Cooler Master SK650: nízký profil, podsvícená mechanika
21.3.2019, Jan Vítek, recenze
Mechanická klávesnice Cooler Master SK650 není o moc větší, než musí být. Nabízí nízkoprofilová tlačítka Cherry MX, barevné podsvícení a velice subtilní tělo. Dle dodávané výbavy se počítá i s tím, že si ji uživatelé budou balit s sebou na cesty.
Kapitoly článku:
- Cooler Master SK650: nízký profil, podsvícená mechanika
- Instalace a nastavení klávesnice
- Zkušenosti z provozu a závěr
Instalace a nastavení klávesnice
Software dodávaný k této klávesnici umožní nastavit podsvícení, makra i jiné alternativní funkce kláves. Nejdříve si ale musíme stáhnout utilitu CoolerMaster Portal ze sekce Download na stránkách výrobce (v našem případě verze 1.01), která nám až pak nainstaluje vhodnou utilitu pro samotnou klávesnici a před tím zkontroluje, zda máme aktuální firmware. Proti tomu nelze celkem nic namítat, i když by bylo možná lepší, kdybychom si mohli stáhnout už finální utilitu pro danou klávesnici a nic navíc, i když Portal má i funkci upgradu firmwaru před využitím samotné utility pro nastavení SK650.
Grafické uživatelské rozhraní tohoto softwaru a jeho ovládání se od doby testu klávesnice CK550 nezměnilo, což je škoda. Už při instalaci se ukazuje rozhraní s velkými fonty, obrovskými volnými plochami i tlačítky. I v hlavním okně máme obrovská tlačítka s malými rolovacími menu a fadery, s jejichž pomocí si můžeme nastavit celkovou barvu pomocí RGB složek. Software stále působí nedodělaně, ovšem alespoň už funguje fialově zvýrazněné zapnutí LED režimů, které najdeme v rolovacím menu na první obrazovce vlevo dole. Ty si už můžeme snadno libovolně zapínat a vypínat, čili zařazovat a vyřazovat ze seznamu pro režim demo. Ten si lze zapnout pomocí kombinace kláves (Fn + F8) a klávesnice nám pak postupně prochází všemi režimy podsvícení, které jsou v daném menu aktivovány.
Efektů je tu celkem 21 (s možností vypnout podsvícení pak 22) a jde ve všech případech o prosté světelné hříčky pro krátkodobou potěchu oka. V praxi ale není vůbec příjemné, když nám klávesnice pod prsty hraje všemi barvami, a to ani tehdy, když při tom reaguje na stisk kláves. Máme ale možnost si nastavit podsvícení každé jednotlivé klávesy.
Klávesnice CK550 měla i režim podsvícení System Status, který zahrnoval Equaliser a CPU loading. První tak reagoval podsvícením na hudbu a druhý měl nějakým způsobem ukazovat zátěž procesoru, ale nefungoval a ekvalizér byl zase velice pomalý. Tudíž se ani nedivím tomu, že kolonku System Status v nabídce efektů pro SK650 už nenajdeme.
Přesto lze i tak kvitovat, že máme na rozdíl od mnoha jiných výrobců možnost využít SDK sadu s příslušnými knihovnami a také dvěma příklady, díky čemuž si budeme moci rozsvítit klávesnici dle libosti. To však pochopitelně vyžaduje zkušenosti s programováním.
V další záložce máme makra, která se pomocí softwaru zaznamenávají klasicky pomocí tlačítka záznamu. Nejdříve si tak pojmenujeme makro, pak jej vytvoříme na samotné klávesnici a nakonec přiřadíme jedné, nebo i více klávesám. Konečně se také dozvíme, jak je to s funkcemi pro jeho opakování, protože tady už jsou na rozdíl od manuálu popsány jednoznačně. Buď se tak makro provede jen jednou, nebo se bude neustále opakovat, a to buď po dobu stisku klávesy, nebo od jednoho stisku do dalšího. Zaznamenává se také reálná prodleva mezi stisky při tvorbě makra, kterou lze změnit na nulovou či pevně danou.
V první kapitole jsme také načali téma tvorby maker jen pomocí klávesnice. Obvykle to funguje tak, že aktivujeme daný režim, pak zvolíme cílovou klávesu, zadáme makro (nebo naopak) a ukončíme režim. Zde to funguje podobně, ale přeci jen může využitý systém leckoho zmást a popis by rozhodně měl být zanesen do manuálu.
Když zkusíme zadat makro na klávesnici (Fn + F11), ta se nejdříve celá zbarví do modra. Vyzve nás tím, abychom zadali klávesu, jíž se makro přiřadí a ta se rozsvítí červeně. Čeká na další akci, kterou je zadání samotného makra a zde nastane ten moment, kdy vás systém může zmást. Během zadávání makra se cílová klávesa rozbliká červeně, ale na to neberme ohled. Klávesnice nám jen se zpožděním naznačí, že "naslouchá". Po záznamu makra je třeba ještě vybrat (třeba Fn + Print Screen), jakým způsobem se makro provede a nakonec je třeba ještě režim zadávání maker opustit (Fn + Esc).
- klikněte pro zvětšení -
Třetí záložka zobrazuje na mapě klávesnice, kde vidíme hezky přehledně ty klávesy, které mají výchozí nastavení (zelená), pak klávesy s pozměněným nastavením, jako Home s dříve vytvořeným makrem (fialová) a nakonec si můžeme také z nějakého důvodu některé klávesy deaktivovat. Tím nám Cooler Master v podstatě dává k dispozici možnost vytvořit si "herní režim" v tom obvyklém slova smyslu, že deaktivujeme obě klávesy Windows. Pokud je ale s pomocí klávesnice vypneme, červeně se nám v softwaru neukáží, pouze se při stisknutí Fn jejich přepínač (F9) rozbliká zeleně, nebo červeně.
Poslední záložka se týká profilů, jež mohou být celkem 4 a jsou spojeny s přepínači Fn + 1 až 4, co se týče paměti samotné klávesnice. My si jich ale můžeme vytvořit daleko více a ty si pak libovolně importovat a exportovat mezi pamětí počítače a klávesnice.