Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bitva o mainstream: GeForceFX 5700Ultra vs. Radeon 9600XT

29.12.2003, Martin Štěpánek, recenze
Bitva o mainstream: GeForceFX 5700Ultra vs. Radeon 9600XT
Těmito slovy by se dal charakterizovat souboj dvou největších výrobců ATI a nVidia o vedoucí pozici v mid-range segmentu trhu. O tu soupeří grafické procesory Radeon 9600XT, GeForceFX 5700 a GeForceFX 5700Ultra.
Zatím, co starší GeForceFX 5600 (aka NV31) byla poloviční sestrou pro GeForceFX 5800 (aka NV30), nová GeForceFX 5700 (aka NV36) je odvozena od mnohem úspěšnější GeForceFX 5900 (aka NV35). Z toho také vyplývají výhody, které s GeForceFX 5900 přišly. Jedná se hlavně o vylepšenou práci s Vertex a Pixel shadery, které byly u GeForceFX 5900 zrychleny oproti předchůdci o 30%.

Pro starší GeForceFX 5600 i novější 5700 jsou charakteristické poloviční vlastnosti od jejich "dospělých" sester. Tedy poloviční počet pipelines (2x2 respektive 4x1) a také poloviční šířka sběrnice (128-bitová namísto 256-bitové). Novinkou je pak přesunutí výroby od firmy TSMC k firmě IBM, která má s výrobou pomocí 0,13 mikronového procesu větší zkušenosti. S tím také přišel nový způsob balení čipů do flipchip (FCPGA) pouzder, které známe například od firmy Intel.

MSI GeForceFX 5700

Kartu GeForceFX 5700 jsme dostali od firmy MSI. Ta u své kartě proklamuje velmi nízkou úroveň hluku, která by měla být nižší než 28dB. Karta je také stejně jako GeForceFX 5700Ultra a GeForceFX 5950Ultra vybavena technologií D.O.T. (Dynamic Overclocking Technology). Ta zaručuje přetaktování podle nastavení v rozmezí 2-10%.


Krabice GeForce FX 5700
(klikněte pro zvětšení)

U MSI již tradiční krabice, nově pak přibyly pouze nové nálepky informující o hlučnosti a technologii D.O.T. Uvnitř krabice se pak ukrývá velmi bohaté vybavení.


Přední strana karty MSI GeForceFX 5700

MSI GeForceFX 5700 přichází s klasickým měděným chladičem. Při delším porovnávání se mi jevil velmi podobný chladiči, který je používán na zadní straně karet GeForceFX 5900Ultra. Co do rozměrů patří tato karta k těm menším. O malé náročnosti také svědčí absence dodatečného napájecího konektoru.


Karta GeForceFX 5700 bez chladiče
(klikněte pro zvětšení)

Po sejmutí chladiče na nás vykoukne jádro, které je nyní více podobné jádru karet ATI (a také procesorům Intel). A jelikož je velmi malý frekvenční rozdíl mezi GeForceFX 5700 a GeForceFX 5700Ultra, odlišují se pouze nápisem pod jádrem.

Je jen škoda, že nVidia nepoužívá rámeček kolem jádra jako můžeme najít u karet ATI. Takto je chladič položen na velmi malé ploše a při manipulaci se hýbe, v krajním případě by pak mohlo dojít k odštípnutí kousku jádra. Trochu bych to přirovnal k procesorům AMD, kdy si někteří stěžovali, že nemá žádnou ochranu proti odštípnutí.


Zadní strana karty MSI GeForceFX 5700
(klikněte pro zvětšení)

Na kartě nebyl integrován čip Philips, který by se staral o podporu ViVo funkcí, proto se u této karty můžeme setkat pouze s TV výstupem.


Jádro GeForceFX 5700

Jedná se o stepping A1. Z původních 450MHz jsme se při přetaktování jednoduše dostali na 511MHz, ani nebylo potřeba příliš snahy. Je vidět, že u IBM mají velké zkušenosti s výrobou čipů. Pro některé pak jistě budou dobrou zprávou čtyři díry, které slouží k připevnění vodního či jiného extrémního chlazení.


3,6ns paměti Samsung

Na kartě jsou použity stejné paměti jako u staršího modelu GeForceFX 5600. Jedná se o moduly jednoho z největších výrobců, od firmy Samsung. Tyto paměti běží na 275MHz (550MHz efektivně). Datasheet lze nají ZDE.


Konektory
(klikněte pro zvětšení)

Dnes je už naprostou samozřejmostí kombinace VGA a DVI výstupu, to stejné by se pak dalo říct o TV-out výstupu na televizor.



Manuál a přibalený software
(klikněte pro zvětšení)

Manuál dosahuje již celkem velké tloušťky, jelikož popisuje všechny dostupné modely grafických karet této firmy. Bohužel český manuál zde nehledejte.

Ve vybavení jsou tři plné hry:
      • Elder Scrolls: Morrowind
      • Ghost Recon
      • Duke Nukem: Manhattan Project

Dále je zde software pro Windows:
      • Farstone VirtualDrive 7
      • Farstone RestoreIt! 3 Pro
      • 3D Album SE
      • InterVideo WinDVD 5.1
      • MSI Utility

Přetaktování

K přetaktování jsem využil klasické nabídky ovladačů ForceWare, které stejně jako dříve Detonator umožňují (po zápisu do registru hodnoty Coolbit) měnit frekvenci jádra a pamětí přímo z nabídky nastavení zobrazení.

Podařilo se mi dosáhnout frekvence 511MHz na jádru a 609MHz u pamětí. Je ale nutné podotknout, že je zde velká pravděpodobnost, že při pokusech s jiným kusem dosáhnete vyšší frekvence na jádře. Toto tvrzení vychází z předpokladu, že GeForceFX 5700 a 5700Ultra vychází ze stejného čipu a liší se pouze frekvencí a u GeForceFX 5700Ultra jsme dosáhli při taktování frekvence téměř 600MHz. O pamětech se to již říct nedá.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.