Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezpečnostní kamerový systém od Logitechu

12.1.2009, Jan Vítek, recenze
Bezpečnostní kamerový systém od Logitechu
Představíme si bezpečnostní kamerový systém od Logitechu - Indoor Video Security Master System a Outdoor Add-On Security Camera. Jedním článkem tak pokryjeme téma sledování vnitřních i vnějších prostor s komunikací přes normální rozvody elektřiny.

Testy spotřeby


Po instalaci a spuštění kamer mě poněkud zarazil fakt, že adaptér interiérové kamery je chlazen malým ventilátorem, protože venkovní kamera není nijak aktivně chlazena a vzhledem k její hmotnosti se ani nezdá, že by byl uvnitř nějaký pasiv a průduchy na ní už nenajdeme vůbec. Navíc operační teploty vnitřní kamery končí na 34 °C, zatímco venkovní kamera může pracovat i v prostředí o 10 °C teplejším. Není tedy moc příhodné, že se uvnitř budov bude od zásuvek linout zvuk od ventilátorů.

A nyní samotná spotřeba. Dle informací společnosti Logitech mají kamery dosahovat spotřeby 15 W, avšak měřák Voltcraft Energy Check 3000 naměřil pouze 5 W, a to ještě při startu zařízení. Poté již byla u obou kamer spotřeba buď neměřitelná, nebo kolem 2,6 - 2,8 W. Co se týče síťového adaptéru pro připojení počítače, pak z toho jsem nedostal na displeji měřáku již ani watt (zde záleží, zda ten si něco bere z USB portu). I přes měřák Voltcraft však veškerá komunikace s kamerami probíhala bezproblémově.

Nakonec jsem zkusil najít dvě vzdálené zásuvky, abych mohl vyzkoušet, zda bude komunikace probíhat bezproblémově. Venkovní kamera se tedy ocitla ve sklepě a mezi ní a adaptérem počítače se objevilo cca 30 metrů rozvodů a navíc elektrické hodiny. Kamera i tak fungovala naprosto v pořádku. A nyní obrazové testy.


Obraz kamer


Nyní se podíváme na několik zachycených obrazů kamer jak z interiéru, tak z exteriéru a samozřejmě při různém stupni osvětlení. Tyto kamery mají primárně plnit bezpečnostní funkci, k čemuž je nutné, aby poskytovaly dobrý obraz i při nepříznivých světelných podmínkách. Ovšem tím samozřejmě nikdo nemyslí, že mají pracovat přímo ve tmě, k tomu by potřebovaly IR přisvětlení či jinou "berličku".

Již předem také mohu říci, že obraz obou kamer je velmi podobný až na velmi drobné rozdíly, jež se navíc neprojeví vše. Podívejme se tedy nejdříve, jak kamery snímají při denním osvětlení nejdříve v exteriéru a pak v interiéru. Všechny snímky byly zachyceny v rozlišení 640 x 480 při nejvyšším bitrate (800 kbps).


Denní osvětlení




Indoor Security Camera


Outdoor Security Camera


Indoor Security Camera


Outdoor Security Camera

Jak je vidět, obrazy jsou v podstatě stejné, pouze exteriérová kamera má uvnitř budov o něco světlejší a v některých částech až přesvětlený obraz. V ovládacím programu byl jas a kontrast kamer samozřejmě nastavený na stejné hodnoty. Úpravou tohoto nastavení lze ale dostat stejně jasné obrazy.


Umělé osvětlení


Nyní se podíváme, jak kamery snímají při třech různých úrovních umělého osvětlení. Nejdříve to je pokoj osvětlený 40W žárovkou směřující do stropu, poté pokoj osvětlený pouze 7W zářivkou a nakonec pokoj osvětlený pouze světlem LCD panelu a venkovní prostřední osvětlené pouličními lampami. Zde jsem již musel v posledních případech přistoupit k výraznému snížení kontrastu, aby bylo na obraze něco vidět. Automatické nastavení bohužel při minimálním osvětlení příliš nezareaguje.


Indoor Security Camera + 40W žárovka


Outdoor Security Camera + 40W žárovka


Indoor Security Camera + 7W zářivka


Outdoor Security Camera + 7W zářivka


Indoor Security Camera + světlo LCD monitoru


Outdoor Security Camera - automatické nastavení jasu/kontrastu


Outdoor Security Camera - manuální nastavení jasu/kontrastu

Už v prvním případě se obnovovací frekvence kamer velmi citelně zpomalí na cca 3-4 FPS a v posledním případě klesne na 1-2 FPS, což je pochopitelné. Rozdíly mezi kamerami jsou pak opět zanedbatelné, a tak jsem po poslední test nechal jednu kameru snímat pokoj, kde už měla velké problémy a viděla pouze nejasné stíny a obrysy. S venkovním obrazem je to podstaně lepší, avšak zde si vybral svou daň sníh, jenž vytvořil s lampami velmi kontrastní prostředí, kde jsou některé části přesvícené a jiné naopak černé. Stejná kamera pak snímá stejnou scénu (trochu narušenou sněžením) ještě jednou, ale s manuální úpravou kontrastu.

První test s nejlepším osvětlením však přinesl srovnatelné výsledky jako když se o potřebné luxy staralo Slunce, takže rozdíl je jediný - nižší snímací frekvence. Celkově se dá obraz těchto kamer srovnat s normálními IP kamerami s cenou do 10 000 Kč, takže se nejedná o překvapení v pozitivním ani negativním smyslu.

A nakonec se podíváme na dva klasické testovací obrazce, koláž fotografií a jemné přechody barev. Navíc nesmím zapomenout také na videoukázku.





Jak je vidět, obraz je trošku mdlý, a to především ve středních tónech.


Video


Videa se ukládají do zvoleného adresáře na pevný disk. Aplikace si vytvoří adresář WiLife Video a pak další podadresáře, v nichž se můžeme i sami snadno orientovat. První podadresář nese název kamery a v závorkách také její MAC adresu, pak následuje rok, měsíc a den. V každém adresáři dne pak jsou videa v kodeku WMV3 v rozlišení, jaké jsme nastavili u té které kamery. Co se týče bitrate, ten je velmi proměnlivý a například rozlišení 640 x 480 s 15 FPS může mít 400, ale i 2000 kbps. Vše je zachyceno samozřejmě bez audio stopy, protože zvuk tyto kamery nezaznamenávají.

A nyní ještě uvedu odkaz na slíbenou videoukázku (2,8 MB)