Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezdrátové turbo od Lucentů: WaveLAN 11 Mb/s (2. část)

19.4.2000, Zdeněk Michálek, recenze
Bezdrátové turbo od Lucentů: WaveLAN 11 Mb/s (2. část)
Lucent WaveLAN se přejmenoval na ORINOCO a se zrychlením na 11Mbit/s se stal jedním z nejatraktivnějších produktů na trhu WLAN. Díl druhý - Access Point a softwarové pozadí systému.

WaveLAN Access Point



Je srdcem WaveLANových sítí. Funkce je samozřejmě možná i bez něj (napojení na stávající Ethernet síť je možné provést WaveLAN/EC adaptérem) v AdHoc módu, možnosti jsou však značně omezené, všechny počítače na sebe musejí "vidět" atd.

Krabice obsahuje vlastní Access Point (dále AP), zdroj, základovou desku pro montáž AP na stěnu, T-konektor a terminátor pro připojení na Ethernet 10Base2, ochranný kryt na nevyužitý PC Card slot, diskety se softwarem a dva manuály.
Access Point má sloty pro 2 PC Cardy. Tato skutečnost mě velmi potěšila - možnost využití AP tak je na podstatně vyšší úrovni díky možnosti současného využití pro AP i PtP mód, pro rooming na různých frekvencích atd. (viz dále).

Na čelní straně AP jsou 4 LED diody, indikující zapnutí, aktivitu Ethernet sítě a aktivitu bezdrátové sítě na jednotlivých slotech, vzadu jsou konektory pro připojení Ethernet 10Base2 a 10BaseT sítě.

Proč tedy vlastně Access Point, když bezdrátová síť může fungovat i bez něj ? Důvody bych rozdělil do následujících skupin :

1) Provozní důvody, dosah
    • při použití AP na sebe nemusejí jednotlivé stanice "vidět", stačí když vidí na AP
    • pokud se použije více AP, skutečně mobilní uživatele si jednotlivé AP při pohybu "předávají", aniž by oni o tom uživatelé věděli (rooming)
    • AP mohou pracovat na různých frekvencích. Tak se může zvýšit propustnost v případě, když je počet uživatelů v daném prostorovém segmentu příliš vysoký.
    • PtP nebo Multiple PtP mód, kdy pomocí 2 nebo více AP je možné bezdrátově propojit dvě nebo více "drátových" LAN
    • AP může být využit (se 2 PC Card) současně pro AP i PtP mód. To v praxi znamená, že pouze se 2 AP můžete řešit velmi častou situaci, kdy pobočku firmy potřebujete připojit na bázovou firemní "drátovou" síť a současně na pobočce potřebujete realizovat bezdrátovou síť, která (pokud se započte i cena za instalaci) vychází ve výsledku pro malý počet počítačů často výhodněji než běžné "drátové" řešení.
    • jediný AP se dvěma PC Card může být použit jako opakovač pro zvýšení dosahu
2) Bezpečnost
    • možnost omezení přístupu do bezdrátové sítě ve vazbě na fyzickou adresu karty
    • kryptování přenosů
    • omezení počtu protokolů které budou "bridgovány"
    • možnost vytváření uzavřených sítí
    • možnost omezení provozu s konkrétní stanicí
    • stanovení prioritních cest včetně váhového ohodnocení

3) Management
    • kompletní SNMP management
    • podrobné statistiky pro AP i pro jednotlivé klienty včetné úrovní signálu, odstupu S/Š atd.
    • centralizovaný management sítě
Základní specifikaceDual PCMCIA slot architecture
Wireless-to-Wireless Bridging
IEEE 802.11 compliant
Spanning Tree Algorithm
IEEE 802.1D Transparent Bridging
Multicast delay
Selective protocol filtering
Access Control Table
DHCP and BOOTP
Multi-channel support
Roaming Support
RC4 based encryption support
Management WaveMANAGER/AP management software
SNMP MIB II, 802.3, 802.1D, and 802.11 MIB compliant
Windows based user interface
TRAPS: power up, authentication, link up/down
Site Survey Tools
Remote Point-to-Point
LED4 LEDs:
• Power
• Ethernet LAN Activity
• WaveLAN Activity on Slot A
• WaveLAN Activity on Slot B
InterfaceEthernet 802.3
10Base-T (RJ 45 Connector)
10Base-2 (BNC Connector)
WaveLAN
2 Slots for WaveLAN PC Cards
Rozměry50 mm x 185 mm x 261 mm
Hmotnost1.75 kg
NapájeníIntegrovaný modul
Automatická volba napětí 100/240 VAC 50/60 Hz
0.2 A

Software



S potěšením jsem konstatoval, že je vidět, že software je produktem renomované síťové firmy - zvlášť v klientské části (WaveManager Client) jen velmi málo produktů z oblasti "malých" sítí, které jsme doposud měli v ruce, se alespoň přiblížilo testovanému.

