Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CoolViva G1 a Cyclops pro nižší mainstream

15.6.2007, Jan Vítek, recenze
CoolViva G1 a Cyclops pro nižší mainstream
Dnes přicházejí na řadu další dva chladiče grafických karet, konkrétně Cooler Master CoolViva G1 a Gigabyte Cyclops. Provedením si jsou trochu podobné, ale rozdíl je mezi nimi především v ceně. Uvidíme, kam se svým výkonem a dalšími vlastnostmi zařadí.
Chladiče jsem testoval uvnitř plně vybavené skříně Lian Li PC-7A Plus. Zátěž obstaral benchmark 3DMark03 a opakovaný test Mother Nature. Teploty pak byly sledovány pomocí aplikace RivaTuner verze 2.01. Sestava byla tedy následující:
  • Základní deska Gigabyte 965P-DS3P rev. 3.3
  • CPU Intel Core 2 Duo E4300 Allendale + Noctua NH-U12 + NF-S12-800
  • RAM 2x 1024 MB DDR2-800 GeIL GX22GB6400UDC
  • HDD Samsung HD321KJ + Western Digital WD2500KJ
  • Zdroj Enermax Liberty 400W AWT


Gigabyte GeForce 7600GT (GV-NX76T256DB-RH)

Ventilátory ve skříni byly tedy celkem tři - jeden 120mm ve zdroji Enermax (900 RPM), jeden 120mm Nexus Real Silent na zadní pozici (800 RPM) a jedna 120mm Noctua NF-S12-800 u chladiče procesoru (500 RPM). Počítač je tedy celkově velmi tichý a dostatečně větraný, takže všem chladičům byly připraveny reálné testovací podmínky s okolní teplotou 24°C. V testech byla použita grafická karta od společnosti Gigabyte, model GeForce 7600GT (GV-NX76T256DB-RH).





Při vysokých otáčkách, kdy byly ventilátory napájeny plnými 12 Volty, se chladič Cooler Master CoolViva G1 bohužel neukázal v dobrém světle, ale to jsem v podstatě ani nečekal. Jeho lehká hliníková konstrukce dokázala teplotu čipu GeForce 7600GT v zátěži zastavit až na 78°C, což je ještě o šest více než u původního chladiče. Ten je sice vyroben z mědi, ale na druhou stranu je jeho malinký radiální ventilátorek velmi a napříjemně hlasitý, zatímco ventilátor CoolVivy jde snést. Co se týče výkonu Gigabyte Cyclops, pak o tom lze napsat jediné - naprosto průměrný. A co se týče jeho zvukového projevu, pak ten byl rozhodně lepší než u Cooler Masteru a v okolním denním hluku za bariérou skříně již v podstatě zanikal.





Nízké otáčky značí, že chladiče byly napájeny pouze pěti volty, čímž se jejich otáčky snížily a hluk v podstatě ustal. Měl jsem jisté obavy, že teploty budou v případě CoolVivy G1 stoupat nad únosnou mez, ale nestalo se tak. Díky druhému monitoru jsem mohl v reálném čase sledovat, jak teplota GPU v průběhu testu Mother Nature kolísá. Zatímco u Gigabyte Cyclops bylo toto kolísání téměř neznatelné, tak CoolViva G1 nedokázala tak rychle odvádět teplo z čipu, takže se ve složitých scénách projevovaly až 5°C výkyvy. Reálně to tedy znamenalo teploty cca 80 - 85°C, kde se ale nejvyšší hodnota objevila jen sporadicky. Bohužel ani druhý chladič - Gigabyte Cyclops - se ani zde neprojevil dobře a se svým výkonem se zařadil spíše ke konci testovacího pole.