Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chcete mít z monitoru televizi ? Instant TV !

21.3.1999, redakce SHW, recenze
Chcete mít z monitoru televizi ? Instant TV !
Neboli dejte si krabičku na monitor, dálkovým ovládačem vyberte program a konzumujte televizní brak...
Specifikace:

Přídavné zařízení pro sledování TV pořadů na monitoru počítače. Umožňuje připojení CD přehrávače, videopřehrávače, videokamery nebo videoher pomocí vývodů Cinch na kabelu od monitoru. Na zadní straně přístroje je konektor pro připojení videosignálu z počítače a současně do monitoru pomocí dodaného rozdvojeného kabelu, anténní konektor, vstupní konektor pro připojení videokamery a napájecí konektor. Na pravém boku přístroje je konektor pro připojení výstupu ze zvukové karty, konektor pro připojení aktivních reproduktorů a konektor pro připojení pasivních reproduktorů. Všechny audiokonektory jsou stereofonní. Na předním panelu je pouze tlačítko Power a pod umělohmotným krytem červená Led dioda indikující zapnutí přístroje a zelená Led dioda indikující příjem signálu dálkového ovládače. Součástí dodávky je rovněž umělohmotný držák, který umožňuje postavení přístroje kolmo. Ovládání přístroje je možné buď pomocí dálkového ovládače nebo z klávesnice počítače. Pro provoz není nutná žádná zvuková karta v počítači.

Poznámky:

Po vybalení z krabice, připojení napájecího napětí a propojení s počítačem podle dokumentace je nutno zapnout hlavní vypínač na přístroji. Bez zapnutí se monitor vůbec nerozsvítí. Z dodaného CD-ROM disku lze provést instalaci SW na pevný disk s ovládacími programy, které však pro provoz TV zařízení nejsou nutné. Spuštěním programu instantv.exe nebo zapnutím tlačítka Power na dálkovém ovládači se přepne videovýstup do režimu TV. Následně po nastavení národní normy (podle manuálu) je třeba vyhledat jednotlivé televizní stanice. Funkce vyhledávání je poněkud nejasná, po nalezení signálu se hledání na cca 1 vteřinu zastaví a pokud není stisknuto tlačítko Preset, pokračuje se v dalším vyhledávání. Uložení vyhledaného kanálu na pozici (např. ČT1 na pozici č.1) se pokaždé nepovedlo a bylo nutno postup vyhledání opakovat. Pokud je signál dostatečně silný, je naladění programů bezproblémové, v opačném případě je slabá stanice přeskočena bez zastavení. Při testech jsem nepřišel na rozdíl mezi automatickým a manuálním laděním. Po volbě ruční ladění se přístroj choval naprosto stejně, jako při automatickém ladění programů, jediný rozdíl je v tom, že při ručním hledání lze zvolit směr ladění. Obraz na monitoru byl v uspokojivé kvalitě, pouze při kolísání síly signálu se obraz posunoval zprava doleva, než byl opět automaticky doladěn. Po připojení stereofonního videorekordéru Toshiba do anténního vstupu a následném naladění se mi nepovedlo nalézt národní normu a tak byl nalezený obraz bez zvuku (místo zvuku šum). Po přepojení zmíněného videorekordéru pomocí AV kabelů a přepnutí do režimu V (video) pracoval přístroj perfektně. Připojení videokamery, televizních her a příjem stereofonního signálu jsem neměl možnost ověřit.

Výsledek

Klady:

  • Ovládání přístroje dálkovým ovládačem je velmi pohodlné.
  • Podrobný návod pro instalaci včetně obrázků, kterou zvládne podle dokumentace každý běžný uživatel.
  • V balíku jsou všechny potřebné propojovací kabely včetně baterií do dálkového ovladače přístroje.
  • Při dostatečně silném signálu jsou naladěné stanice v běžné televizní kvalitě.
  • Přepínání mezi režimem TV a PC jedním tlačítkem DO, právě běžící aplikace může zůstat aktivní.
  • Možnost připojení videopřehrávače a videokamery přes vlastní NF vstupy a přepínání mezi těmito vstupy pomocí dálkového ovládače.
  • Novější verze ovládacího SW volně ke stažení na adrese: http://www.aimslab.com/

Zápory:
  • V případě nepřítomnosti signálu není NF výstup odpojen umlčovačem šumu, jak je běžné u televizorů. Následkem toho se z reproduktorů ozve silný šum (podle nastavené hlasitosti).
  • K provozu je potřeba velmi silný signál, při použití náhražkové pokojové antény je obraz vlivem slabého signálu nestabilní, ladění kanálů je nemožné.
  • Za provozu se přístroj značně zahřívá.
  • Přístroj musí být stále zapnutý i když nebude používán (jinak nesvítí monitor).

Závěr:

Přístroj je vhodný pro běžného uživatele, který si jej podle přiloženého manuálu s obrázky sám nainstaluje bez nutnosti zásahu do vlastního počítače. Obraz i zvuk je v běžné televizní kvalitě. Přístroj není určen pro náročného uživatele.