Chcete půl terabytu?
24.9.2002, redakce SHW, recenze
Dnešní recenze se podívala na zoubek diskovému serveru s kapacitou 480 GB. Pokud si říkáte, že potřebujete pro svoji síť právě takovéto zařízení, stačí jen jeden klik...
Kapitoly článku:
- Chcete půl terabytu?
- Detailnější pohled
- Výsledky krátkých testů
Detailnější pohled
Základní otázkou, kterou jsem si pokládal při krátkém testování Discobola, bylo: komu je vlastně produkt určen ? Je naprosto logické, že potřeby a nároky zákazníka ze segmentu SOHO (malá kancelář / domácí kancelář) jsou zcela rozdílné proti nárokům středních firem, nemluvě už o velkých korporacích.
Celou situaci dále komplikuje to, že dokumentace, která je součástí dodávaného produktu, se důsledně vyhýbá jakýmkoliv konkrétnějším údajům o standardech, které Discobolos implementuje, specifikacím atd., neudává nic o kompatibilitách, o úrovni zabezpečení přenosů, hesel atd. O implementovaných službách se zásadně mluví velmi obecně ("služba Windows", "služba UNIX") a až metodou pokus - omyl se dozvíme potřebné informace.
Z tohoto faktu, z praktické absence jakékoliv standardní diagnostiky (míněno takové, která je využitelná v dohledových nástrojích používaných administrátory ve středních a větších firmách) a koneckonců i z celkové koncepce Discobola (softwarový RAID, použití levných disků bez možnosti hotswapu - výměny disku bez přerušení provozu, neredundantní zdroj atd.) se dá odvodit, že hlavními zákazníky by měly být malé firmy, příp. střední firmy bez výrazněji vyvinuté počítačové infrastruktury. Podívejme se proto na testovaný produkt ze zorného úhlu tohoto zákazníka (říkejme mu SOHO zákazník).
Nejprve však základní parametry:
Discobolos je ve tedy - jak už bylo zmíněno - své podstatě PC ve speciální skříni s předinstalovaným a optimalizovaným Linuxem, se sadou ovládacích skriptů a webovým uživatelským interface.
Z uživatelského hlediska Discobolos dovoluje:
- Zobrazení souhrnných údajů o Discobolovi (celkový a volný diskový prostor, stav RAID pole, počet připojených uživatelů)
- Nastavení periodické kontroly stavu systému a jeho technických prostředků
- Nastavení sítě (spolupráce s DHCP, TCP/IP parametry), základní statistika ethernetovských rozhraní
- Nastavení sdílení jednotlivých adresářů, práv uživatelů, maximálního prostoru zabraného uživatelem
- Nastavení způsobu práce s uživatelskými účty (přebírání hesel z Windows NT domény, vlastní hesla, používání domovských adresářů, naimportování seznamu uživatelů z Windows NT)
- Nastavení skupin a jejich členů
- Nastavení momentálně aktivních služeb (službou je míněna podpora Windows klientů, Unix klientů, fax server atd.)
- Nastavení synchronizace Dicobolů (je možné synchronizovat mezi sebou dva nebo více Discobolů, např. pro účely horké zálohy
- Zobrazení stavu UPS (% nabití baterie, napětí, frekvence atd.)
- Zobrazení aktivních uživatelů
- Nastavení přístupu k webovému rozhraní Discobola
Vlastní testování probíhalo bez problémů - Discobolos fungoval prakticky ihned po připojení k síti, na příkazy reagoval tak, jak se od něj očekávalo, jediné nestandardní chování se projevilo po změně IP adresy - server bylo třeba několikrát restartovat, než se vzpamatoval.
Litovali jsme jen faktu, že zapůjčený model jsme nemohli otestovat s 1Gb rozhraním (maximální přenosová rychlost tak byla z větší části dána nikoliv disky, ale 100Mb/s sítí) a nebyly nainstalovány další služby (zejména na uživatelské rozhraní faxserveru a zálohování jsem se těšil).