Canon PIXMA MX895: za více peněz ještě více muziky
12.11.2012, Milan Šurkala, recenze
V dnešním testu se budeme věnovat kancelářské multifunkci Canon PIXMA MX895, která má vedle 5inkoustového tisku i oboustranný ADF podavač, podporu LAN, WLAN, Bluetooth, fax i skener s vysokým rozlišením a má zvládnout i tisk kvalitních fotografií.
Kapitoly článku:
Rozlišení skeneru
Skener využívá tradiční CIS čip. Tuto technologii čipů najdeme u drtivé většiny multifunkcí. Co je však trochu s podivem, je vysoké rozlišení, které zde dosahuje nadprůměrných 2400×4800 dpi.
Test rozlišení provedeme na této jedné stránce časopisu. Na tu se můžete podívat ve větším rozkliknutím obrázku (rozlišení 300 dpi), případně se můžete podívat na PDF s rozpoznanými znaky. Úspěšnost rozpoznání je sice lepší než u starších verzí MP Navigatoru EX, ale stále to není ideální. Na následujících obrázcích se podíváme na skutečné rozlišení skeneru.
Na hlavní úhlopříčce (zleva nahoře směrem vpravo dolů) jsou snímky v daném naskenovaném rozlišení. Pro každé z nich došlo k úpravě rozlišení softwarovým způsobem. Nad úhlopříčkou jsou snímky zmenšené, pod ní naopak zvětšené. Snímek ve sloupci 600 dpi a řádku 300 dpi tedy byl naskenovaný při 600 dpi a interpolován do rozlišení odpovídajícímu 300 dpi. V praxi by se nemělo stát, že by snímek zvětšený byl stejně kvalitní jako snímek naskenovaný přímo ve velkém rozlišení. Pokud se tak stane, toto vyšší "hardwarové" rozlišení je zbytečné, neboť tímto testem bylo dokázáno, že nepřináší nic navíc.
Skener mě hodně potěšil, protože tentokrát se skutečné rozlišení opravdu výrazně blíží tomu udávanému. Je vidět, že 2400 dpi stále přináší vyšší detaily a teprve 2400×4800 dpi (zde označené jako 4800 dpi) už je na tom v podstatě stejně. Rozlišení 2400 dpi dává velmi pěkný výsledek srovnatelný s běžnými stolními skenery, dokonce se dá říci, že je v množství detailů i lehce předčí. Na druhou stranu, u multifunkcí se jen málokdy najde potřeba skenovat v rozlišeních vyšších než 600 dpi.
I zde je krásně vidět, že 2400 dpi nabízí lepší kvalitu obrazu než nižší rozlišení. Naopak 4800 dpi je už zbytečný luxus, který nepřináší nic užitečného navíc.
Technologie úpravy obrazu
Při skenování si můžete zapnout spoustu technologií pro úpravu obrazu. Jde o různá potlačení nežádoucích efektů nebo vylepšení barev. Následující výřezy jsou ze snímků pořízených s rozlišením 300 dpi.
bez úprav
Na snímku bez úprav vidíte nevýrazné barvy a vliv tiskových bodů na nerovnoměrnost obrazu.
doostření
Zapínat doostřování u naskenovaných časopisů a jiných obrazů s výrazným tiskovým rastrem je značně kontraproduktivní.
funkce Descreen
Naopak velmi vhodná je funkce Descreen, která tiskové body potlačuje a nutno říci, že nepáchá na ostrosti nějak přehnané škody.
odstranění prachu
Na této tiskové předloze nebyl prach ani škrábance, takže jsme tuto funkci moc nevyzkoušeli. Podrobněji se na ni ale podíváme v další kapitole u skenování fotografií.
oprava vyblednutí
Oprava vyblednutí příjemně projasňuje barvy a zvyšuje kontrast obrazu.
oprava zrnitosti
Oprava zrnitosti má potlačovat šum, to se zde ale projeví jen lehkým potlačením tiskového rastru.
oprava podsvícení
S opravou podsvícení to chce zacházet trochu opatrně, prosvětluje docela dost a zároveň dosti zvyšuje výraznost tiskového rastru.
automatické nastavení obrazu
A takto funguje automatické nastavení, které snímek trochu prosvětlilo, ale zapomnělo na potlačení rastru.