Asus-Lamborghini VX5: pouze pro majetné
15.1.2010, Jan Vítek, recenze
Dnes se zaměříme na jednu notebookovou specialitku v podobě Asus-Lamborghini VX5, jenž plní úlohu top třídy pro fajnšmekry, kteří chtějí mít něco exkluzivního. Asus se tedy snažil tento notebook vyšperkovat, aby si značku Lamborghini zasloužil.
Kapitoly článku:
Vnější zpracování notebooku
Design, design, design, o to tu jde především. Veškerý vnější design samozřejmě podléhá tématu Lamborghini. Co ovšem není zrovna chvályhodné, jsou masy bílých plastů tvořící vnější povrch. U takto cenově posazeného notebooku bychom očekávali asi kvalitnější materiály, ovšem je také pravda, že vzhledem ke složitým tvarům se nemusíme výrobci vlastně ani moc divit, že šel schůdnější cestou. Kromě toho se zde ale setkáme také s kovovými a koženými doplňky, ale to převážně uvnitř.
Víko notebooku je podobně jako u modelů Acer Ferrari pojato coby kapota auta a zde se dočkáme i perforovaného panelu v zadní části u stříbrného loga Asus. To však opticky ustupuje dominantnímu znaku Lamborghini, jehož okraj je po zapnutí notebooku modře podsvícen. Plast je zde poměrně masivní, a tak si nemusíme tolik stěžovat, neboť celá konstrukce je pevná a působí odolně.
Spodní část notebooku má jednu dominantu, a sice kulatý "otvor" vyplněný jakoby perforovaným černým plechem. Pokud si však notebook otevřeme, shledáme, že jeho praktický přínos je roven jedné velké kulaté nule, protože ve skutečnosti tu žádné průduchy nejsou a i kdyby byly, stejně je panel zespoda celý polepen hliníkovou fólií. Vypadá to tedy tak, že výrobce na poslední chvíli upravil systém chlazení a místo přímého nasávání vzduchu využil několik různě posázených průduchů.
Dobré ale je, že se můžeme velmi snadno dostat k útrobám notebooku, protože až na oblast optické mechaniky je celý panel po odšroubování několika šroubků snadno odejmutelný.
Podívejme se na pravou stranu, odkud na nás vyskočí hned vepředu umístěná trojice audio konektorů (mikrofon, sluchátka, line-in), pak následuje dvojice portů USB 2.0 a nakonec už jen optická mechanika.
Levá strana notebooku nabídne nejdříve dva sloty - jeden coby čtečka karet (SD, MMC, MS, MS-Pro, xD, Smart Media, mini SD s adaptérem, MS-Duo) a jedna pro 34mm i 54mm karty Express Card. Pak následuje ještě pod tímto slotem trochu nevhodně a stísněně umístěný port HDMI, vedle něj eSATA, minikonektor rozhraní IEEE1394 FireWire, anténní konektor a třetí port USB 2.0. Tato oblast konektorů je tedy dost nahuštěna.
Za pěkně a vzdušně zpracovaným výdechem chlazení vše zakončuje klasický analogový obrazový výstup D-Sub. Tím ale výčet portů nekončí.
Přední hrana tedy nabídne pouze přepínač pro deaktivaci bezdrátových rozhraní Wi-Fi a Bluetooth, a to ve své levé části. Ten je velmi snadno nahmatatelný a vystouplý, kvůli čemuž jej ale můžete třeba při přenášení notebooku celkem snadno přepnout omylem.
Zadní část Asus-Lamborghini sice ukáže baterii, ale i přes ni tu zbylo dost místa na otvor pro zámky Kensington (vlevo) a na druhé straně příhodně umístěný RJ-45 gigabitového Ethernetu, poslední ze čtyř portů USB 2.0 a napájecí konektor. Zbylo tu však také dostatek místa na to, aby se sem mohl přesunout i D-Sub, na jehož místě bych pak osobně rád viděl HDMI. Tím by se ulehčilo přeplněnému levému boku.
