BenQ GW2750HM: 27" pro milovníky filmů
22.8.2012, Pavel Kovač, recenze
Nedávno jsme testovali slušný monitor BenQ GW2450HM. Dnes se podíváme na jeho většího bratříčka s úhlopříčkou 27". Má v sobě také AMVA panel a slibuje rychlou odezvu. Ideální model pro filmy?
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Máme tu zcela typickou AMVA pixelovou strukturu. Čtyři domény, a díky nim docela slušné pozorovací úhly. Oproti S-PVA má však pouze polovinu domén, a tak nebudou pozorovací úhly tak perfektní, jako u S-PVA.
Jinak tu však nic zajímavého nenajdete, tedy za předpokladu, že již AMVA strukturu znáte.
Odchylka dE a barevný gamut
Stejně jako monitor BenQ GW2450HM, tak i dnes testovaný monitor má gamut téměř sRGB. Bohužel jen téměř. Zelená a modrá barva je docela dost posunutá, a tak monitor vyžaduje kalibraci. Už jen samotné zavedení profilu je téměř nutností .Tedy v případě, že chcete mít barvy odpovídající sRGB gamutu.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Na diagramu CIE 1976 je vidět problém hlavně v modré barvě. Posun k 460 nm je už docela nepříjemný. Bohužel to je docela běžný jev u LED podsvícených monitorů.
Profil Standard
Po zapnutí monitoru na vás vykoukne režim Standard, který prakticky vůbec neupravuje barvy. Zkrátka tak, jak je panel vyroben, se barvy zobrazí. Tomu také odpovídá průměrná dE(2000) = 4,67.
Profil Eco
Profil Eco sníží jas a hodně upraví barvy. Bohužel k horšímu. Průměrná dE(2000) = 7,81. Navíc je obraz doostřen a myslím, že jej asi zapínat nebudete.
Profil Game
Asi vás bude zajímat, co tvoří profil Game. Stejně jako Eco doostří obraz. Naštěstí barvy jsou téměř netknuty a zůstávají stejné jako v režimu Standard. dE(2000) = 4,43
Profil Movie
Movie obraz paradoxně nedoostřuje a navíc upraví barvy k lepšímu. Průměrná dE(2000) = 3,86.
Profil Photo
Ani režim Photo nepřinesl oproti Standardu žádné výrazné zlepšení. dE(2000) = 4,58.
Profil sRGB
Na závěr jsem si nechal profil sRGB, který obvykle poskytuje slušné výsledky. V tomto případě však oproti Standardu nepřinesl výraznou změnu k lepšímu. dE(2000) = 4,71.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R = 97
G = 98
B = 95
Kontrast: 80
Jas: 5
Nastavení složek RGB monitoru sice pomohlo k přesnější bílé barvě (k 6500 K), ale jinak se barvy prakticky nezměnily. dE(2000) = 4,68
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Jakmile je zaveden profil a monitor zkalibrován, tak dosáhnete slušného výsledku průměrné dE(2000) = 1,32. Prakticky všechny hodnoty jsou takříkajíc pod čarou a běžný člověk tedy nepozná rozdíl od těch správných.
Na následujícím obrázku si můžete všimnout docela výrazných změn, které profil musel provést. Některé barvy jsou v odstínech hodně jiné. Nejde tedy jen o jasovou složku
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Celkově jsou barvy bohužel kvůli nepřesnému pokrytí gamutu sRGB pro grafiky nedostatečné. Na druhou stranu pokud zavedete profil, tak dostanete slušný monitor. Je jen na vás zda chcete obětovat nutnost ICC profilu, nebo investujete do monitoru daleko víc prostředků.