Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chladiče a tlumiče pevných disků – 1. část

18.7.2006, Jan Vítek, recenze
Chladiče a tlumiče pevných disků – 1. část
Chlazení pevných disků je jedna z neproblémovějších oblastí chlazení PC jako takového, a to především, pokud chceme zároveň chladit a tlumit hluk. Dnes si představíme prvních pět výrobků, které se pokusí zlepšit chlazení, nebo snížit hluk.
Třetí výrobek snad ani nemusím nějak zvlášť představovat, je jím HD Silencer od firmy Silentmaxx, jenž je právem označován za nejlepší chladič a tlumič pevných disků vůbec. Do testu byl zařazen právě pro tuto pověst, aby bylo vidět, jak si proti němu povedou ostatní chladiče a zda jeho neporazitelnost náhodou nevezme za své. Pohled na peloton chladičů ale napovídá, že labutí píseň si HD Silencer ještě dlouho nezabrouká, i když některý výrobek by mohl i tak překvapit.






Silentmaxx je zabalen do modré kartonové krabice s německou pečlivostí s důrazem na přehledné roztřídění komponent a také jejich ochrany před poškozením, i přesto že se převážně jedná o hliník.



V balení nalezneme samotný box, skládající se z hlavního masivu, víka, zadního a předního čela. Dalšími součástmi jsou teplovodivé měkké materiály, hranol z měkké pěny, sada šroubků a kabílek pro uzemnění disku.



Hlavní blok je vpravdě masivní. Je uspořádán do tvaru písmene U a opatřen bohatým žebrováním, jež rozhodně bude třeba na to, aby byl disk dostatečně chlazen pasivní cestou.



Na tento blok se v závěru sestavování montuje jednoduchý obdélníkový plech se čtyřmi otvory pro šrouby. Ten na obrázku vidíte i s tlumící pěnou, která patří právě mezi onen plech a pevný disk.






Další obrázek ukazuje pěnový hranol, na jedné straně opatřený samolepící fólií a hned vedle něj kousek teplovodivého štítku. Zbývají dvě čela, z nichž první je opatřeno elegantně vytvořeným plastickým logem firmy Silentmaxx a druhé, které patří na zadní stranu Silenceru, vykousnutím pro vedení kabelů k pevnému disku.



Posledními součástmi jsou gumové distanční sloupky pro tlumení vibrací. Ty jsou velmi podobné těm ze Scythe Hard Disk Stabilizeru II, ale přesto o něco menší. Silentmaxx tedy využívá mocnou masu hliníku obklopující disk ze všech stran a kombinuje ji měkkým uložením přes speciální fólie a nakonec je celek ještě jištěn gumovými sloupky. Vše tedy napovídá, že se jedná o promyšlený výrobek s dobrými předpoklady.



Instalační procedura byla zaručeně tou nejzdlouhavější a nejsložitější ze všech devíti výrobků. Nejdříve je třeba si hlavní masiv vystlat měkkou teplovodivou fólií. Zde bych doporučoval postupovat velmi opatrně, protože fólie na místě drží opravdu pevně a nějaké její přelepování nepřichází v úvahu. Ochrannou vrstvu tedy odstraňujeme postupně a snažíme se o to, aby se pod lepidlem nezachytily vzduchové bubliny. Když už ale nějaké vzniknou, je třeba fólii na onom místě propíchnout, protože nějaké vytlačování na kraj je kvůli lepidlu také skoro nemožné.



Máme tedy fólii na místě a také u té správné hrany – orientujeme se samozřejmě podle manuálu a na pasivu podle jeho montážních otvorů. Následuje montáž čel boxu. Nejdříve to je podle návodu přední čelo, ale v důsledku na pořadí nezáleží. Přední čelo již na svém místě zůstane, tudíž zde využijeme malých šroubků se zkosenými hlavičkami, aby nevystupovaly nad čela a pěkně do nich zapadly.



Z vnitřní strany čela na něj přilepíme hranol z měkké pěny, jenž bude tlačit na disk a držet jej dále od předku boxu. Zde je již také jasné, proč ona výstelka hlavního masivu nesahá až dopředu.



Následně je na řadě zadní čelo boxu. To je opatřeno dvojící šroubů s velkými hlavičkami, přes něž si je upevníme na místo a následně z vnitřní strany nalepíme poslední kousek teplovodivého materiálu. Čelo opět sundáme a poté již jen stačí umístit dovnitř disk elektronikou vzhůru a porty dozadu a instalaci dokončit přišroubováním spodního plechu společně s tlumicí pěnou.