Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezdrátové turbo od Lucentů: WaveLAN 11 Mb/s (3. část)

24.4.2000, Zdeněk Michálek, recenze
Bezdrátové turbo od Lucentů: WaveLAN 11 Mb/s (3. část)
Lucent WaveLAN se přejmenoval na ORINOCO a se zrychlením na 11Mbit/s se stal jedním z nejatraktivnějších produktů na trhu WLAN. Díl třetí - zkušenosti z instalace a provozu.

Instalace



Když jsme obdrželi velkou krabici plnou malých krabiček k testování, představa že bych se měl pustit ještě před zapnutím do pročítání manuálů, FAQ atd. mě přiměla k rozhodnutí zkusit vše otestovat bez jejich pomoci, tak, jak - bohužel - pracuje s novými věcmi mnohý z nás. Přispěl k tomu i sáhodlouhý mail od konzultanta dodavatelské firmy (mimochodem - pěkně a věcně psaný), který dopodrobna vysvětloval kde, co a jak stáhnout, instalovat, upgradovat atd., který jsem pro začátek nechal nepřečtený.

Takže jsem se do instalace pustil jako obvykle u takovýchto zařízení. Pamětliv toho, že co se v této oblasti vyrábí (hlavně co se podpůrného softu týče) je zastaralé nejpozději v okamžiku, když je to dáno z vývoje do produkce jsem našel web výrobce, stáhnul poslední updaty driverů a obslužného software, vše rozbalil do adresářů na lokálním disku, zapojil Access Point kříženým kabelem do ethernetového TP konektoru svého notebooku, nainstaloval WaveManager AP, spustil - a čekal, co se bude dít. Začátek byl slibný: WaveManager našel Access Point, zjistil že je nakonfigurován na IP adresu která je mimo segment, který je na notebooku nastavený - a tím vše skončilo, protože IP konektivita díky tomu samozřejmě nefungovala. A tu nastal problém: tlačítko, které mělo změnit IP adresu Access Pointu bylo neaktivní. Dotazem u dodavatele jsem zjistil, že IP adresu je možné změnit tímto způsobem pouze pokud se jedná o defaultně nastavenou - nevím, adresa která byla na AP nastavena, byla stejná jako defaultní... Nicméně problém jsem řešil cestou menšího odporu - IP adresu notebooku jsem nastavil tak aby ji AP akceptoval. Po navázání spojení se již IP adresa AP nechala bez problémů změnit na kýženou 192.168.1.254 a po nastavení ostatních základních TCP/IP parametrů a resetu začal Access Point okamžitě fungovat. Pak už jen update firmware, další reset - a můžeme testovat.

Instalace PC Card do notebooku byla rovněž bezproblémová - kartu ihned po zasunutí do PC Card slotu operační systém detekoval jako neznámou a po odkázání na drivery proběhla instalace. Po ní stačilo jen nastavit jméno bezdrátové sítě a TCP/IP nastavení, jeden restart Windowsů - a už fungoval ping na AP a na okolní počítače připojené do sítě.

V tomto okamžiku opět jeden malý zádrhel: přenosová rychlost je hodně malá, kolem 0,5 Mbitu za vteřinu. Pohled na sílu signálu - odstup signál/šum kolem 26 dB, to by mělo stačit, přesto ... radši k AP připojím externí anténu. S/Š je teď na 32 dB, rychlost už je slušná, ale to přece není možné aby to fungovalo jen při tak silném signálu. Takže zaškrtneme "fixed" a zakážeme klesat na nižší rychlosti než 11Mbit/s - a to pomáhá, rychlost přenosu začíná klesat až při odstupu S/Š kolem 16 dB a přenos přestává fungovat úplně při S/Š kolem 8 dB. Mimochodem - překrytí anténky rukou způsobí pokles síly signálu o cca 6 dB, proto zapomeňte na použití integrované antény na větší vzdálenost - stačí abyste si odložili ruku na klávesnici tak, že anténku překryjete a je po přenosu. Nicméně - pokud máte alespoň u AP instalovanou externí anténu (a ta je dostatečně vysoko, třeba na poličce, tak, aby ji nikdo nezakrýval tělem při chůzi), stačí na všech podřízených počítačích použít integrovanou anténu. Pokud je pak vysílač i přijímač umístěn v téže nebo blízké sousední místnosti (samozřejmě pokud stěny místností nejsou třeba pobity rabicovým pletivem, to dokáže zázraky), vše funguje uspokojivě.

