Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec Stallion 3: bohatý prostor a silné chlazení

4.5.2022, Jan Vítek, recenze
Chieftec Stallion 3: bohatý prostor a silné chlazení
Mezi větší skříně společnosti Chieftec se zařadil model Stallion 3, který má nabídnout vysoký průtok vzduchu pro kvalitní chlazení výkonných a velkých komponent. Tomu je podřízena i výbava skříně: čtyři ventilátory a regulátor otáček. 

Pohled dovnitř skříně

 
Jak už bylo řečeno v předchozí kapitole, skleněná bočnice se sundává obtížně, neboť ji pořádně není za co chytit a posunout směrem dozadu tak, aby se uvolnila z otvorů v rámu. Uvnitř narazíme na, jak je dnes obvyklé, na otevřený prostor, ve kterém nás může zaujmout velký spodní tunel a na něj přichycená přepážka. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Nejde tu o nic jiného než o držák karet či karty, podle toho, jak jej použijeme. Chieftec tu tak myslí na to, že dnešní grafické karty už mohou být opravdu dlouhé a těžké, přičemž obvykle je drží pouze záslepka a slot základní desky, přičemž na opačné straně jen visí ve vzduchu. Právě tam je tak můžeme podepřít z jedné či z obou stran pomocí tohoto držáku. Ten je možné posouvat v horizontálním směru (nebo zcela vyjmout) a samotnou oporu kartě zajistí dva vertikálně stavitelné plastové packy. Dle jejich pozice je jasné, že jsou určeny pro jednu kartu, ale pokud nám postačí karty podepřít jen zespoda, můžeme držák využít i pro dvě. Ovšem plastového provedení nám napovídá, že pokud s počítačem silněji třískneme, plastové packy to vůbec nemusí zachránit. Leda bychom snad kartu ze spodní strany podepřeli pomocí obou dvou. 
 
Jinak tu ovšem není nic zvláštního, máme tu obvyklý počet sedmi záslepek jištěných přítlačnými šroubky, čili zde Chieftec nešetřil. Zcela na nás přitom nechal umístění distančních sloupků pro instalaci základní desky, ale pro tento účel alespoň najdeme v příslušenství adaptér, díky němuž nám bude stačit prostý šroubovák. 
 
 
Přední část skříně je poseta třemi 120mm ventilátory, jejichž pozice je zpracována přímo příkladně. Před nimi ani za nimi totiž nenajdeme žádnou zbytečnou mřížku, čili jejich lopatky budou tahat čerstvý vzduch nerušeně přímo přes přední panel. Jistý odpor bude pochopitelně klást především prachový filtr, ovšem to už je holt daň za to, aby útroby našeho počítače nebyly hned plné prachu, čímž by efektivita chlazení časem utrpěla také. A koneckonců kdo chce, může se prachového filtru zbavit, i když to bude chtít trošku času a trpělivosti, neboť bude nutné panel rozmontovat. 
 
 
Zatím jsme také ještě nenarazili ani na jednu pozici pro úložná zařízení. Všechna jsou totiž přístupná z opačné strany. Máme tu ale ještě jednu ventilátorovou pozici, která je vespod a patří do ní 120mm model. Respektive, jej můžeme namontovat, přičemž ten si pak ani nebude překážet s blízkým instalovaným ventilátorem, ale otázka je, proč bychom to vůbec měli dělat a narušovat jím tok vzduchu právě od předních ventilátorů. Možná že právě to je i důvod, proč Chieftec jeho pozici ani nezmínil ve specifikacích. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Z opačné strany už můžeme vidět kromě změti kabelů také spodní šachtu se dvěma šuplíky pro 3,5" pevné disky, které můžeme do nich prostě jen nacvaknout a případně pro jistotu ještě zespoda přišroubovat. Takto ale můžeme v šuplících zajistit i další dvě 2,5" SSD, čili tato skříň má ve skutečnosti celkem šest 2,5" pozic a ne čtyři, což specifikace opět nezmiňují. Další dvě 2,5" pozice máme pod otvorem v trayi základní desky, kde jsou dva kovové rámečky jištěné šroubky a poslední dvě pozice jsou v přední části, kde jsou bezšroubkové plastové rámečky pro rychlé uchycení. 
 
 
A stejně jako ve skříních Chieftec Scorpion 3Chieftronic G1 či Chieftronic M2 tu je modul pro nastavení otáček ventilátoru i podsvícení. Ten drží pomocí magnetů, takže si jej můžeme dát na libovolné místo a trošku si pohrát s tou těžko přehlednou změtí kabelů, jakou nám výrobce připravil v rámci tohoto veskrze nepromyšleného "systému". Ale kdo nechce, může to nechat tak, jak to je, pokud ovšem dokáže do skříně dostat veškeré potřebné komponenty a přivést k nim kabely od zdroje či desky. 
 
K tomu to modulu je již napojen jednak zadní ventilátor a pak všechny tři přední. Co se týče ventilátorů, panel zvládne napájení jak jejich světelných diod, tak motorků, ale jak je vidět, potřebujeme k tomu speciální konektor pro 6 pinů, takže běžné ventilátory s 3 či 4pinovými konektory k tomuto modulu nezapojíme. Modul je ještě připraven pro dva světelné LED pásky a umožní pomocí tlačítek měnit barevné efekty a také nastavovat otáčky ventilátorů. Pohodlnější ale bude využít dálkový ovladač, který umí měnit nastavení podsvícení i ventilátorů anebo samozřejmě tlačítka na I/O panelu skříně, která mají naprosto stejné funkce. 
 
 

Příslušenství

 
Dodávané příslušenství se skládá z několika málo vázacích pásků, namísto nichž si ukážeme ale spíše standardní dálkový ovladač (ne infra, ale rádiový) pro ovládací modul. Pak už je to jen sada šroubků a distančních sloupků a krátký manuál. 
 
 
Tento manuál se však týká jen vestaveného modulu a obsahuje i schéma s popisem veškerých pinů, takže ti zručnější si mohou bez obav připojit ventilátory i bez vhodných konektorů. A pak už nám manuál vysvětlí jen funkce modulu a dálkového ovladače.