Nyní se už ale podívejme na vnitřní zpracování.
Vnitřek notebooku
Klouby displeje jsou sice vystouplé nad základnu, ovšem maximální úhel pro jeho otevření je i tak jen standardní kolem 135 stupňů. Lesklý displej s úhlopříčkou 16 palců je zasazen do taktéž lesklého rámu, jenž je neobyčejně tlustý. Designové hrátky nám celé tělo notebooku prostě a jednoduše zvětšily, takže je zřejmé, že nebýt snahy o poskytnutí vzhledově tak neobyčejného přístroje, mohly by být jeho rozměry i hmotnost výrazně nižší.
Nahoře v rámu se jinak skrývá kamera označená slovy Sapphire Crystal, která je zasazena za velkým lichoběžníkovým sklíčkem. Vedle ní by pak je umístěn reproduktor.
Celá základna je tvořena hranami vyloženými broušeným kovem, lesklým i matným plastem v černé či stříbrné barvě a také prošitými kusy kůže na místech pro položení zápěstí.
Horní část základny nabídne dva reproduktory chráněné děrovaným plechem a lemované stříbrným plastem. Mezi nimi je pak čtveřice bíle podsvícených dotykových tlačítek, z nichž první slouží k zapnutí funkce automatického podsvícení klávesnice, která využívá nedaleký světelný senzor k nastavení úrovně svitu instalovaných bílých LED. Druhé dokáže deaktivovat touchpad a jeho dvě tlačítka, třetí nastavuje podsvícení klávesnice manuálně (3 úrovně + vypnuto) a čtvrté cyklicky volí jeden ze čtyřech výkonnostních režimů funkce ASUS Power4Gear Hybrid.
Vedle klávesnice máme v broušeném panýlku umístěné taktéž bíle podsvícené tlačítko Power a pod ním menší Speed. To zapíná přetaktovací režim TwinTurbo, po čemž se efektně modře podsvítí boční hrany touchpadu, takže bezpečně poznáme, zda máme přetaktováno, či nikoliv. Podsvícení klávesnice je kvalitní (více ve čtvrté kapitole), ovšem ona samotná by rozhodně mohla být pevnější, aby se pod tlakem tak výrazně neprohýbala. Styl jejího provedení s oddělenými a rovnými klávesami nastolený MacBooky Pro je moderní a dnes už ale v podstatě běžný i v netbookovém světě.
Touchpad s tlačítky byl zpracován neslavně. Opět se setkáme se hladkou a lesklou ploškou a opět musím konstatovat, že na ní prsty nepříjemně drhnou. Tlačítka navíc byla provedena tak, že kladou na různých místech stisku různý odpor, což je zvláště patrné u nejčastěji používaného levého tlačítka. Otázkou je, zda toto není už opotřebované, ale ono je to stejně jedno, protože by rozhodně mělo vydržet podstatně déle a u takovéhoto notebooku zvlášť. Nakonec tu máme mezi nimi čtečku otisků prstů a na samotné hraně pak čtyři kontrolky pro baterii, stav počítače a rozhraní Wi-Fi a Bluetooth. Jejich podsvícení je rovněž bílé, ale piktogramové popisky velmi nezřetelné.
Podívejme se ještě pod kapotu notebooku Asus-Lamborghini VX5. Systém chlazení je zcela běžný a využívá dvou heatpipe - jedné pro procesor s čipovou sadou a druhé pro grafickou kartu zasunutou ve slotu. Co se týče pozic pevných disků, pak molitanové vyložení prázdné pozice vypadá i s papírovými lepicími páskami pro zajištění kabelů spíše jako špatný vtip, tak doufejme, že jde pouze o vrtoch této testovací verze, která nebyla určena k prodeji. Odkryty jsou rovněž dva obsazené paměťové sloty SO-DIMM a bezdrátový modul Wi-Fi.