Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus-Lamborghini VX5: pouze pro majetné

15.1.2010, Jan Vítek, recenze
Asus-Lamborghini VX5: pouze pro majetné
Dnes se zaměříme na jednu notebookovou specialitku v podobě Asus-Lamborghini VX5, jenž plní úlohu top třídy pro fajnšmekry, kteří chtějí mít něco exkluzivního. Asus se tedy snažil tento notebook vyšperkovat, aby si značku Lamborghini zasloužil.

Inovovaná metodika


S příchodem nového roku jsme se rozhodli oživit metodiku testování notebooků:
  • nové testy pro zjištění výkonu a teplot komponent
  • infračervený teploměr Fluke 62 Mini s fixně nastavenou emisivitou na 0,95
  • digitální váha American Weigh Scales AMW-13

Zjistíme tedy i informace o povrchových teplotách různých částí těla notebooku a jeho přesnou hmotnost včetně samotné baterie a napájecího adaptéru.

Hmotnost
Notebook s baterií
3,38 kg
Baterie
0,33 kg
Adaptér bez přívodní sňůry
0,57 kg

Notebook se nám tedy se svými 4 kg (pokud s sebou potáhneme i adaptér) pěkně pronese.

A nyní k výkonnostním testům. Do nich se zařadily moderní benchmarky 3DMark Vantage a PCMark Vantage, pak Fritz Chess Mark schopný velmi těžit z vícejádrových procesorů, zůstal Sciencemark, Everest i Cinebench R10 a pak přibyly tři herní tituly - Company of Heroes, S.T.A.L.K.E.R. a zástupcem nových her je ArmA 2 (dokáže dobře zužitkovat vícejádrové procesory, a je tak velmi aktuální).

Co se týče měřených teplot pomocí Fluke 62 Mini, podíváme se na celkem sedm údajů - teplotu klávesnice, pravé i levé části na odkládání zápěstí, displeje, výdechu chlazení a pak levé a pravé spodní části notebooku. To jednak v klidu po dlouhodobé běžné práci a pak po delší době zátěžových testů, kde si grafickou kartu s jedním procesorovým jádrem vezme na starost Furmark a zbytek jader vytíží Prime95.


Výkonnostní testy


Nyní k výkonnostním testům, kde můžeme díky čtyřjádrovému Intel Core 2 Quad Q9000 přetaktovaném na 2194 MHz, 4 GB paměti DDR3 RAM a grafické kartě NVIDIA GeForce GT 130 M na rovněž zvýšených frekvencích 625 / 1563 MHz (původně 600 / 1500 MHz) očekávat velmi slušný výkon. Ovšem s ohledem na hry to nebude nic výjimečného, protože použitá grafická karta se neřadí mezi hi-endové modely.

Kvůli nově použitým testům také začneme odznova i se srovnáváním, takže dnes to bude ještě prostá tabulka a až v příštím testu notebooku začneme opět s grafy:

Testy procesoru:Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Cinebench R10 - 1 CPU
2658
body
Cinebench R10 - X CPU
8371
body
3DMark Vantage - CPU
6095
body
PCMark Vantage - celkové skóre
4988
body
Fritz Chess Benchmark - 1 CPU
1805
body
Fritz Chess Benchmark - X CPU
6177
body
Testy paměti:Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
Sciencemark
6009
MB/s
PCMark Vantage - Memory
3443
body
Testy grafické karty:Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3DMark Vantage - celkové skóre
2125
body
3DMark Vantage - GPU
1648
body
PCMark Vantage - Gaming
3872
body
Arma2 (800 x 600, střední detaily, viditelnost 1600)
25
FPS
Company of Heroes (1024 x 768, vysoké detaily)
82,5
FPS
S.T.A.L.K.E.R. (1024 x 768, max. detaily, Full Dynamic Lighting)
72,7
FPS
Cinebench R10 - OpenGL
4140
body
Testy pevného disku:Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
3dMark Vantage - HDD
2864
body
Everest - Čtení - zač.
79,6
MB/s
Everest - Čtení - prostř.
64,2
MB/s
Everest - Čtení - kon.
35,4
MB/s
Everest - Čtení z bufferu
205
MB/s
Everest - Průměrný seek
17,65
ms

Čtyřjádrový procesor nám tedy podává velmi slušný výkon a velmi dobře škáluje při použítí více svých jader, což je znát především u testů Cinebench R10 a Fritz Chess Benchmark. Výtečný je i výkon pamětí a je zřejmé, že si bez problémů zahrajeme i 3D hry, i když na ty nejmodernější s nejnáročnějšími požadavky můžeme asi zapomenout, nebo se spokojit jen s nízkými detaily. A nakonec, co se týče pevného disku a jeho výkonu, ten je rovněž uspokojivý. Komu by však nestačil, může si dva instalované disky nakonfigurovat do pole RAID 0, tedy Stripping.

To je zatím k výkonu vše a na srovnání s dalšími modely se budete moci podívat v některé z dalších recenzí.


Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a jeho hlučnost. O té si můžeme říci už rovnou, že není zrovna nízká, a to zvláště v zátěži. Vhodnější by byl větší pasiv, jenž by zajistil kvalitnější odvod tepla, protože takto se notebook dokáže hlasitě rozhučet a přitom ani nezajistí zrovna nízké teploty. Při běhu v klidu ale nebyla hlučnost ani teploty nijak závratné. Ty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže.

A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o zbytek jader se postaral Prime95, přičemž byly obě tyto komponenty přetaktované pomocí funkce TwinTurbo.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
40 °C
93 °C
GPU
62 °C
103 °C
HDD
36 °C
45 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici, vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Jak je znát z výsledků, výrazně se při zátěži zahřívá především levá strana přístroje, což je pochopitelné, protože právě v ní jsou umístěny veškeré výkonné součástky kromě pevného disku. Notebook tedy není zrovna vhodný k tomu, abyste si jej při hraní své oblíbené hry položili na klín, protože 50stupňový plast je už velmi znát.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii Li-Ion s kapacitou 4800 mAh při 11,1 V. Už zde je jasné, že baterie by rozhodně mohla a měla mít vyšší kapacitu a že dlouhou výdrž od ní očekávat nelze.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
1:35
0:38
Spotřeba
36 W
81 W

Výdrž v klidu (IDLE) byla měřena s notebookem, který nedělal vůbec nic, pouze byl zapnutý i s rozhraním Wi-Fi. Zátěž pak zajistil test Furmark, jenž plně vytíží grafické jádro a jedno procesorové jádro. Systém byl přitom nepřetaktovaný, takže lze říci, že své zcela maximální spotřeby nedosáhl ani omylem. Přesto systém takto nedokázal běžet ani 40 minut, než se mu zcela vybila baterie. Zde se ale na notebooku už mohlo podepsat několikaměsíční využívání běhěm jeho dosavadního testování.

Displej a jeho podsvícení dokázalo upravit spotřebu v rozmezí 6 W, což je celkem dost, ale ve světle celkové spotřeby to dokáže zaniknout. Pokud jsme totiž vytížili procesor i grafickou kartu na 100 %, zvedla se spotřeba dokonce z 81 W na 115 W. S takovou by počítač na baterii nevydržel ani půl hodiny. A nakonec přetaktování. To kupodivu téměř vůbec nebolelo, protože se podíleno na zvýšení spotřeby pouze o cca 3 W.