BenQ T261W - větší než ostatní
11.8.2008, Pavel Kovač, recenze
Sháníte monitor převážně na sledování filmů a hraní her? Zdá se vám úhlopříčka 24" málo a naopak 30" modely jsou příliš drahé? Možná právě 26" model BenQ T261W může být pro vás horkým kandidátem. Podívejme se na něj podrobněji.
Kapitoly článku:
Odchylka dE
Barevné podání, co k němu říci. Hned na první pohled byl obraz lehce namodralý a sonda to také odhalila. Největší odchylky jsou právě v modrých barvách. Bohužel červená barva nepředvedla nic extra a je třeba ji pořádně seřídit. Naštěstí tento panel má plné 8-bit barvy, což jej vyzdvihuje nad dnešní tradici. Je pravda, že dnešní 24" a větší TN panely mají obvykle 8-bit barvy a dokonce se to poštěstilo i některým 22" modelům. Výrobci se zkrátka snaží z TN technologie vyždímat, co to jde, v dnešní době vadí snad "jen" pozorovací úhly. Slovo "jen" jsem dal do uvozovek záměrně, protože je to velmi důležitá vlastnost.
Barevný gamut
Bohužel výrobce nepoužil WGCCFL. Že nevíte, oč jde? Rozdělme si to na dvě části. CCFL neboli Cold Cathode Fluorescent Lamp znamená ve volném překladu studená katodová svítící trubice. To mnozí z vás jistě znají. WG znamená Wide Gamut. A jsme u jádra věci, široký gamut. To právě tento monitor nemá a spokojil se s klasickým sRGB gamutem.
Nyní se podíváme na to, jak velký rozdíl je ve zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru. Sledujte pouze rozdíly obrázků! Obrázek po kalibraci nevyjadřuje, jak daný obraz vypadá na monitoru BenQ T261W.
Porovnání obrazů před (nahoře) a po (vespod) kalibraci
Porovnání obrázků prozradí hlavně výraznou změnu červené a modré barvy. Je to jen potvrzení předchozích teoretických poznatků.
Přikládám zde archív s .icc profily, avšak znovu připomínám, že .icc profil je vytvořen přímo pro testovaný kus a na vašem, i když stejném modelu, nemusí tento .icc profil příliš pomoci.