Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Červená je v módě

19.11.2001, Jakub Lohniský, recenze
Červená je v módě
V dnešní recenzi se podíváme na základní desku Soltek SL-85SD+, která je stejně jako mnoho současných modelů „oblečena“ do červeného kabátku.
Základní deska Soltek SL-85SD+ je osazena čipovou sadu Intel 845 (kódové označení Brookdale) a na první pohled je k nerozeznání od nedávno recenzované desky SL-85DRV (čipset VIA P4X266). Ano, Soltek opět vsadil na červenou a PCB desky vyvedl v této barvě. Nicméně více než barevné provedení jsou zajímavé funkce a výkon desky. Na druhou stranu je nevýhodou právě podpora pamětí SDRAM, které celkový výkon sestavy s procesorem Pentium 4 degradují. Do dvou měsíců bychom se ale měli dočkat vylepšeného čipsetu i845, který je označován prostě a jednoduše i845-D. Vylepšená čipová sada již zahrnuje podporu pamětí DDR SDRAM a měla by soupeřit se svými soky, čipsety SiS 645 a VIA P4X266(A).

Balení
Sice to nemá s funkcemi desky nic společného, ale rozhodně nebude od věci popsat, co vše dostanete v balení. Tak za prvé: SL-85SD+ je distribuována v klasické „made in Soltek“ krabici modro-černého provedení. A za druhé: v této krabici naleznete dva 80žilové kabely, jeden kabel pro připojení disketové mechaniky, kvalitně zpracovaný manuál, teplotní čidlo a dvě cédéčka s ovladači a programy (např. Norton Antivirus 2002).

Layout
Jak z obrázku vidíte, SL-85SD+ je opravdu krasavec (krasavice?) se vším všudy. Co se rozšiřujících slotů týče, máte k dispozici šest slotů PCI, jeden slot AGP a jeden slot CNR. Stejně jako paměťové patice, i slot AGP obsahuje záklapku zabraňující nechtěnému vysunutí grafické karty.



Kromě dvou klasických IDE portů máte k dispozici i dva porty RAID řadiče, který podporuje režimy (RAID 0 a 1).



Na čipu North Bridge je umístěn poměrně masivní chladič, který jsme se pokusili na chvíli odmontovat. Jak myslíte, že náš malý experiment dopadl? Ano, čip se přehřál a deska „vytuhla“ :-) Na detailu patice si všimněte nepoměru mezí velikostí patice a místa pro chladič. Celkem se mi ale zamlouvají umělohmotné držáky chladiče, jelikož instalace je pak mnohem jednoduší (hlavně v porovnání s nasazováním chladiče na staré procesory Athlon/Duron, kde i malá nepozornost mohla mít za následek uštípnutí jádra.) Pochvalu si také zaslouží umístění napájecího konektoru.



Anti-Burn Shield a RedStorm Overclocking Technology
Tyto dvě položky naleznete v BIOSu a rozhodně stojí za to, věnovat jim malou pozornost. Anti-Burn Shield (shield=štít) je položka, která umožňuje sledovat otáčky větráku chladiče, teplotu procesoru nebo teplotu systému. Proč ale štít chránící před přehřátím? Jednoduše asi proto, že lze nastavit teplotu procesoru, při které se má počítač vypnout. Většinu možností zahrnutých v Anti-Burn Shieldu máte v podstatě na většině lepších základních desek, akorát s tím rozdílem, že Soltek tomu dal „honosnější“ název. To RedStorm Overclocking Technology je jiné kafe. Jde vlastně o jakéhosi pomocníka s přetaktování procesoru. Jednoduše tuto funkci v BIOSu spustíte a ta sama začne zvyšovat FSB (=přetaktovává procesor). Každou nastavenou frekvenci navíc ještě „projede“ a zjistí, jestli je na ní systém stabilní. Procesor se nám tak podařilo přetaktovat zhruba o 300 MHz, což je poměrně dobrý výsledek. V BIOSu toho vlastně jde nastavit mnohem více. Můžete například měnit napětí procesoru (a zajistit tak větší stabilitu po přetaktování), měnit napětí grafické karty a dokonce i DIMM modulů.

