Celeron Mendocino
Mendocino je vlastně kombinací jádra Deschutes (Pentium II, Xeon, Celeron) a 128KB L2 cache, která je přímo na čipu (on-die) a pracuje na frekvenci shodné s procesorem. U Pentií II je L2 cache fakticky vedle procesoru (na desce plošných spojů) a pracuje na poloviční frekvenci. L2 cache s plnou rychlostí měly už dříve procesory Pentium Pro, ovšem pro rychlejší Pentia II nebylo možné tento způsob použít, protože tehdejší cache nedokázaly na tak vysoké frekvenci pracovat.
Na první (a v podstatě i na druhý) pohled vypadá nový Celeron Mendocino stejně jako jeho předchůdce, L2 cache je součástí čipu, takže na desce nic viditelného nepřibylo, a v rámci úspory je i Mendocino nahý jako palec (viz. obrázek). Ještě jednu zajímavou vlastnost však Mendocino po svém předchůdci zdědil, a to snadnou přetaktovatelnost (ovšem s přetaktováváním opatrně, ať nespláčete nad výdělkem).
Pentium II 450MHz je jen dalším logickým krokem v řadě Pentií II a jeho výkon není oproti 400MHz verzi výrazně vyšší, i když od svých předchůdců se mírně liší.
Velmi zajímavé jsou benchmarkové testy, které můžete najít na Tom's hardware a které srovnávají výkon procesorů Pentium II, Celeron, Mendocino, AMD K6-2 a Cyrix MII na různých frekvencích. Mendocino pracující na stejné frekvenci (se stejnou frekvencí FSB sběrnice) dosahuje výsledků srovnatelných a dokonce i lepších než Pentium II. Bez zajímavosti není ani to, že AMD K6-2 přece jen zaostává za srovnatelnými Pentii II, s výjimkou hry Quake II, kde je díky podpoře 3DNow! instrukcí o maličko lepší.
Toužíte-li tedy po výkonném a nepříliš drahém procesoru, pak je Mendocino, tím pravým. Spokojíte-li se i s mírně nižším výkonem, budou zřejmě výhodné starší Celerony, jejichž ceny by se měly díky Mendocinům opět snížit (někteří výrobci dokonce hodlají nabízet Celeron počítače za méně než $500). Pro patici Socket 7 pak je jednoznačným favoritem AMD K6-2.
Podle Tom's hardware