BenQ XL2410T: parťák do akce?
24.5.2011, Jakub Doležal, recenze
Náruživí FPS hráči vědí, že každá sekunda se počítá a zpomalený obraz z vás dělá bezmocný terč. Vztekání a mlácení klávesnicí o obrazovku by však mohlo být ukončeno monitorem BenQ XL2410T. Ten by měl přinést bleskovou odezvu a mnoho dalších vylepšení.
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Přítomnost TN panelu již od počátku vzbuzovala obavy ohledně pozorovacích úhlů. To se záhy i potvrdilo a především vertikální úhly byly velmi špatné. Komentované video vám situaci přiblíží o něco více.
Omlouvám se za drobné přeřeknutí ve videu, model nese označení XL2410T, nikoliv XL24T
Kontrast
U testovaného modelu byl nejvyšší reálný kontrast při nastavení jasu v OSD na 100 % a kontrastu v OSD na 100 %. Toto nastavení můžete případně vyzkoušet, pokud tento monitor vlastníte. Nicméně u každého vyrobeného kusu se tato hodnota může mírně lišit.
Průběh jasu
Opět ukázkový průběh jasu, který je dílem především LED podsvícení, které se jistě v dohledné době stane naprostým standardem napříč celým spektrem monitorů.
Z grafu je také vidět další velmi důležitý parametr, který Vám skoro žádný výrobce v propagačních letácích nesdělí. Noční "lovci" jistě tuší, že mluvím o minimální hodnotě jasu. U tohoto modelu se hodnota jasu zastavila na 93 cd/m2, což je na noční práci či online hraní vcelku vysoká hodnota.
Stabilita jasu
Nástup podsvícení je prakticky okamžitý a je vidět, že diody se „probouzejí“ k životu výrazně rychleji než CCFL lampy. Další zajímavostí, kterou lze vyčíst z grafu, je postupný pád intenzity podsvícení. V počátku tedy elektronika vpouští do diod větší napětí.
Podsvícení
Získat na jakémkoliv monitoru rovnoměrné podsvícení je finančně velmi náročné, a tak nelze očekávat, že budete mít naprosto homogenní rozptyl světla u modelů pod 15 000 Kč. BenQ XL2410T si bohužel také na rovnoměrně podsvícené plochy nepotrpí. Vše je zřetelně vidět z následujících grafů.