Technické parametry
- patice Socket 478
- čipová sada Intel 845 (82845 MCH + 82801BA ICH 2)
- podpora procesorů Intel Pentium 4
- 3x paměťové sloty DIMM
- maximum 3 GB operační paměti
- 1x AGP 4x, 6x PCI a 1x CNR slot
- komunikační porty 2x COM, 1x LPT, 2x PS/2, 2x USB
- integrované AC’97 audio (Creative CT5880)
- IDE řadič Ultra ATA 33/66/100
- RAID řadič (0, 1)
- HW monitoring (teplota, rychlost otáčení větráků a napětí)
- konektory Wake on LAN a Wake on Modem
- ATX formát (245mm x 305mm)

Testovací podmínky a hardware
- základní deska Soltek SL-85SD+
- procesor Intel Pentium 4 1,8 GHz
- operační paměť 256 SDRAM PC133 (CAS 2)
- pevný disk Western Digital WD1000BB o kapacitě 100 GB (7200 ot./min)
- grafická karta GeForce2 MX s 32 MB DDR videopaměti

Poznámka: Deska byla testována pod operačním systémem Windows 98SE s rozhraním DirectX 8.0a, ovladačem grafické karty Detonator XP 21.83 a souborem ovladačů dodávaných k základní desce.

Výsledky testů

3Dmark 2001
Tento testovací program pracuje pod rozhraním DirectX (potřeba verze 8.0) a měří zejména rychlost zobrazování jednotlivých snímků během testovací animace. Výsledné číslo je součtem těchto dílčích výsledků a jim příslušných koeficientů a označuje se jako Overall Score.



Projektové soubory obsahují podrobné výsledky testů a informace o testovacím prostředí. Pro jejich prohlédnutí je nutná registrovaná verze programu 3D Mark 2001, nebo je nutné použít jejich textovou variantu.

Poznámka: Ve 32bitové barevné hloubce došlo k „zatuhnutí“ programu a test se nepodařilo dokončit. Zkoušeli jsme nejrůznější nastavení, nicméně problém se nepodařilo vyřešit.

Quake III Arena
Program Quake III Arena se mimo jiné používá pro testování rychlosti grafických karet pod rozhraním OpenGL. Výsledná čísla znamenají průměrný počet zobrazených snímků (fps) za sekundu během testovací sekvence.



SiSoft Sandra 2001

CPU Benchmark
Výsledkem testu Dhrystone je počet provedených operací s celými čísly za sekundu vynásobený milionem. Výsledkem testu Whetstone je opět počet provedených operací v milionech, tentokráte se však výpočty provádějí s plovoucí desetinou čárkou.



CPU Multi-Media Benchmark
Během testování dochází k vytváření obrazu pomocí fraktálních výpočtů. Ty jsou prováděny jak s
pevnou tak i s plovoucí desetinnou čárkou a jsou při nich využity multimediální instrukce procesoru.



Memory Benchmark
Pomocí tohoto testu se měří propustnost paměťové sběrnice. Získané hodnoty znamenají počet megabytů přenesených za sekundu.



WinBench 99
Při testu WinBench vyšší hodnota znamená lepší výsledek. Změřená čísla jsou v přenesených bajtech za sekundu vynásobená tisícem.
Použitý test
Bussines Disk WinMark
High-End Disk WinMark
Výsledek testu
7 310
20 100

Zhodnocení
Vždy, když mám napsat nějaký smysluplný závěr, nic kloudného mě nenapadá. Takže to vezměme stručně. Základní deska Soltek SL-85SD+ je opravdu kvalitní, podporuje RAID pole, je stabilní a umožňuje velmi mnoho nastavení v BIOSu. Nevýhodou tedy zůstávají již zmíněné paměti PC133 SDRAM, které se k Pentiu 4 moc nehodí…Je tedy na vás, zda své peníze investujete do nákupu (byť sebelepší) základní desky s i845 nebo si počkáte na i845-D (popřípadě VIA P4X266A).


Cena základní desky: 5890 Kč (koncová cena bez DPH)
Záruka: 2 roky


K testování zapůjčila: ProCA s.r.o.