CM Storm Recon a Skorpion: sehraná dvojka
23.10.2012, Jan Vítek, recenze
Společnost Cooler Master si pro letošní podzim připravila pod značkou CM Storm nové periferie. Mezi ty patří i herní myš Recon, k níž si jako příslušenství můžeme pořídit Skorpiona v podobě držáku jejího kabelu, aby nám nepřekážel.
Kapitoly článku:
- CM Storm Recon a Skorpion: sehraná dvojka
- CM Storm Skorpion
- Instalace a software
- Zkušenosti z provozu a závěr
Instalace a software
Nyní se podíváme na to, jaké možnosti nabízí software myši CM Storm Recon. Na stránkách výrobce byl již ke stažení Recon Driver/Software AP verze 1.15 v podobě 14MB zabaleného souboru.
Grafický design doprovodného softwaru je moderní a chvilku bude trvat, než se v něm zorientujete, ale pokud jste už měli v ruce nějakou myš CM Storm a pracovali jste s jejím nastavením, pak si rychle vzpomenete. Co nám tedy nabízí hned první stránka, jež se obvykle nazývá Main Control, ale nyní je to pouze Buttons, čili tlačítka. Především je to ve spodní části pruh s přepínáním mezi jednotlivými profily, jenž nás bude doprovázet na všech šesti záložkách. Profily lze také ukládat na disk (stejně jako jednotlivá makra a skripty) a následně zpět do paměti myši. Můžete si tedy klidně udělat zálohu a pak si lze také ke každému přiřadit obrázek. Software si poradí víceméně s jakýmkoliv obrázkem v běžném formátu, pouze jej zmenší a změní poměr jeho stran.
V hlavním okně tlačítkům přiřazovat různé funkce, tedy hlavní (prostý stisk), pak třeba stisk libovolné klávesy, multimediální funkce (přehrát, stop, spustit přehrávač, apod.), přednastavená makra, skripty a nakonec speciální funkce pro změnu profilů a dpi.
Dále je v záložce Sensor možné pro každý profil zvolit čtyři nastavení rozlišení, ovšem ne pro každou osu zvlášť. K dispozici je rozmezí od 800 do 4000 dpi, jenomže po krocích 800 dpi, takže vzhledem k tomu, že čtyři nastavitelné úrovně zde pokryjí veškerou nabídku, tak s tímto nastavením vůbec nemusíme hýbat. Tuto oblast tedy Cooler Master trošku zanedbal, ale aspoň přidal také volbu LOD (Level of Distance), čili vzdálenost od podložky, na níž má senzor myši ještě reagovat.
Volba dotazovací frekvence je od 125 po 1000 Hz (125 Hz, 143 Hz, 167 Hz, 200 Hz, 250 Hz, 333 Hz, 500 Hz, nebo 1000 Hz. Zde snad ani není důvod, proč nastavovat méně než 1000. Nakonec je to na této záložce volba citlivosti ukazatele, rychlosti dvojkliku a odezvy stisku tlačítka, což si můžeme vyzkoušet hned vedle
O podsvícení a jeho nastavení se zde postará záložka Glow. Dá se říci, že co výrobce zanedbal v předchozím případě u voleb senzoru, to se snažil dohnat zde, i když osobně bych ocenil, kdyby tomu bylo právě naopak.
Máme tu tedy podsvícené tři části - kolečko, vrchní tlačítka a logo CM Storm. Všechny můžeme nezávisle na sobě nastavit a vybrat si jednak buď z připravených barev, nebo si namíchat svoje dle libosti, dále upravit intenzitu svitu a nakonec tu jsou tři režimy - neustálý svit, blikání při změně profilů a reakce na využití funkce rapid fire.
Následuje již tradiční způsob tvorby maker v záložce Macro, a to s pomocí tlačítka záznamu. Po jeho stisknutí začne software ukládat instrukce vstupních zařízení, takže třeba na takové klávesnici detekuje stisk a puštění kláves a dle volby také příslušné časové prodlevy (nulová, pevná nebo reálná dle toho, jak uživatel makro zadal). Celkem může jedno makro zabírat 100 příkazů, přičemž stisk jedné klávesy (tedy nutně i její opětovné puštění) při záznamu časových prodlev znamená jeden příkaz. Toto nám ostatně ukáže grafická lišta s hodnotou napravo. Následně lze jednotlivé instrukce včetně časových prodlev zpětně editovat, přehazovat a mazat.
Jiné myši umožní u každého makra si lze vybrat také způsob provedení daného makra, čili zda má proběhnout pouze jednou, nebo se opakovat a za jakých podmínek. Tato volba se pak pevně váže na dané makro, ovšem zde je tomu jinak. Makro si uložíme a pak je můžeme v záložce Buttons v rámci daného profilu přiřazovat tlačítkům. A zrovna při té příležitosti si vybereme, zda se má zopakovat pouze jednou, nebo několikrát (počet opakování lze zadat) a zbylé volby jsou běh makra po dobu držení tlačítka a běh do dalšího stisku tlačítka.
Předposlední záložka Profiles umí již zadané a přiřazené profily vzít a zařadit je do knihovny, kde si je můžeme pojmenovat a pak libovolně přesouvat tam a zpět mezi knihovnou v počítači a pamětí myši. Obyčejně také lze profily ukládat na disk a pak třeba sdílet, pro což Cooler Master používá soubory s příponou POF. Jenomže software nám alespoň v této verzi nabídne pouze možnost tvořit nové profily, mazat je a pak duplikovat.
Poslední záložkou je Support/Update, kde oproti předchozím verzím systému zmizelo tlačítko Update a bylo nahrazeno Info. Žádná škoda, protože aktualizace stejně nefungovala a takto se alespoň dozvíme o verzi hardwaru, obslužné aplikace, firmwaru a senzoru.
Tlačítko Online Support nám pak otevře stránky s podporou CM Storm, tedy stránkami, kde máme ihned viditelný přehled s případnými softwarovými aktualizacemi přímo pro tuto myš.