Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftec Stallion 3: bohatý prostor a silné chlazení

4.5.2022, Jan Vítek, recenze
Chieftec Stallion 3: bohatý prostor a silné chlazení
Mezi větší skříně společnosti Chieftec se zařadil model Stallion 3, který má nabídnout vysoký průtok vzduchu pro kvalitní chlazení výkonných a velkých komponent. Tomu je podřízena i výbava skříně: čtyři ventilátory a regulátor otáček. 

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, jež je založena na procesoru Intel Core i7-4770K, který zde poslouží pouze jako malé topítko, stejně jako grafická karta s TDP 250 W, které dnes odpovídá těm bohužel už jen běžným modelům grafických karet. Jde o poněkud starší sestavu, ale jejím jediným účelem je zde jen tvořit teplo, přičemž formáty komponent víceméně odpovídají tomu, co si do skříní instalujeme dnes. 

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte Z97X-Gaming G1 WIFI-BK (Intel Z97)
  • Procesor: Intel Core i7-4770K - 84W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12A
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 980 Ti - 250W TDP
  • SSD: Toshiba TR200 240 GB
  • Zdroj: Chieftronic GPX-750FC 750 W
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Ve skříni Chieftec Stallion 3 je skutečně pro hlavní komponenty místa více než než dost. Na tray by se totiž vedle sebe vešly téměř i dvě základní desky formátu ATX, takže o možnost ustájení předlouhých grafických karet se nemusíme obávat. Rovněž zdroj si nemůže stěžovat na stísněný prostor, i když někteří by jistě ocenili, kdyby jim dal výrobce možnost šachtu pro HDD vymontovat. Ale i tak máme možnost dolů umístit přebytečné kabely. 
 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Pozice pro úložná zařízení jsou dnes již na okraji zájmu a nejinak je tomu i zde. Čtyřem pozicím pro SSD je tak vyhrazena pravá strana traye základní desky, ale namísto nich bych doporučoval využít spíše HDD pozice, do jejichž šuplíků můžeme 2,5" zařízení také přišroubovat. Vyhneme se tím totiž zbytečně násilnému napojování SSD, jejichž konektory budou naplácnuty přímo na kov a nemusí poskytnout moc prostoru zrovna v místech, kudy vede hlavní masa kabeláže.
 
Modul pro podsvícení a regulaci otáček ventilátorů lze díky jeho magnetům umístit v podstatě kamkoliv, ovšem výrobce si pro jeho výchozí umístění vybral vyloženě nevhodnou pozici. A přitom se tu nabízí nevyužité místo v horním levém rohu, odkud je to jen kousek k vrchnímu panelu a přímá cesta ke všem instalovaným ventilátorům. Na druhou stranu, jednou tu jde o DIY, tak se předpokládá, že se nám občas dostane z jistého hlediska polotovaru. 
 
 

Chlazení skříně


Základní možnosti chlazení této skříně by měly pro běžnou sestavu naprosto stačit, neboť tu máme hned tři přední 120mm ventilátory s velmi dobrým přístupem k čerstvému vzduchu. Ty přitom budou tvořit ve skříni mírný přetlak a vzduch budou foukat především do oblasti desky a jejích komponent, zatímco jeden zadní 120mm ventilátor se bude starat především o odvětrávání prostoru od procesorového chladiče. 
 
Vzduch tlačený dovnitř třemi předními ventilátory pak může unikat skrz záslepky karet, ale především to asi bude vrchní panel, kde jsou další dvě pozice. Poslední ventilátorová pozice je ve dnu skříně hned pod předními ventilátory, ovšem v podstatě tu není žádný důvod ji osazovat.
 
Výchozí způsob chlazení si můžeme trošku překopat třeba použitím vodního chladiče procesoru, jehož radiátor pak lze umístit do přední či vrchní pozice. Otázka je, co bude výhodnější, čili zda přes něj vyfukovat vzduch ven, anebo nabírat dovnitř, přičemž to bude záviset i na tom, jakou tepelnou stopu ve skříni vytvoří grafická karta. Objektivně jednoznačné a ideální řešení tu neexistuje a vždy je třeba brát v úvahu plusy a minusy, čili dělat kompromisy.  
 
 

Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark a Prime95 a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 22 °C. Tato skříň má celkově více než dost ventilátorových pozic, přičemž na výchozí sestavu bude jistě stačit i základní výbava, ostatně ta čítá celkem tři 120mm ventilátory tlačící do skříně čerstvý vzduch a jeden, který jej vyfukuje.
 
Nejdříve byl ale využit pouze jeden zadní ventilátor. 

Zadní 120mm ventilátor
CPU
34 °C
64 °C
Chipset
44 °C
61 °C
GPU
52 °C
82 °C
 
I pouhý jeden zadní ventilátor grafické kartě stačil na to, aby ve 2D režimu mohla fungovat bez zapnutých ventilátorů, ovšem v zátěži byla teplota přesto vyšší, než by mohla být s využitím lepšího přísunu čerstvého vzduchu a odnesl to i procesor vyšší teplotou. 
 
Zadní + 3x přední 120mm ventilátor
CPU
33 °C
60 °C
Chipset
42 °C
57 °C
GPU
48 °C
77 °C
 
Zapnutím předních ventilátorů se teploty komponent dle očekávání snížily, přičemž otáčky (nedetekovatelné) byly nastaveny tak, aby skříň přinejhorším jen mírně hučela. Právě přední ventilátory nás totiž mohou nejvíce obtěžovat hlukem, ale díky jejich počtu lze zvolit nízké otáčky, a přesto se dočkat výkonného chlazení. A kdyby to snad nestačilo, můžeme prostě jen sáhnout po ovladači či čelu skříně a otáčky si zvýšit.