Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus M2400N: Vynikající notebook

23.4.2004, Igor Viduna, recenze
Asus M2400N: Vynikající notebook
Nedávno jsme vám představili "náš první" notebook s procesorem Intel Celeron-M. A protože na nás toto "ořezané Centrino" udělalo velmi dobrý dojem, přinášíme vám dnes další recenzi stroje osazeného tímto procesorem. Dnes jde o notebook Asus M2400N.
Kapitoly článku:
Jen se koukněte...

Nyní vás asi zajímá, jak notebook vypadá. Proto vám nyní nabídneme fotky, které vám blíže ukáží tři hlavní pohledy. A jelikož se o výbavě a příslušenství notebooku budeme blíže rozepisovat později, ponecháme je bez komentáře.


Obr.04 - Zavřený notebook
Pro detail klikněte myší


Obr.05 - Foto otevřeného notebooku
Pro detail klikněte myší


Obr.06 - Foto spodní strany notebooku
Pro detail klikněte myší

Popis notebooku

Nyní si ukážeme notebook ze všech možných stran. Začneme čelní stranou, která vyniká zejména audio panelem, který slouží k přehrávání CD disků. Dále zde najdeme indikační diody napájení, pevného disku apod.


Obr.07 - Čelní strana
Pro detail klikněte myší


Levé straně nalezneme (zleva): "výfuk" ventilátoru, jeden port FireWire IEEE1394a, Fast IRDA port, jeden slot pro PCMCIA kartu a levý reproduktor.


Obr.08 - Levá strana
Pro detail klikněte myší

Asi nejdůležitější a na konektory nejbohatší na konektory je zadní strana (zleva): Kensington Lock Port, RJ-11 (modem), RJ-45 (LAN), Expansion port, dva USB 2.0 porty, externí VGA port, paralelní port, "výfuk ventilátoru".


Obr.09 - Zadní strana
Pro detail klikněte myší

Poslední na řadě je pravá strana (zleva): pravý reproduktor, optická combo mechanika, výstup sluchátek, vstup pro mikrofon, napájecí konektor.


Obr.10 - Pravá strana
Pro detail klikněte myší

Již jsme se zmínili, že notebook má základní 256 MB modul již vestavěný "onboard". Pro rozšíření je zde pak k dispozici jeden slot SO-DIMM pro paměti DDR. Maximum možné paměti je pak pouze 768 MB, což má za následek zejména nemožnost vyměnit druhý modul. Na druhou stranu se nám i tak zdá toto množství dostatečné. Pod stejným krytem pak nalezneme i procesor s chlazením. Tato zajímavá vlastnost notebooků Asus pak teoreticky umožňuje i relativně snadný upgrade procesoru, který může být pro tento notebook v budoucnu relativně žádoucí, protože je možné Celeron vyměnit za "plnohodnotné" Pentium-M, které též dosahuje vyšších frekvencí.


Obr.11 - Pohled do nitra
Pro zvětšení klikněte myší

Pevný disk vyrobila firma Hitachi. Jde o klasický notebookový disk o velikosti 2,5" s rychlostí 4200 ot./s (Ultra ATA/100), vyrovnávací pamětí 2 MB a velikostí 40 GB. Což odpovídá standardu, i když pevný disk s 5400 ot./s by jistě znamenal nárůst výkonu.


Obr.12 - Foto pevného disku
Pro zvětšení klikněte myší

Velmi důležitou součástí notebooku je samozřejmě i Li-On baterie (osmičlánková) o kapacitě 4400 mAh. Baterie jde velmi jednoduše vyjmout, musíte pouze zmáčknout pojistku a celou baterii jednoduše "vyloupnete".


Obr.13 - Popisek baterie
Pro foto celé baterie klikněte myší

I o možnosti snadné výměny optické mechaniky jsme se zmínili. I tuto skutečnost chápeme jako velmi pozitivní, protože v budoucnu je tak možné relativně snadno "přesedlat" na DVD vypalovací mechaniku. Tato možnost se také může hodit při poruše optické mechaniky, kdy se tak vyhnete nutnosti navštívit drahý servis apod.


Obr.14 - Foto vysunuté mechaniky

A jako poslední "fičurku" vám ukážeme PCMCIA čtečku paměťových karet (SM/MS/MMC/SD).


Obr.15 - Foto čtečky karet

Příslušenství

K notebooku pak dostanete nejen napájecí trafo a telefonní kabel, ale také velmi pěknou USB optickou myš Asus s kolečkem.


Obr.16 - Foto napájecího zdroje

Přítomnost tašky pro notebook se sice stává čím dál tím častější, ale stále jde o nadstandard, který je nutné pochválit. I když nejde o žádný značkový kufřík, notebooku je ušita na míru a zůstane zde i spousta místa pro různé lejstra apod. Uši, které vidíte na fotce se dají zasunout.


Obr.17 - Spousta místa pro notebook

Software a dokumentace

Jako prvně se samozřejmě podíváme na operační systém. Notebook v základní výbavě není operačním systémem vybaven, což může být chápáno jako nedostatek, protože je nutné investovat další prostředky pro nákup tohoto softwaru (prosím, neobviňujte mě zde z naivity :-), který u jiných výrobců bývá součástí základní výbavy. Mezi další softwarovou výbavu patří také programy Asus DVD, Power Director 2.5 ME, Media Show SE 2.0 či vypalovací utilita Nero. Dále pak obdržíte CD s drivery. Součástí dodávky je pak velmi podrobný manuál, který je psán pouze anglicky.


Obr.18 - Foto s CD disky
Pro zvětšení klikněte myší