Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Barevný skener HP ScanJet 5300C

21.6.2000, Josef Klesnil, recenze
Barevný skener HP ScanJet 5300C
Stolní skener od firmy Hewlett Packard
Specifikace:
Hewlett Packard ScanJet 5300C je barevný stolní model se základním hardwarovým rozlišením 1200 dpi (softwarově až 9600 dpi) a barevnou hloubkou 36 bitů. Připojení k počítači je duální a umožňuje použít paralelní port nebo USB. Maximální velikost snímané plochy je 216 x 297 mm, pokud používáme skener standardně, s automatickým podavačem firma uvádí ve specifikaci dokonce 216 x 356 mm. V tabulce jsou uvedeny další technické údaje.

Typ scanneru Deskový, barevný
Snímací prvekSoučástka s nábojovou vazbou (CCD)
Optické rozlišení 1200 dpi
Nastavitelné rozlišení12 až 9600 dpi při 100% měřítku
Zpracování obrazu
(možnosti)
Rozkládání, prahová funkce, změna velikosti, interpolace, přizpůsobení gamma, přizpůsobení matice
Zpracování barev 36 bit
Rychlost skenování<50 vteřin: 9 × 14 cm barevná fotografie do MS Word;
<50 vteřin: čb. text dopisní velikosti v OCR do MS Word;
<40 vteřin: čb. line art do MS Word
Maximální velikost dokumentu216 × 297 mm, šířka Letter x výška A4, (216 × 356 s použitím přídavného podavače (ADF)
RozhraníUniverzální sériová sběrnice (USB)
C7690 Rozšířené paralelní rozhraní
Automatický podavač dokumentů 25 stránek (optimální množství)
Napájecí napětí200-240 V stř., 0,6A, 50-60 Hz
Spotřeba energie19 W max., 12 W v úsporném režimu se zapnutou lampou, 8 W v úsporném režimu s vypnutou lampou, splňuje normu ENERGY STAR
Rozměry
(Š x H x V)
30,5 × 50,8 × 10.2 cm
Váha3,7 kg
Záruka1 rok na hardware (doprava hrazena)

HP5300CPo vybalení zařízení z kartonu zaujmou jeho rozměry, které jsou o poznání menší než u předchozího modelu této řady. V příslušenství je síťový adaptér, paralelní kabel (datový kabel, ne Centronics, na obou koncích je konektor Canon) a kabel USB. Programy jsou dodány na dvou CD-ROM s názvem HP ScanJet Scanner -PrecisionScan Software. Na jednom mediu je anglická verze a na druhém verze ruská. K zařízení není dodán žádný typický manuál, firma HP to vyřešila dvěma skutečně plachtami formátu asi 60 x 80 cm, na jedné z nichž objevíte návod na instalaci skeneru i česky. S češtinou se pak můžete setkat až na CD-ROM, kde v adresáři Czech je česky psaná nápověda.

pantSkener má zajímavý vzhled. Jeho víko je na přední hraně profilováno tak, aby jej bylo možno snadno uchopit. Pro tlustší předlohy jej lze nadzvednout asi 2 cm, v případě nutnosti ho můžeme sejmout úplně. Na přední straně skeneru jsou čtyři tlačítka, která ve spolupráci s programem umožní snadno volbu režimu skenování. Lze volit skenování do souboru .bmp, do textového souboru, do elektronické pošty a případně do faxu. Na zadní straně zařízení jsou konektory pro napájení síťovým adaptérem, pro připojení k USB či k paralelnímu portu počítače. Tím výčet ještě nekončí. Pokud uživatel potřebuje připojit ještě tiskárnu a paralelní port je již obsazen skenerem, připojí ji Centronics kabelem do skeneru. Další dva konektory jsou určeny pro automatický podavač dokumentů a adaptér na transparentní materiály (127 x 127 mm). V tomto případě je nutné sejmout víko skeneru úplně, abychom zmíněné adaptéry mohli správně umístit. Na levé boční straně je umístěn zámek, který musíme odemknout směrem k horní desce před spuštěním skeneru do provozu.

back


Instalace:
Podle požadovaného typu rozhraní propojíme počítač dodanými kabely se skenerem. Instalační program pro skener HP ScanJet spustíme z CD-ROM pomocí SETUP.EXE, který Vám umožní nainstalovat v prvním kroku programy HP PrecisionScan 3.0, zahrnující ještě HP ScanJet Copy Utility a OCR Libraries a editor obrazu Adobe® PhotoDeluxe™, zahrnující dále EasyPhoto a Adobe Type Manager. Ve druhém kroku setupu jsou instruktážní pokyny ve formátu .avi, jak skener správně připojit podle zvoleného rozhraní. Třetí krok obsahuje nápovědu, odkaz na internetové stránky Hewlett Packard a informace o odstraňování problémů.

