CM Storm Sirus: pravý surround
29.11.2011, Jan Vítek, recenze
Dnes si vyzkoušíme sluchátka CM Storm Sirus, jejichž chloubou je pravý 5.1kanálový zvuk, díky němuž se bude hodit především pro hry, ale také pro sledování filmů a dle výrobce by si je měli pochvalovat i audiofilové. No uvidíme, nebo spíš uslyšíme...
Kapitoly článku:
- CM Storm Sirus: pravý surround
- Zprovoznění sluchátek
- Zkušenosti z provozu a závěr
Několik postřehů týkajících se použití těchto sluchátek bylo již napsáno v první kapitole, ale my si nyní shrneme všechny zkušenosti z použití sluchátek CM Storm Sirus.
Zprovoznění
Sluchátka CM Storm Sirus můžeme využít buď ve spolupráci s dodávanou zvukovou kartou, nebo jednoduše díky dodávané redukci na 3,5mm jacky. To platí i pro využití třeba s televizorem, nebo jiným zdrojem zvuku vybaveným příslušným rozhraním. Pro tyto účely pak postačí jediný (zelený) jack pro "přední" reproduktory ve sluchátkách. Všechny reproduktory v Sirus simulující satelity jsou totiž celopásmové, takže postačí zapojit jeden pár na to, abychom vykřesali plnohodnotný zvuk.
Druhým způsobem je zapojení USB modulu do jednoho či dvou portů v počítači, který si sám nainstaluje potřebné ovladače, ovšem pak bude vhodné si stáhnout ze stránek CM Storm ještě obslužnou aplikaci, která je připravena pro operační systémy Windows XP, Vista a 7. Po jejím nainstalování a úpravě neuvěřitelně vysoké průhlednosti se můžeme podívat na to, co nám tento program dovolí nastavit. Není toho málo.
Ovládací program má jednoduché grafické uživatelské rozhraní, v jehož horní liště máme na výběr hlavní nastavení hlasitosti (pod ním je funkce SVN - Smart Volume Normalizer pro "chytré" nastavení hlasitosti). A pokud v červené části s informacemi o nastavení sluchátek klikneme na dvě šipky v rohu, můžeme se přepínat mezi přednastavenými profily (nestojí za nic) nebo si vytvořit pomocí dalších nastavení svůj vlastní a ten si uložit. Mezi první tato nastavení patří úprava hlasitosti jednotlivých reproduktorů ve sluchátkách, tedy kromě basových.
Dále se přes pravé tlačítko myši a tlačítko Speakers v levém sloupci aplikace dostaneme k nastavení režimů stereo, čtyřreproduktorového a 5.1kanálového. Pak je tu ještě funkce Surround Max, jež má nejspíše umocnit prostorový efekt, ovšem dle mého názoru spíše celý zvuk rozhuhlala a degradovala.
Následuje dobře známý grafický ekvalizér, jejž si můžeme nastavit sami a toto nastavení následně uložit a popřípadě lze využít některé předvolby.
Efekty různých prostředí známe již dlouhé roky od příchodu zvukové karty Sound Blaster Live!, u níž šlo o něco nového, neotřelého a svým způsobem úžasného, ovšem v dnešní době je to již běžná záležitost. Také se nedá se říci, že by taková funkce měla moc praktický význam, spíše jde o pobavení.
7.1 Virtual Speaker Shifter dovoluje simulovat 7.1kanálový zvuk, přičemž rozestavění virtuálních reproduktorů můžeme sami upravit dle libosti, což znamená volbu směru i vzdálenosti. Klidně si tak můžeme všechny reproduktory umístit na jedno místo.
Nakonec u Speakers poslouží záložka Flex Bass II pro nastavení basů. Jednak je tu Cut off frequency, která udává, do jaké frekvence mají hrát basové reproduktory, s čímž si můžete pohrát a zjistit, že při 250 Hz se basový reproduktor snaží hrát (což mu tedy opravdu nejde) a při 50 Hz už jen duní. S úrovní basů (Bass Level) bych osobně doporučil nehýbat a nakonec tu máme asi to nejvíce užitečné nastavení. To nám totiž ze "satelitů" stvoří celopásmové reproduktory, takže basový bude odstřihnut a ostatní reproduktory si na svá bedra vezmou jeho práci. Osobně se mi pak takový zvuk líbil asi nejvíc a ani basy mu nescházely. Naopak byly celkem přirozené a bez efektu odskakování sluchátek od uší.
Nakonec se můžeme podívat na čtyři efekty, které se ale týkají mikrofonu. Můžete si pomocí nich nastavit, abyste při komunikaci zněli jak kačer, tyranosaurus, apod. A kromě toho tu nechybí nastavení vzorkovací frekvence (44,1 či 48 kHz) a hlasitost.