Ke konstrukci PC Card snad jen malá připomínka - krytka, která chrání konektor pro připojení externí antény, je tak titěrná, že má snahu se okamžitě po sundání ztratit. A přitom by stačilo ji ke kartě připevnit zajišťovací spojkou tak, jak je tomu vcelku běžné u jiných výrobců.

K instalaci ISA a PCI karet není přiliš co dodávat, jedná se jen o varianty sběrnicových adaptérů, základ - PC Card - zůstává stejný. Snad jen znovu zdůraznit - u PCI karty je NUTNÉ, aby motherboard podporoval specifikaci PCI 2.2. Nejnovější počítače to umějí, pro boardy z poslední doby bývá k dispozici upgrade BIOSu, pro starší je nutné použít jiný adaptér (ISA).

Adaptér Ethernet/PC Card - instalace opět bezproblémová, do slotu adaptéru se vložil PC Card, po chvíli dumání zda pro propojení se síťovou kartou použít přímý nebo křížený kabel jsme použili přímý (znáte to - klasické vžití se do psychologie výrobce - co asi od hloupého zákazníka očekává: nejspíš že vezme první kabel který bude mít po ruce - a kupodivu na první pokus správně :-) a i bez instalace podpůrného konfiguračního software vše okamžitě chodilo, adaptér si "ohmatal" IP adresu ethernetové karty a automaticky upravil své nastavení.


Zkušenosti z provozu



Při hodnocení je třeba si uvědomit fyzická omezení, způsobená použitým druhem provozu, frekvenčním pásmem a druhem modulace. Šířka kmitočtového pásma zabraná komunikací překrývá 4 kanály, z čehož vyplývá že - při celkově 13 kanálech - je v dané lokalitě možné provozovat maximálně tři nezávislé sítě, které se nebudou ovlivňovat. Tento problém odpadá u PtP spojení, kde se většinou používají úzce směrové antény. Protože však DSSS zařízení - což je i recenzovaný WaveLAN - často využívána i providery Internetu s všesměrovými anténami, lehce by se mohlo stát, že v případech kdy vykrývač providera bude umístěn poblíž AP WaveLANu, dojde ke vzájemnému rušení. To je však problém obecný, nikoliv jen WaveLANu.

Je nezbytné vyzdvihnout výbornou citlivost přijímače (ve srovnání s dalšími podobnými zařízeními).

Při automatické volbě přenosové rychlosti v závislosti na momentálních podmínkách jsme měli problémy s tím, že jakmile odstup signál / šum poklesl pod 26 dB (což je stále ještě relativně slušný signál), adaptéry se měly snahu zbytečně přepínat na nižší přenosovou rychlost. Stačilo zaškrtnout políčko "fixed" a přinutit tak vše pracovat na fyzické rychlosti 11 Mbit/s (při testování byl přenášen 50MB soubor z počítače na ethernetové síti přes AP na jiný počítač na bezdrátové síti, proto i relativně nízké přenosové rychlosti - toto však bude zřejmě nejčastější způsob použití)

Odstup signál / šum
Přenosová rychlost
32 dB
4,1 Mb/s
28 dB
4,0 Mb/s
24 dB
4,0 Mb/s
20 dB
4,0 Mb/s
15 dB
3,1 Mb/s
5 dB
nekomunikuje


