prstů
Otvor pro zámek Kensington
ano
Typ baterie
6článková Li-Ion, 4800 mAh při 11,1 V
Deklarovaná výdrž baterie
asi 1,5 hodiny
Rozměry
394 x 274 x 48 mm
Hmotnost
3,5 kg s baterií dle specifikací
Operační systém
OS Windows 7 Enterprise 32bit

V dnešní době takováto nabízená konfigurace za sumu 66000 Kč je téměř troufalost, ale na chvíli se oprosťme od pořizovací ceny a podívejme se blíže na specifikace. Asus nezřídka využívá u svých notebooků podobně jako MSI funkci přetaktování, což se zde týká procesoru Intel Core 2 Extreme Q9000 se čtyřmi jádry a základní frekvencí 2 GHz. Na funkci Twin Turbo se podrobněji podíváme ve třetí kapitole. Čipová sada je standardní, tedy Intel PM45 Express s ICH9-M a nadstandardní jsou ovšem 4 GB paměti DDR3 RAM na frekvenci 1066 MHz. Škoda jen, že 1 GB byl vyhozen oknem použitím 32bitového systému. Jenomže zde se dostáváme k problému testovaného kusu.

Ten již evidentně viděl mnoho rukou, a tak není ani divu, že se nám nedostalo běžně dodávaného příslušenství, což by tedy ani tak nevadilo. Jenomže cestou k nám se z tohoto notebooku ztratil jeden z 500GB pevných disků a vzhledem k dostupným specifikacím nejsou ani Windows 7 Enterprise obvyklou softwarovou výbavou. Další podivností je displej s rozlišením 1920 x 1080, jenž má dle všech dostupných specifikací včetně stránek výrobce mít pouze 1366 x 768 pixelů, tedy stejně jako běžné 15,6" notebooky s poměrem stran 16:9. Berme tedy tuto recenzi jako pohled do světa Asus-Lamborghini, než jako recenzi konkrétního komerčně dostupného produktu a také jako počátek inovované metodiky testování.

Dále tu je grafická karta NVIDIA GeForce GT 130M s 1GB GDDR3 VRAM, jež se svými 32 shaderovými jednotkami díru do světa rozhodně neudělá (i když té se také týká režim Twin Turbo) a ani před několika měsíci, kdy se tento notebook k nám dostal na trh, by nebyla hodnocena lépe, protože jde v každém případě o low-end. Přesto je to low-end, který předčí jakékoliv integrované řešení. Možná by Asus zde mohl být o něco pružnější a hardware svých Lamborghini vylepšit, ale bohužel se nestalo.

Ostatní výbava, kam patří porty a rozhraní, je celkem běžná, ovšem nikde ani nepokulhává. Jediná nadstandardní záležitost je zde mechanika Blu-ray, ovšem když sklouzneme pohledem do spodní části tabulky, ukáže se předpokládaná výdrž baterie pouze 1,5 hodiny, a to se předpokládá v klidovém stavu. Je jasné, že se čtyřjádrovým procesorem a samostatnou grafickou kartou se zázraky dít nebudou, ale 4800 mAh při 11,1 V, to mají dnes podobné i některé netbooky.
 

Příslušenství


V příslušenství prodejního kusu bychom se měli dočkat brašny a myši jako pozornosti. V balení našeho testovacího kusu bylo namísto toho 8 různých síťových kabelů pro různé typy zásuvek, což jen dokládá, že je to notebook-cestovatel.




Napájení


Tolik potřebnou šťávu dodá mohutný napájecí adaptér, jenž poskytuje 19 V při 6,32 A, a tedy 120 W energie. Protože má šestičlánková Li-Ion baterie d 4800 mAh udávanou životnost pouze 1,5 hodin a notebook sám váží kolem 3,5 kg, je jasné, že o přenosnosti zde mluvit nebudeme vůbec.




Operační systém a software


Nainstalovaný operační systém Windows 7 Enterprise 32bit nebyl na testovacím kusu zcela nakonfigurován a doplněn o jiné aplikace jako běžně prodávané verze, a tak se musíme spolehnout na specifikace výrobce. Bohužel ale nebyly nainstalovány všechny ovladače a v systému zůstalo viset neznámé zařízení. Tím by měl být tuner, k němuž nabízí výrobce na svých stránkách také ovladače speciálně pro Windows 7 (Yuan TV Tuner Driver), jenže po jejich nainstalování se nic nestalo. Pokud jsem se pokusil ovladač systému vnutit ručně, nezdařilo se a stejně tak i online systém vyhledávání ovladačů ve Windows 7 zklamal.

Asus jinak hovoří o následujících nainstalovaných aplikacích:
  • WinDVD8 BD
  • Virus & Tool Software - Norton Internet Security 2009
  • ASUS SmartLogon
  • ASUS Net 4 switch
  • Asus Power4Gear eXtreme
  • Asus Live Update
  • Asus NB Probe +
  • ASUS Life Frame 3
  • ASUS Wireless Console
  • Asus Data Security Management(ADSM)
  • ASUS Splendid
  • ASUS Hotkey
  • ASUS Express Gate
  • Asus Screen Saver
  • eManual

Jedná se o celkem klasickou sortu aplikací.