ASUS WL-500W: k WiFi ještě USB
30.10.2009, Martin Kuchař, recenze
Dnes se podíváme na WiFi router od ASUSu, který na první pohled zaujme svým USB 2.0 portem s možností přímého sdílení všech dat. Tato funkce sice není zázračná, ale v domácnosti nebo firmě může usnadnit šíření dat, které potřebuje více uživatelů současně.
Kapitoly článku:
Po teoretických rozborech se konečně dostáváme k praktickým výsledkům všech měření. Jednotlivé testy jsme spouštěli postupně tak, jak jsme si je vyjmenovali v předchozí kapitole. Bude hlavně zajímavé sledovat, zda alespoň v jednom z testů bude přesáhnuta výrobcem udávaná hodnota 100 Mbps, která představuje běžné metalické spojení v síti.
Hned ze startu zde vidíme opravdový propad. Hodnota 21,3 Mbps patří mezi slabší zařízení a pomalu se rovná starší generaci v podobě standardu 802.11G. Jedná se sice o relativně náročný přenos velkého množství malých souborů, kdy se neustále znovu a znovu navazuje přenosový kanál, ale jak můžete sami vidět, některé testované modely rychlost WL-500W přesahují až o 50 %.
Prakticky zcela identická situace i u dalšího testu. Opět můžete vidět, že nejrychlejší testovaný router zde dosahuje o více než 50 % vyšší rychlosti, což rozhodně nepatří mezi zanedbatelné hodnoty. Tento přenos patří k jednomu z nejnáročnějších – FTP přenosy obvykle dokáží vytížit spoj na opravdové maximum.
Hned na první pohled můžete vidět, že zde k žádné změně nedošlo. Předposlední příčka s pouhými 32,7 Mbps nedává tomuto routeru příliš nadějí.
U testu IPERF jsme byli opravdu překvapeni velmi nízkým výsledkem měření, avšak ten se neměnil ani s opakováním celého testu. Hodnota 36,1 Mbps je o více než 100 % nižší, než v případě vedoucích kousků, které se svými hodnotami přesahujícími 70 Mbps testovaný ASUS WL-500W zcela „rozdrtí“.
IPERF v testu přenosu jednoho vlákna ukázalo hodnotu 23,2 Mbps, což řadí dnes testovaný kousek na předposlední pozici – opět. Hodnotu rozdílu oproti vedoucímu snad není ani potřeba znovu zmiňovat.
Poslední test dopadl již o něco lépe. Průměrný výsledek při přenosu souboru ve starším standardu 802.11G ukazuje, že se tento router i přes podporu 802.11N hodí spíše pro standard minulý.
Z celkového pohledu nás ale router spíše zklamal. V testech se prakticky vždy řadil na předposlední nebo dokonce poslední místo a ani u posledního testu přenosu v pomalejším standardu nás o svých kvalitách zcela nepřesvědčil. Tak jako tak je ale jasné, že na hranici metalického spojení tento router ani zdaleka nedosáhne a už vůbec jej nedokáže nahradit.