ASUS N51Tp na platformě AMD
20.3.2009, Jan Vítek, recenze
Dnešní nové notebooky jsou většinou postaveny na platformě Intel Centrino 2, ale AMD má také co nabídnout. Vyzkoušíme si proto nové notebooky ASUS N51Tp s procesorem AMD Turion 64 X2 a příhodně také s grafickou kartu ATI Mobility Radeon HD 4650. Ty jsou uzavřeny v přístroji s úhlopříčkou displeje 15,4", takže výchozí stav je rozhodně zajímavý.
Kapitoly článku:
LCD
ASUS se rozhodl použít u svého 15,4palcového displeje rozlišení WXGA, tedy 1366 x 768 obrazových bodů. Na svých stránkách to nazývá HD rozlišením, což je trošku usměvné, ale taková je dnešní HD doba. O podsvícení displeje se starají světelné diody, což je znát dle dobré světelnosti a slušně podané bílé barvy.
Jas se samozřejmě ovládá softwarově pomocí kombinace kláves Fn + F5/F6 a změna se zobrazí pomocí OSD přímo na panelu. Displej bych celkově označil za zdařilý, pokud jej tedy budu posuzovat s ohledem na to, že náleží "prostému" notebooku.
Pohled zespoda
Barvy vypadají velmi živě a dokonce se i dá snést pohled zespodu. Jinak ale jde o naprosto normální LCD s příhodně zvoleným rozlišením, jež neurazí, ale ani nenadchne. Nic jiného také od něj čekat nemůžeme.
Pohled zboku
Webkamera
Integrovaná webkamerka uložená klasicky v horním rámečku LCD se při zapnutí prokáže slabě rozsvícenou zelenou diodou. Co se týče jejího obrazu, pak ten je ve výchozím nastavení i při nízkém osvětlení výborný. Díky dvoumegapixelovému rozlišení nabízí dobrou ostrost, nastavit si můžeme obraz až o 1280 x 960 pixelech, avšak to si také vybere svou daň.
Chrnící modelka při denním světle
Zpoždění totiž činí asi jednu sekundu a obraz má nízkou obnovovací frekvenci, takže i při méně prudkých pohybech je rozmazaný. Osobně jsem nenašel způsob, jak to pomocí aplikace ASUS LifeFrame upravit ani za cenu jeho zhoršení.
Probuzený model při sníženém osvětlení
Zmíněný obslužný program ale jinak vypadá jako dobře použitelný, přehledný, a tedy funkční. Nabízí všechny obvyklé funkce jako zachytávání statických obrázků, videa, úpravu obrazu (vyvážení bílé, jas, kontrast, atp.), úpravu obrazu pomocí různých filtrů a ilustrovaných pozadí a také zajímavou funkci - blesk. Čekal jsem, že mě přitom osvítí nějaká bílá LED, již má notebook schovanou někde u displeje, ale ASUS na to šel od lesa a jednoduše využil samotné LCD, které se na chvíli rozsvítí do běla.
Zvuk
Zvukový systém se nedá označit za nijak úžasný a z přehrávání hudby rozhodně radost mít nikdo nebude. Integrované reproduktory zprostředkují plochý zvuk s plastově znějícími výškami, absencí basů a celkově se tedy nemáme z čeho těšit.
Vzhledem k ostatnímu multimediálnímu vybavení je to tedy trošku škoda, že na tuto stránku se výrobce tolik nezaměřil. Výkonnější reproduktory a spodní subwoofer by tomuto notebooku rozhodně slušily. Do této kapitolky ještě vměstnám televizní tuner, jejž jsem si bohužel nemohl vyzkoušet, protože v mé lokalitě o digitální signál zatím ještě nezavadíte. Vivat ČRa.
Ergonomie
Displej notebooku můžeme otevřít do úhlu cca 130 stupňů, což se v dnešní době stalo jakýmsi standardem. Zde ale chci mluvit především o klávesnici a jejím rozložení společně s touchpadem.
Uživatel, jenž není zvyklý na notebook s numerickým klávesovým blokem bude zpočátku jistě trochu dezorientovaný a možná bude kvůli tomu i prskat. A má na co. Numerický blok totiž není od zbytku klávesnice vůbec nijak - ani hmatově ani opticky - oddělen, a tak budete poslepu nejdříve sahat ne na Backspace, ale někde do oblasti Num Lock či zpětného lomítka. K tomu navíc přispěje také tvar kláves - ty jsou totiž od sebe odděleny jen úzkými drážkami, takže hmatová orientace je dále ztížena.
Stejná situace nastane s užíváním klávesy Enter a vůbec nejhorší je nahmatání směrových šipek. Alespoň ty mohly být od zbytku kláves nějakým způsobem odděleny. ASUS se nám snaží situaci ulehčit tím, že touchpad není klasicky uprostřed přístroje, nebo spíše trochu napravo, jak by čekala majorita pravorukých uživatelů, ale nachází se naopak ve středu hlavního bloku kláves.
Aspoň to by nám asi mělo ulehčit situaci, avšak osobně bych spíše ze zvyku nejraději viděl touchpad přímo ve středu, protože při práci s notebookem se nekoukám na klávesnici, nýbrž na její displej. A ten mi v tomto případě ujíždí trochu doprava.