Ze začátku Vám program nabídne volbu rozhraní. Pak už jenom chvíli trvá než se zvolené programy nainstalují. V mém případě program oznámil 5 minut pro HP PrecisionScan 3.0 a 9 minut pro Adobe® PhotoDeluxe™. Bohužel instalace s Vámi komunikuje pouze anglicky a nainstalované programy také. Nakonec instalace doporučuje restart počítače.

Provoz:
Vlastnosti scanneru jsem zkoušel na počítači s motherboardem Zida BX98-3D, s procesorem Intel Celeron 333A, s pamětí 64MB, s grafickou kartou ATI Rage IIC 8MB, s pevným diskem UltraDMA33 Seagate 8GB a s operačním systémem Windows98.

Všechny volby parametrů snímání předloh provádíme v programu HP PrecisionScan - rozměry stránky, rozlišení (můžeme standardně nastavit podle vlastní potřeby), jestli budeme skenovat barevně či černobíle, jazyk použitý pro čtení OCR, chceme-li náhled atd. Dále si můžeme zvolit do jakého formátu budeme předlohy snímat. Voleb je poměrně hodně (Adobe PhotoDeluxe, MS Word, WordPad, textový soubor, obrázek samostatně, internetový soubor čili html nebo například okamžitý tisk do tiskárny). Při zvoleném náhledu vidíme okamžitě, jak se předloha nasnímala. Pokud ji chceme uložit, program se zeptá, jestli má ponechat použité rozlišení nebo ho upravit. Tato úprava minimalizuje nároky na diskový prostor a urychluje zpracování, kdy je zřejmě zapojen optimalizační kompresní algoritmus. Jestliže ji však použijeme pro zpracování fotografií, musíme čekat jisté zhoršení parametrů předlohy. V místech s jemnou proužkovou strukturou či šachovnicí dojde ke zvýraznění této struktury ve formě moaré a zanikají jemné detaily. Bohužel se mění i sytost originálu a jeho jasová složka. Záleží pak na každém zvlášť, jak s touto funkcí naloží.

Drobným zklamáním je funkce OCR. Třebaže nabízí možnost volby češtiny, nedopadá nikterak oslnivě, použijeme-li český text. Předloha A4 s velmi precizním tiskem, který se v OCR převedl do fontu Ariel velikosti 9, měla po zpracování jisté procento chyb, přičemž se tento poměr neměnil pro rozlišení od 300 do 1200 dpi. Objevovaly se záměny e>c, l>I, t<>l, ů>ú, D>O, 1>l a L>I. Slova v originále rozdělená na konci řádku se umísťovala i s tímto rozdělením libovolně v textu. Zajímalo mě nakolik jsou tyto chyby způsobeny programem. Zvolil jsem pro změnu anglický text s ještě menším typem písma, který se převedl do Arielu velikosti pouze 7. Zjistil jsem, že tento zpracovaný text byl bez jediné chyby v převodu znaků, ale chyby v rozdělování slov přetrvaly, byť v angličtině se rozdělování používá výjimečně. Odtud vyplývá, že rozpoznání českého textu nebyla věnována taková pozornost jako v případě angličtiny. Je to chyba, ale do jisté míry pochopitelná.

Během testování jsem vyzkoušel oba typy rozhraní, tedy USB a paralelní port, pro který jsem v Biosu zvolil režim ECP+EPP s DMA přenosem. Chtěl jsem si udělat představu, o kolik času déle bude trvat snímání uživateli s paralelním portem. Došel jsem k poměrně zajímavému výsledku. Pokud srovnáme vytváření náhledu, pak je USB asi o 25% rychlejší. Samotné skenování předlohy v zadaném rozlišení pak kupodivu vychází časově téměř stejně. Dosahované časy odpovídají orientačním časům, které uvádí Hewlett Packard v tabulce s technickými parametry.

Klady:
  1. Dvojí rozhraní – paralelní port a USB
  2. Usnadnění obsluhy pomocí tlačítek přímo na skeneru
  3. Kvalitní zpracování předloh
  4. Zmenšené rozměry oproti předchozím modelům
  5. Tichý chod

Zápory:
  1. Nejsou dodány žádné tištěné manuály pro programy skenerem používanými, v elektronické podobě sice informace jsou, ale v češtině jsou značně strohé
  2. Programy pouze v anglické lokalizaci
  3. S češtinou nedostatečně pracující OCR, ale přeci jen použitelné

Závěr:
Hewlett Packard ScanJet 5300C je přístroj, který společně s programem HP PrecisionScan 3.0 umožňuje snadné použití v širokém rozsahu s dostatečnou kvalitou výstupních souborů. Propojení programu s různými aplikacemi je velice zajímavé a efektivní, přičemž využití tlačítek na skeneru práci příjemně zjednodušuje.

K testování zapůjčil Hewlett-Packard