CM Storm Suppressor: podsvícená a programovatelná
12.2.2015, Jan Vítek, recenze
CM Storm Suppressor je název nové podsvícené klávesnice, která je vybavena vlastní pamětí a několika speciálními tlačítky. Nejen ta mohou provádět makra a jiné příkazy, které do paměti dnes testovaného modelu uložíme.
Kapitoly článku:
- Cooler Master Suppressor
- Nastavení klávesnice, provoz a podsvícení
- Závěrečné hodnocení
Klávesnice se prodává samostatně, tedy bez myši, a jako taková je i dražší než set Octane. Mělo by tak jít o kvalitnější produkt s bohatší nabídkou. Ta zde nespočívá v několikabarevném podsvícení kláves, ale v možnosti jejich programování. Podsvícení je tu také, ale jen v bílé barvě.
Herní klávesnice přišla zabalená ve třech kusech, které si doma dáte dohromady. Nutné je připojit k ní USB kabel (klasický USB - mini USB) a pak můžete ještě případně přimontovat podložku pod zápěstí. Píši přimontovat, protože je nutné využít křížový šroubovák. Podložka pak částečně překryje spodní část klávesnice.
Model
|
CM Storm Suppressor (SGK-3002-KKMF1)
|
Rozměry
|
486 x 189 x 34 mm
|
Hmotnost
|
975 gramů
|
Rozhraní
|
USB 2.0 (odpojitelný kabel)
6-key rollover |
Extra tlačítka
|
5 tlačítek M
5 programovatelných profilů uložených ve 128kB paměti max. 15 maker v jednom profilu |
Podsvícení
|
bílé
|
Dotazovací frekvence
|
1000 Hz
|
Zpracování klávesnice Suppressor
Tělo této klávesnice je při srovnání s Octane jednodušší, neboť v sobě nemá tolik rýh, záhybů a podobně a dle mého názoru vypadá lépe. Je také pevnější a i při zkroucení drží pevně pohromadě, což se klávesnici Octane moc nedaří. V ostatních ohledech je ale zpracování velmi podobné, stejně jako pocit a komfort při psaní. Ten se skutečně nedá srovnávat s těžkými mechanickými klávesnicemi.
I zde bohužel narazíme na to, že popisky kláves jsou velmi málo kontrastní a snadno zaniknou, takže i za dne bude lepší mít klávesnici podsvícenou. Předpokládám přitom, že na popisky skutečně potřebujete vidět, jinak byste si těžko pořizovali podsvícenou klávesnici. Cooler Master využil především matný černý plast, a to jak pro klávesnici, tak pro její podložku. Ovšem nalezneme tu i pruh lesklého plastu nad řádkem vrchních tlačítek.
Rozložení hlavních kláves je stejné jako u Octane, čili i Suppressor se prodává v našich obchodech v US verzi, tedy bez českých popisků a její Enter je jednořádkový. Díky tomu mohou být obě klávesy Shift i Backspace dlouhé. Máme tu ale navíc speciální programovatelné klávesy, nebo spíše tlačítka. Ta jsou totiž nižší a větší než klasické klávesy, je jich 5 s označením M1 až M5 a všechna jsou v jednom sloupci na levé straně. Cooler Master uvádí, že klávesnice má paměť pro až 5 profilů a 75 maker, z čehož vyplývá, že by měla být schopná uložit speciální funkce také pod normální klávesy a ne jen tlačítka M.
Přepínání mezi profily zajistí kombinace kláves Fn + 1 až 5, přičemž to platí pouze pro pravý Fn a číslovky v hlavní části klávesnice. Fn + ~ pak klávesnici přepne do normálního režimu.
Vedle toho jsou tu i 3 další speciální tlačítka, která poslouží pro ovládání multimédií. Najdeme je nad numerickou částí a jde o skok dozadu, přehrát/pauza a skok dopředu. V našem případě bohužel byly čepičky prvních dvou tlačítek stejné, ale to je samozřejmě pouze vada konkrétního kusu.
Speciální funkce jako obvykle mají i funkční tlačítka F, a to s využitím přepínačů Fn. V případě kláves F1 až F3 jde o nastavení podsvícení (zapnout/vypnout a intenzita), F4 vypne zvuk, F5 a F6 nastaví hlasitost a konečně F7 vypne klávesu Windows, která zde zbyla pouze jedna pro otevření Start menu. USB konektor pro připojení klávesnice najdeme v šikmé zadní části nad klávesou Pause.
Spodní část klávesnice má v sobě plástvovitou strukturu tvořenou lesklými šestihrany, ale ta je zde pouze pro efekt. Praktický význam ale má celkem 6 gumových nožek, přičemž 4 jsou na samotné klávesnici a dvě na konci vyklápěcích nožek.
Pokud budete chtít nasadit také podložku pod zápěstí, připravte si křížový šroubovák. Cooler Master přitom doporučuje plastové packy nejdříve nacvaknout do samotné klávesnice, pak přiložit podložku a tu k packám přišroubovat. Proč, to poznáte, až když budete chtít podložku ze svého uložení vycvaknout. Ono to totiž dost dobře nejde a hrozí zlomení pacek. Výhodou ale pak je, že podložka vám sama o sobě třeba při přenášení klávesnice nevypadne.
Z bočního pohledu na klávesnici je vidět, že tlačítka M jsou o něco níže než ostatní klávesy, a díky tomu na ně můžeme pohodlně dosáhnout malíčkem i ze základního postavení prstů na klávesách ASWD. Možná by ale bylo lepší, kdyby mezery mezi nimi byly podobné jako u hlavních kláves. Díky tomu by je bylo možné hmatem snadno rozlišit od sebe.
Příslušenství
K této klávesnici také dostaneme příslušenství, ale o tom jsme si již pověděli v textu výše. Jednak to je nezbytný kabel s konektory USB a mini USB pro připojení klávesnice, pak tu jsou plastové packy se šroubky pro připevnění podložky pod zápěstí a nakonec manuál, z nějž se tedy nedozvíme o funkcích klávesnice vůbec nic. Tyto informace jsou až na samostatných listech, které tedy byly v balení pro jistotu dva.
Žádné CD se softwarem tu tedy není, ale v dnešní době ani není potřeba. Stačí si stáhnout příslušnou aplikaci Application Software (v našem případě ve verzi V1.3.8) ze stránek výrobce.