Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Elite 120 Advanced: miniskříň i pro herní PC

26.7.2012, Jan Vítek, recenze
CM Elite 120 Advanced: miniskříň i pro herní PC
Společnost Cooler Master má momentálně v nabídce dvě počítačové skříně pro základní desky Mini-ITX, z nichž ta s větším potenciálem je rozhodně Elite 120, neboť dokáže pojmout i rozsáhlejší a energeticky náročnější sestavy. Bude tak i předmětem této recenze.

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na základní desce Intel Clear Folk DH67CF z první recenze, kde jsme sestavovali počítač skládající se ze základní desky Mini-ITX a miniaturní skříně, což byla mimochodem Lian Li PC-Q07. Na fotografiích však uvidíte základní desku Gigabyte E350N-USB3, která posloužila pouze pro účely focení, neboť zmíněnou desku Intel využívám ve svém vlastním počítači, který samozřejmě potřebuji, takže ten mohl být rozkuchaný jen na dobu nezbytně nutnou pro provedení testů.




Gigabyte E350N-USB využitá pro focení - klikněte pro zvětšení -


Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Intel Clear Folk DH67CF
  • Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67
  • Intel Core i5-2400S + originální BOX chladič
  • MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Samsung SpinPoint F3 - 1TB
  • 2x 4 GB Kingston KHX1600C9D3K2/8G
  • Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Fotografie tedy neodpovídají tomu, co bylo skutečně ve skříni testováno, což je vedlejší. Hlavní je, že si můžeme výsledky srovnat s tím, co jsme naměřili dříve, přičemž do sestavy přibyla také grafická karta GeForce, která by se do Lian Li PC-Q07 nevešla ani omylem.




- klikněte pro zvětšení -


Největší problém při instalaci byl dle očekávání ten, který se týkal kabelů a otázky "Kam s nimi?". Jsou tu jednak dlouhé kabely vedoucí od předních tlačítek, portů a LED, které v některých případech budete moci celkem snadno zkrátit, když si dáte tu práci. Popřípadě je můžete jen pevně sepnout pomocí dodávaných pásků a ukotvit ke dnu skříně, kde Cooler Master připravil pár úchytů. To ale není nic v porovnání s kabely od zdroje, který by u takovéto skříně měl být modulární (tedy s odpojitelnými kabely), a to pokud možno kompletně.




- klikněte pro zvětšení -


Jako ideální přihrádka pro nepotřebné kabely či jejich záhyby se pak jeví pozice optické mechaniky. Tu asi také ne všichni uživatelé osadí, však v dnešní době již celkem ztrácí na významu. Ovšem je pravda, že i když ve střední části skříně vytvoříte nepřehlednou změť, stejně se bude vzduch tahat skrz průduchy umístěné spíše vzadu, kde se bude nacházet jen málo kabelů a přední ventilátor také nějaký vzduch mezi disky natlačí. Nicméně je samozřejmě lepší mít v počítači pořádek.


Chlazení skříně


O tom, jaký systém chlazení nám Cooler Master Elite 120 Advanced nabídne, jsem již psal, ale nyní si to shrneme. Máme zde skříň, která v podstatě nepřichází s ničím novým a také nemá nijak důmyslný systém chlazení. Dá se říci, že o dostatečný přísun vzduchu se postarají především boční průduchy, které však nejsou opatřeny žádným prachovým filtrem. To pouze horní průduchy pro zdroj mají něco, co by se jím dalo s trochou fantazie nazývat, ale to je jaksi málo.




- klikněte pro zvětšení -


Chlazení nám tedy zajistí jednak přední ventilátor, který bude stačit sotva na pevné disky vzhledem k tomu, že je má omezený přístup čerstvého vzduchu a za sebou hned šachtu a změť kabelů. Vzduch tak bude proudit dovnitř především skrz otvory v krytu skříně a ven pak s pomocí zdroje a v našem případě i díky grafické kartě, jejíž chladič bude vzduch posílat hned ven. Takový chladič je v tomto případě ideální, jinak by to bylo vše na zdroji. Nakonec nám Cooler Master dal možnost využít boční ventilátor namířený na základní desku.

Je tedy celkem jasné, že o nějakém systému proudění vzduchu se v této skříni nedá mluvit, to spíš o jednom velkém zmatku. Pak už se skutečně vyplatí mít ventilátory namířeny přímo na klíčové komponenty, nebo je nechat, aby si jako zde grafická karta nabíraly čerstvý vzduch samy.


Teplotní testy


Testy byly tedy provedeny se sestavou s čtyřjádrovým procesorem Intel Core i5-2400S, a to při teplotě okolního vzduchu 24 °C. Vyzkoušet jsme mohli v podstatě jen to, jak se teploty změní s využitím bočního ventilátoru a také jak se projeví odlišná orientace zdroje, tedy ventilátorem dolů či nahoru.

Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner. Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde bude chybět pevný disk. Ten má k dispozici právě přední 120mm ventilátor, který dokázal náš testovací model HDD zchladit o 6 °C, a to ukazuje, že jeho chlazení skutečně je zapotřebí.


80mm vypnutý, zdroj ventilátorem nahoru
CPU
36 °C
72 °C
System
35 °C
41 °C
GPU
56 °C
79 °C

teploty v klidu / v zátěži


Když porovnáme teploty procesoru s tím, co jsme naměřili ve skříni Lian Li PC-Q07, pak jsou mírně lepší i přes vyšší teplotu okolního vzduchu. Může ze to nejspíše větší vzdušnost skříně (čili více děr) a také něco asi přidal přední ventilátor. Kvůli němu ale také bude vyšší hluk. Teplota grafického čipu je i takto velmi dobrá, tedy nízká, neboť grafika se zde spoléhá na vlastní chlazení, které si nabírá čerstvý vzduch především skrz boční průduchy.


80mm vypnutý, zdroj ventilátorem dolů
CPU
29 °C
64 °C
System
31 °C
41 °C
GPU
56 °C
79 °C

teploty v klidu / v zátěži


Grafické kartě je tedy úplně jedno, že jsme obrátili zdroj ventilátorem dolů, ovšem procesoru se to naopak velmi líbilo. I se základním BOXovaným chladičem se tak v pohodě dokázal uchladit a bonus navíc je, že napájecí zdroj nemusí být nebezpečně obnažen a vystaven nebezpečí, že do něj něco omylem vylijeme.


80mm zapnutý, zdroj ventilátorem dolů
CPU
28 °C
62 °C
System
29 °C
39 °C
GPU
56 °C
78 °C

teploty v klidu / v zátěži


Nakonec jsme vyzkoušeli ještě zapnutí bočního ventilátoru, který se zasloužil o další pokles teploty a trošku reagovala i grafická karta, jejíž zadní část začala být ofukována. S uchlazením slušně výkonné sestavy tedy nebude problém, ale chtělo by se to postarat o filtraci vzduchu od prachu.