>
>
>
>
>
>
CM NotePal Infinite EVO: praktické chlazení
24.6.2011, Jan Vítek, recenze
Společnost Cooler Master na svých stránkách prezentuje více než dvě desítky chladicích podložek pod notebooky, z nichž si vyzkoušíme horkou novinku - NotePal Infinite EVO. Ta nám slibuje inovativní tvar, a díky tomu i lepší chlazení pro až 17" notebooky.
Kapitoly článku:
- CM NotePal Infinite EVO: praktické chlazení
- Zkušenosti z provozu, testy a závěr
Zkušenosti z provozu a teplotní testy
Podložka se modernímu operačnímu systému (v našem případě Windows 7 64bit) ihned po zapojení ohlásí nový USB hub, nainstaluje příslušné ovladače a máme hotovo. Klávesnice notebooku díky podložce získá asi 10stupňový sklon, takže se na ni bude lépe psát (pokud vám to tedy tak vyhovuje) a výhodou také je, že LCD panel se posune o několik centimetrů výš, což rovněž prospěje ergonomii.
Dále nám podložka nabídne své tři porty USB 2.0, takže umí být i jinak užitečná, ovšem jak je na tom s jejím hlavním úkolem, tedy chlazením?
Pro teplotní testy jsme využili notebook Asus B80A vybavený procesorem Core 2 Duo na frekvenci 2,13 GHz a integrovaným grafickým jádrem. Teploty byly měřeny na procesoru, pevném disku a pak také zespodu na dvou místech povrchu notebooku (vlevo a vpravo) pomocí infračerveného teploměru Fluke 62 Mini s fixně nastavenou emisivitou na 0,95 (hodí se pro většinu materiálů). Teploty pak byly snímány ve třech případech - jednak se notebook chladil sám, pak byl na podložce s ventilátory na nejnižších otáčkách (750 RPM) a nakonec při nejvyšších (1400 RPM).
Hlučnost samotné podložky je nízká a spíše vadí to, že ložiska ventilátorů znatelně vrčí, než aby vadil hluk vzduchu rozbíjeného lopatkami ve vyšších otáčkách. Podložku se ale stejně vyplatí používat s notebookem v zátěži a v takovém případě je nasnadě, že daleko více bude hlučet systém chlazení samotného notebooku. Ale nyní již k teplotám.
Teploty v zátěži | CPU | HDD |
bez podložky | 77,5 °C | 41 °C |
nízké otáčky | 74,5 °C | 39 °C |
vysoké otáčky | 74 °C | 39 °C |
Ve výsledku je patrné, že rozdíly tu jsou, ovšem také můžeme z tabulky vyčíst, že v našem případě nemělo téměř žádný smysl zvyšovat otáčky na maximum. U jiného notebooku mohou být ale výsledky jiné. Co se týče naměřených teplot pomocí infrateploměru, pak bez použití podložky byly nalevo a napravo 39 °C a 32 °C, což s podložkou (nehledě na otáčky) kleslo na cca 32 °C a 29 °C. Teploty na povrchu tedy klesly daleko více než na samotných komponentách, ale to je pochopitelné.
Závěrečné hodnocení
Chladicí podložka Cooler Master NotePal Infinite EVO je jedním z mnoha podobných produktů, které nabízí dnešní trh. Cooler Master jich vyrobil už pár desítek, a tak v tomto oboru není žádným nováčkem a jeho podložky dle toho vypadají. Dočkáme se pevného plastového těla podpořeného otryskaným hliníkovým plechem.
Funkční stránka je zde podpořena jednak vytvořením 10° sklonu, díky čemuž můžeme mluvit o lepší ergonomii, pak je tu i tříportový USB hub, díky němuž si můžeme z podložky vytvořit jednoduchou domácí dokovací stanici. Co se týče chlazení, pak to mělo smysl v našem případě provozovat na nízké otáčky, kdy byl zaznamenán pokles 3 °C na CPU a 2 °C na HDD a vysoké otáčky už žádné větší rozdíly nepřinesly.
Celkově ale lze mluvit o užitečném produktu a je jen na vás, zda za něj dáte 900 Kč.
Funkčnost - USB hub, sklon | Vyšší cena |
Tiché chlazení | |
Cena v době testování: cca 900 Kč s DPH |
Stále aktuální cena v českých obchodech
Porovnat ceny >>
Za zapůjčení podložky Cooler Master NotePal Infinite EVO děkujeme firmě ABACUS
----------------------------------- English translation of the conclusion -----------------------------------
----------------------------------- English translation of the conclusion -----------------------------------
Cooling pad Cooler Master NotePal Infinite EVO is one of many similar products on today's market. Cooler Master had already made many notebook cooling pads, so they are no beginners in this business and their products look accordingly. This pad offers a firm plastic body which is reinforced with thick aluminium panel.
From the practical point of view, NotePal Infinite EVO creates a pitched sufrace (about 10 degrees) for better ergonomy and it also has an USB hub with three ports, so one can create a simple docking station for home use. And finally, the cooling system. In our case it was meaningful to set the fans on low RPM, since CPU and HDD temperature drop was 3 °C, 2 °C respectively. High RPM settings, however, made almost no difference at all.
As a whole, NotePal Infinite EVO is a useful product and it is up to you if you will pay cca 900 CZK for it.