Závěrem



Testovali jsme produkt, který je svým způsobem v současné době výjimečný - nevím o žádném jiném, který by nabízel výbornou funkčnost, zkušeného značkového výrobce, přenosové parametry (11Mbit/s) a zároveň prakticky nejnižší cenu na trhu. I přes nedostatky, o nichž jsem se zmínil (a které jsou - až na výstupní výkon a nemožnost zobrazování podrobnějších statistik u WaveLAN EC adaptéru - spíše kosmetického rázu), jej v současné době považuji za horkého kandidáta na titul "Výborná koupě".

Vyjádření konzultanta distributora:
  1. Adaptéry WaveLAN ISA Adapter a WaveLAN PCI Adapter jsou skutečně univerzální, tzn. dají se použít nejen pro WaveLAN/Orinoco karty. Vyzkoušeny byly např. pro čtení dat ze SMARTMEDIA paměťových karet, používaných v digitálních fotoaparátech (ve spojení s PC Card adaptérem)
  2. Doporučení výrobce dát přednost ISA před PCI provedením je logické - jestliže máte na základní desce ISA slot, pak na 100% nemáte počítač dle PC99 specifikace a velmi pravděpodobně nemáte ani PCI 2.2 specifikaci (nebo potřebujete alespoň upgrade BIOSu) a pak by vám PCI slot nefungoval. Pro ty, kteří nevědí, doporučuji program SiSoft Sandra 2000, který umí verzi PCI zkontrolovat a vypsat.
  3. Nová verze ovládačů pro PC Card umožňuje nastavit profily.
  4. Poslední verze firmware pro WavePOINT umožňuje RADIUS server
  5. K relativně nižšímu výstupnímu výkonu (15 dBm, 33 mW) vysílače : výrobci se snaží mít co NEJNIŽŠÍ výstupní výkon, aby - při dodržení podmínek stávajícího generálního povolení - mohli mít co nejvíce ziskovou anténu, jejíž zisk umožňuje získání lepšího poměru signál/šum na vstupu přijímače. V nabídce je i karta s dále sníženým výkonem (8 dBm, 6 mW), ke které je možné - opět při dodržení podmínek stávajícíhogenerálního povolení,tj. 20 dBm EIRP - připojit anténu se ziskem až 12 dB a tím zvednout relativní citlivost přijímače o dalších 12 dB.

K bodu 5) si ještě neodpustím vyjádření redakce - byl výsledkem delší mailové diskuze mezi mnou a konzultantem distributora. Na závěr jsem byl nucen uznat, že za předpokladu snahy o dodržení stávajících podmínek má kolega skutečně pravdu - čím nižší výkon vysílače, tím je možné použít ziskovější anténu a tím lepšího poměru S/Š je možné na vstupu přijímače dosáhnout. A zvláště podmínky ve větších městech a aglomeracích a současně hodně omezený počet kanálů využitelných pro datové přenosy v pásmu 2,4 GHz dávají tušit, že nás velmi brzy očekávají soudní spory, v nichž hlavní slovo bude mít Český telekomunikační úřad a jeho měřící přístroje, kontrolující, zda EIRP skutečně nepřekročil povolených 100 mW.
Na druhé straně - kde není žalobce, není soudce. A potřebuji-li postavit (třeba jako počítačový nadšenec) trasu, na níž potřebuji použít co nejsměrovější antény - ať už z hlediska omezení rušení přicházejícího z okolí či z hlediska maximální výkonové rezervy a tím i spolehlivosti spojení, je logika litery povolení pro mě jako pro technika a radioamatéra srdcervoucí: ano, použij si ziskovou anténu, ale vše co získáš jsi povinen zpátky zlikvidovat třeba v útlumových článcích. Hrozné... Ale to je spíš jen takové obecné postesknutí, které nemá nic společného s testovaným produktem.
K testování zapůjčil : EastNet a.s.