Drivery
se dodávají pro Linux ve verzi jádra 2.0x i 2.2x. Z našeho hlediska k nim není co dodat - v testovaných konfiguracích fungovaly pod W95, W98 i Windows NT, PnP nedělalo problémy. Nezkoušel jsem Linux, podle ohlasů v konferencích však kompilace jádra nedělá problémy.

WaveManager AP
je určen pro ovládání AccessPointů. Z WaveManageru se přihlásíte přes IP transparentní síť (lhostejno zda Ethernet nebo bezdrátovou) ke konkrétnímu AccessPointu (zadáním jeho IP adresy nebo prostřednictvím funkce SCAN, která najde všechny AP v daném síťovém segmentu). Po přihlášení se do WaveManageru natáhne aktuální konfigurace AccessPointu, kterou je možné uložit na lokální disk a editovat i offline.

Základní konfigurace AP je poměrně jednoduchá a není ji zde asi potřeba podrobněji popisovat - specifikujete nastavení TCP/IP sítě, nastavíte používaný kmitočtový kanál pro bezdrátový přenos, maximální použitelnou přenosovou rychlost (Transmit Rate), stanovíte zda je zakázáno v případě potřeby přecházet i na nižší rychlosti (Fixed), hustotu AccessPointů (AP density) a v případě že na sebe jednotlivé počítače spadající pod konkrétní AP "nevidí", raději povolíte rezervaci média (Media Reservation). V rozšířených nastaveních můžete určit, které pro protokoly má být bezdrátová síť průchozí (a nepotřebné nebridgovat), specifikovat prioritu jednotlivých interface (Ethernet/Wireless 1/Wireless 2), SNMP nastavení. Z hlediska bezpečnosti zvolíte zda se jedná o otevřenou nebo uzavřenou síť, můžete povolit kryptování přenosů a MAC adresy počítačů, z nichž je možné se do bezdrátové sítě hlásit.

Monitorovací část software AP poskytuje základní statistické informace o souhrnném provozu na jednotlivých interface ať už z hlediska fyzické, síťové či linkové vrstvy a zároveň statistiky provozu konkrétní protistanice proti Access Pointu včetně vyhodnocení síly signálu protistanice. Postrádal jsem zde to, co je součástí WaveManager Client - grafický výstup. Dále - ze mně nepochopitelných důvodů - již zde není úroveň signálu, šumu udávána v dBm resp. dB tak jako u klienta, ale pouze v procentech, což je podstatně méně vypovídající. Nicméně - centrální sledování všeho výše uvedeného přímo z AP je pro správce sítě bezesporu značným ulehčením.

WaveManager Client
je podle mého názoru vzorem toho, jak by měl vypadat klientský program bezdrátového spoje. Už při jeho spuštění jsem byl příjemně překvapen tím, že přímo v dBm jsou uvedeny úroveň signálu, šumu a odstup signál/šum a momentální mód (10/5/2/1 Mbit/s) - to mimochodem není zdaleka běžná záležitost, mnozí výrobci prostě ten A/D převodník připojený na výstup z AVC "ušetří" a kvalitu spoje hodnotí podle procenta ztracených paketů, což je dobré tak pro masochisty. Nechybějí samozřejmě statistiky počtů rámců v unicastu, multicastu, odeslaných, přijatých, opakovaných a nevím ještě jakých paketů, údaje o fragmentaci, co mě ale "dostalo" je možnost nechat si ze všech sledovaných veličin vyrábět grafy (zde z odstupu signál/šum na vstupu přijímače):


Pro fajnšmekry je pak určen CQI - Comms Quality Indicator - windowsovská aplikace, které umístí do taskbaru malou ikonku - indikátor - který ukazuje jak je kvalitní linka a zároveň slouží jako shortcut pro nastavení karty a WaveMANAGER. Většinou to ale nebudete potřebovat (maximálně pro někoho, kdo se opravdu pohybuje v bezdrátovém prostředí a potřebuje neustále vidět stav svého připojení) a tak vám tato aplikace spíše bude ubírat systémové prostředky.

WaveManager EC
je určen pro konfiguraci ethernetového adaptéru. Na rozdíl od výše zmíněných pro mě představoval zklamání - jeho jedinou funkcí je hardwarová konfigurace adaptéru na základní úrovni. Je to poněkud nepříjemné, protože - na rozdíl od všech ostatních typů adaptérů - jste v tomto případě ochuzeni o statistiky, grafy, ba dokonce o základní údaje týkající se síly signálu. Samozřejmě je možné tyto údaje zjistit na "druhé straně", pokud je u protistanice instalován jiný druh adaptéru nebo AP, nicméně v případě, kdy v síti bez AP používáte pouze tento adaptér, prostě máte smůlu.


(Pokračování příště)