C-Media CMI8738
Ve Windows 98/ME lze použít oba druhy ovladačů. Pokud chcete bezproblémový provoz a široké možnosti nastavení volte WDM ovladače. Pokud chcete minimalizovat zatížení procesoru, použijte VxD ovladače. Budete však nuceni oželit přehrávání více WAVů najednou a standardní Windowské nastavení počtu reproduktorů. WDM ovladače doporučuji použít oficiální ze stránek výrobce http://www.cmedia.com.tw, pokud chcete používat VxD ovladače doporučuji použít neoficiální ovladače verze 2095 ze stránek http://xenomorph.net
Při akceleraci DirectSound je zatížení ve všech případech větší než u Aureal Vortex. Při akceleraci DirectSound 3D či A3D je zatížení pro méně kanálů asi stejné, ale pro více kanálů je menší než u Aureal Vortex či SB Live! Velice mě potěšila softwarová kompatibilita. Ovladače podporují kromě obligátního DS a DS3D A3D 3.0 (nutno doinstalovat a2ddrivers312.exe ze stránek Vortex of Sound) a EAX2. Při použití A3D je prostorový zvuk lepší (!!!) než u Aureal Vortex 1 či SB Live!, ale samozřejmě horší než dosud nepokořený Aureal Vortex 2 či SB Audigy. S EAX jsou drobné problémy, které však spíš souvisí s aplikacemi používajícími EAX než s podporou EAX v ovladačích. Jediný problém jsem nalezl v Diablu 2, kde prostorový zvuk sice fungoval, ale v menu byla položka aktivující prostorový zvuk nepřístupná. Bohužel se mi nepovedlo rozchodit demo EAX od Creative, protože vyžaduje LiveWare, které lze instalovat pouze na karty Creative. Naproti tomu dema od Aureal fungovaly lépe než na Aureal Vortex 1.
CMI8738 rovněž podporuje přehrávání vícekanálového zvuku Dolby AC3, s WDM ovladačem nejsou v tomto ohledu žádné problémy - stačí nastavit počet připojených reproduktorů v nastaveních Windows i dekodéru AC3. Při použití VxD ovladačů lze vícekanálový zvuk používat pouze přes WaveOut a nikoli přes standardní DirectSound. To lze nejsnadněji provést pomocí BSPlayeru, nastavení viz následující obrázek.
Samostatnou kapitolou je podpora reproduktorů. Výstup Vortexu je tradičně optimalizován na sluchátka a výstup SB Live! zase na minimálně 4 reproduktory. U CMI-8738 se to dá snadno přepínat v ovládacím panelu. Pokud jsou zapojeny veškeré reproduktory (5+1) tak jsou veškeré HRTF algoritmy deaktivovány a prostorový zvuk se realizuje pouze distribucí audiosignálu do jednotlivých kanálů. Pokud je připojeno menší množství reproduktorů nebo sluchátka, tak jsou zbývající reproduktory vytvořeny virtuálně pomocí algoritmů HRTF.
6-kanálový D/A převodník je integrován do čipu, což má nezanedbatelný negativní vliv na odstup signál / šum, který je deklarován 85 dB. Ze subjektivního hlediska však rozdíl mezi Aureal Vortex 1 (92 dB) a CMI-8739 není příliš patrný. CMI-8738 rovněž zatěžuje procesor více než Vortex či Live! (měřeno pomocí programu AudioBench), nicméně na rychlost her či přehrávaní videa to nemá znatelný vliv.
CMedia CMI-8738 je bezesporu zajímavá alternativa pro prostorový zvuk. Kvalita reprodukovaného zvuku sice není úplně špičková jako u značkových zvukových karet, nicméně pro převážnou většinu používaných reproduktorům je více než dostačující. Integrované D/A převodníky značně převyšují kvality reproduktorových soustav pro domácí kino od Creative. Naproti tomu je prostorový zvuk ve hrách velice kvalitní a navíc karta těží s výborné softwarové kompatibility ve všemi standardy prostorového zvuku.
CMI-8738 mohu jednoznačně doporučit pro hraní her s prostorovým zvukem, kde se plně vyrovná mnohem dražším zvukovým kartám. I pro použití v domácím kině je CMI-8738 přinejmenším vyhovují a bezproblémovou volbou. Relativně nejhůře tato karta vychází pro přehrávání hudby, kdy při připojení ke kvalitní audio aparatuře se již mírně projevují omezení dané integrovanými převodníky. Nicméně existují karty s čipem CMI-8738, které mají vyvedený S/PDIF výstup a společně s kvalitním externím D/A převodníkem je výsledný zvuk mnohem kvalitnější než u libovolné zvukové karty s analogovým výstupem.