Asus PA238Q: konec dominance TN panelů?
22.11.2011, Jakub Doležal, recenze
Jednou to zkrátka muselo přijít, do stojatých vod TN monitorů totiž dorazil dravec. Říká si PA238Q a přináší 23“ IPS panel, LED podsvícení, pivot či tovární kalibraci. V rukávu však má ještě další esa a navíc jej pořídíte za 6 500 Kč.
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1280 x 720)
S nenativním rozlišením si Asus PA238Q poradil naprosto s přehledem. Na výsledky se můžete podívat níže.
Interpolaci bychom měli za sebou, avšak než se posuneme k dalšímu měření, pojďme se podívat na funkce, které nám Asus připravil. Jde především o QuickFit, který na obrazovce monitoru zobrazí několik různých obrazců, pomocí kterých můžete snadněji upravit své fotografie či jinou grafiku.
Zajímavou funkcí je PIP (picture-in-picture) kombinovaný s PBP (picture-by-picture), obě technologie vám dopřejí více zdrojů obrazu na jedné ploše monitoru. V určitých situacích lze tyto rozdělené obrazy celkem dobře využít, takže jejich přítomnost není rozhodně na škodu.
Regulace jasu
Měření chování monitorů při změně jasu je v současné době spíše takový test pro jistotu. Moderní monitory s LED podsvícením totiž v naprosté většině nemají v této oblasti sebemenší problémy. Příkladem budiž i dnes testovaný Asus PA238Q.
1 dílek = 5 ms (naměřená frekvence 400 Hz, změna 2,5 ms)
Spotřeba
Kvalitní grafické monitory si vždy řekly o něco větší porci energie zejména v době zářivkového podsvícení. S nástupem diod se tato karta obrátila, a pokud to výrobce při návrhu nijak zásadně nepřežene, tak se spotřeba drží v rozumných mezích. U modelu PA238Q je jen škoda minimálních 20 W, kde by to mohlo být ještě nižší, avšak minimální jas je na příliš vysoké hodnotě, což s sebou strhne i spotřebu.