ASUS WL-500W: k WiFi ještě USB
30.10.2009, Martin Kuchař, recenze
Dnes se podíváme na WiFi router od ASUSu, který na první pohled zaujme svým USB 2.0 portem s možností přímého sdílení všech dat. Tato funkce sice není zázračná, ale v domácnosti nebo firmě může usnadnit šíření dat, které potřebuje více uživatelů současně.
Kapitoly článku:
- ASUS WL-500W: k WiFi ještě USB
- Webový management
- Speciální funkce
- Testovací metodika
- Výsledky testů
- Závěr
Podívejme se nyní společně na parametry webového managementu, který je nezbytnou součástí každého access pointu nebo routeru. Je tudíž potřeba se na dílčí vlastnosti podívat hezky podrobně, neboť i sebelepší hardware je bez pořádného oběžného softwaru zhola k ničemu.
I zde nalezneme tradiční ASUS web-management, který můžete v jeho výrobcích vidět už pěknou řádku let. Na rozdíl od nedávno testovaného routeru ASUS RT-N13U se zde na titulní stránce nic podstatného nedozvíte. Můžete si jednoduše vybrat některou z položek v menu nebo zvolit jiný jazyk skrze roletku v pravém horním rohu.
Z fotografie můžete sami jasně vidět, že titulní stránka je velmi strohá bez jakýchkoliv informací – škoda, že výrobce nepřidal například náhled statistik provozu nebo alespoň seznam připojených uživatelů. Všechny tyto informace si tak musíte hledat ručně v patřičné sekci.
Jednou z nejvíce zajímavých sekcí v celém ovládacím systému je položka USB Application. V té nastavujete veškeré sdílení či odepření přístupu k obsahu připojených USB zařízení – nejčastěji datových úložišť. Všechny funkce ovládáte skrze několik záložek a i naprostý laik je schopen si během několika kliknutí zprovoznit FTP nebo http sdílení.
Pro uživatele Windows Vista a novějších je navíc okamžitě přístupná funkce nasdílení obsahu jako síťového disku – ve výpisu zařízení na síti router uvidíte prakticky hned po připojení (technologie Windows ConnectNow – WCN).
Na poslední záložce – viz. fotografie – můžete navíc nastavit chování připojené webové kamery. WL-500W v sobě integruje IP-camera server, který umožňuje zasílat záběry z libovolné USB kamery do sítě a zpřístupnit je skrze webové rozhraní.
Díky této specialitce si můžete například nechat hlídat firemní prostory nebo jednoduše sledovat, co dělají uživatelé u routeru. Pro většinu uživatelů bude asi tato funkce bezpředmětná, ale v některých případech může opravdu skvěle posloužit.
Stejně jako u modelu RT-N13U naleznete v tomto routeru funkci Bandwidth Management (u RT-N13U se jmenuje EzQoS). Díky té můžete plynule regulovat šířku pásma přiřazenou jednotlivým aplikacím z celé internetové konektivity. Vybírat opět můžete z profilů Gaming Blaster, Internet Application, FTP a Voip/Video streaming.
Technologie funguje tak, že v případě velkého vytížení spoje a nedostatečné kapacity na některém z požadavků jednoduše začne ořezávat ty aplikace, které mají v této položce nastavenou nejnižší prioritu. Uvolněné pásmo pak přidělí právě těm položkám, kde je to potřeba – mají nastavenou vysokou prioritu.
Jestliže ale vlastníte internetovou přípojku s rychlostí přesahující 30 Mbps, bude pro vás pravděpodobně tato vlastnost nepotřebná. Naopak na pomalých linkách můžete ocenit vyhrazení pásma například pro on-line hry, které vám jinak tzv. lagují.
Obecně bychom mohli celé menu zařadit mezi průměrné. Jeho vlastnosti jsou celkem bohaté, ale to by u podobných zařízení mělo být samozřejmé. Grafika je lehce postarší, ale to zcela jistě není zásadní překážkou v provozu.