Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master Ammo 533: hurá na lanparty

20.9.2006, Jan Vítek, recenze
Cooler Master Ammo 533: hurá na lanparty
Ammo 533 od Cooler Masteru je po designové i funkční stránce určen pro ty, kteří občas popadnou svůj počítač a vyrazí na lanparty. Pokud má tedy něčím zaujmout, je to především vzhled, jemuž podobný bychom v dnešní jinak široké nabídce trhu hledali těžko.
Kapitoly článku:
Cooler Master se s ostatními výrobci skříní rovněž chytil nové vlny a horečně představuje a uvádí na trh své novinky. Mezi nimi se objevil i nový Ammo 533 (označení RC-533-SWN1), který ovšem nabízí nový pouze vnější design a vnitřek je stejný, jaký jsme již viděli několikrát – např. u CM Centurionu 534, nebo Gigabyte Triton/Poseidon. Tato recenze tedy bude zkrácená o podrobný popis vnitřku, protože není třeba opakovat něco již několikrát řečené a rozebrané.


Skříň se dodává jako téměř každá jiná v lepenkové krabici s rohy chráněnými polystyrenem a dodatečně zabalená v igelitu.

Rozměry
485 x 215 x 460 (d x š x v)
Materiály
hliník, plast, 0,8mm SECC
Hmotnost
10kg
Kompatibilita
ATX, microATX
Šachty
5x 5,25"
1x 3,5" externí
3x 3,5" interní
Chlazení
2x 120/92/80mm
Ventilátor
1x 120mm, 1200RPM, 22dBA
Nosnost držadla
25kg
PSU
Standardní ATX PS2

Již od prvního pohledu si všimneme zajímavého a neotřelého designu, který koresponduje se svým názvem. Skříň skutečně vypadá jako jakási hi-tech bedna na munici.



Vnější slupku tvoří SECC ocel, hliník a plasty v černé a stříbrné barevné kombinaci. Pro účely přenášení designové prvky v jejích hranách vystupují a fungují coby ochrana proti poškození. Toto ovšem musíme brát s rezervou, protože omlácený plast, nehledě na jeho malou pevnost, bude vypadat přinejmenším stejně špatně jako omlácené bočnice.



Levý bok má v sobě vyříznuty dva rozměrné podlouhlé průduchy opatřené jemnou černou kovovou mřížkou se masivním stříbrným plastovým lemováním a šrouby. Ony dva chrániče na horní a dolní straně skříně mají však stříbrné prvky pro zpevnění vyrobeny z poctivého hliníku, stejně jako stříbrné lemování na předním panelu.



Pravá bočnice pochopitelně žádné průduchy nemá, poněvadž by byly k ničemu, ale zato obsahuje šikovné nápisy PSU a HD, to asi abychom nezapomněli, kde je ve skříní máme, ale také dva piktogramy. Šipka nám ukazuje, kterým směrem je horní strana, pokud bychom chtěli pro její transport najmout stěhováky a znak radioaktivity by je měl alespoň pořádně vylekat. Tato bočnice je také reliéfně rozdělena na osm obdélníků. Do zbývajících čtyřech si asi můžeme nalepit či namalovat vlastní oduševnělé značky.



Zadní strana skříně již dokládá, že uvnitř nepůjde o nic nového. Máme tu (bohužel prázdnou) pozici pro 80/92/120mm ventilátory s šestihrannou perforací pro odvod teplého vzduchu, vykukující plastové zámky u pozic pro PC karty a vedle nich další perforaci. Již standardem by se také daly označit šroubky pro přidržování bočnic, tedy tzv. thumb screws, pro jejich odšroubování obvykle potřebujeme pouze vlastní prsty.



Přední panel skříně osobně hodnotím jako designově zdařilý. Až na hliníkové postranní lemy a dolní kovové mřížky je sice celý vyroben z plastu, ale to ani tak nevadí, i když bych od skříně této cenové kategorie čekal možná trochu víc. Jasně tedy vidíme, že za stříbrné plastové záslepky lze umístit až pět 5,25“ a jedno 3,5“ zařízení. Dolní mřížky, kde je umístěno i stříbrné logo firmy Cooler Master, poskytuje dostatek prostoru pro vstupující vzduch a rovněž funguje i jako základní prachový filtr.



Ovládací prvky skříně se naštěstí neztratily, ale výrobce je umístil na horní stěnu. Toto zvláště oceníte, pokud jste zvyklí mít počítač vedle stolu na zemi a stejně tak oceníte, že tlačítka Power a Reset jsou opatřena průhlednými krytkami, zvláště pokud vám po bytě nekontrolovaně pobíhají potomci nebo domácí zvířena. I když proti nenechavým ručkám dětí tyto výklopné krytky těžko něco zmůžou. Mezi rozměrné spínače výrobce umístil dvě 5mm LED – červenou a zelenou pro indikaci práce disku a stavu počítače.



Vzhledem k poloze ovládacích prvků již ne tak inteligentně jsou umístěny přední I/O porty. Najdeme je dole na pravé hraně předního panelu v sestavě 2x USB 2.0, 1x IEEE 1394 FireWire a audio (sluchátka, mikrofon). Alespoň že USB porty nejsou umístěny bezprostředně u sebe, takže nehrozí, že objemnější USB Flash disk by nám zaplácnul oba dva.



Přenositelnost počítače je pokaždé určena jeho hmotností, ale také místy, za které jej lze chytit, aniž by nám v ruce nezůstal nějaký ulomený kousek. Zde je vše ale vyřešeno na jedničku. K horní stěně máme přišroubované masivní a ergonomicky zakřivené gumové madlo, které visí za pevné popruhy, jaké známe z batohů. Počítač se tak přenáší velice pohodlně, přičemž se ani není třeba nijak shýbat. Toto řešení zároveň vypadalo, že vydrží i nějakou zátěž, alespoň jsem nezažil, že by se plech nějak prohýbal.

Pod černým madlem si také můžete všimnou dozadu orientovaných průduchů jako stvořených pro 120mm ventilátor. Na tuto pozici ovšem nenamontujeme nic, protože chybí otvory pro šrouby, ale to rozhodně nepokládám za chybu – zde by měly stačit pouze samotné otvory a svévolná konvekce tepla.



Zbývá už jen pohled na spodek skříně. Ten již je zabarven v duchu vnitřku skříně, tedy ve světle modré barvě. Gumové špalky coby nohy jsou kvůli ‘obrnění’ posunuty až do samotných rohů.



Příslušenství Ammo 533 nemá nijak bohaté, nehledě na absenci zadního ventilátoru. Najdeme zde sáčky se šroubky a distančními sloupky pro instalaci základní desky, popřípadě napájecího zdroje, feritové toroidní jádro ke kabelům vedoucím z předního panelu, celý jeden plastový stahovací pásek s příslušným samolepícím ukotvením a nakonec šestici plastových lyží (či ližin, pokud chcete) k instalaci pevných disků.