Corsair Carbide 500R: vylepšený mainstream
20.8.2012, Jan Vítek, recenze
Vedle nedávno testovaného modelu Vengeance C70 k nám od firmy Corsair dorazila také nová skříň Carbide 500R, která pokračuje v již dlouho známé řadě. Představovat má střední třídu vhodnou především pro herní sestavy. Více se dozvíte v recenzi.
Kapitoly článku:
- Corsair Carbide 500R
- Pohled dovnitř skříně
- Instalace a teplotní testy
- Závěrečné hodnocení
Pohled dovnitř skříně
Pokud byste snad čekali, že vás po otevření čeká nějaké překvapení, můžete se zase uklidnit, protože Carbide 500R nabídne na dnešní dobu klasický interiér, kde vládne pouze a jen černá barva, když nepočítáme ochranný obal na konektorech vedoucích od předního panelu.
Tray pro základní desku je již osazen distančními sloupky, takže uživatel bude mít trošku usnadněnou instalaci. A ani při výměně chladiče nebude muset sundávat základní desku, protože tu je velký otvor, díky němž se dostanete k procesorovému socketu i zezadu. Ale to je dnes už ta nejběžnější věc. Za zmínku ještě stojí, že pozice základní desky je z pohledu zleva trošku propadlá, to aby okolo zbylo víc místa na vedení kabelů za trayem.
Pohled z opačné strany lépe ukáže rozmístění otvorů pro kabely. Máme jich tu celkem pět - čtyři velké opatřené gumovými záslepkami a pak jeden malý v samotném horním rohu, kudy se má k základní desce dostat dodatečné +12V napájení. Jeho kabel bychom jinak museli vést přes základní desku nebo případně úzkým prostorem pod ní, což by ani v jednom případě nebylo ideální.
Za fotografii také stojí levá bočnice z opačné strany, kde se ukáže především velký 200mm ventilátor, jenž bude díky bílým LED zářit do tmy. Všimněte si také zpracování samotné bočnice, která nemá u spodního a horního okraje packy pro zachycení k šasi (což je zřejmé i z předchozích fotografií). Bočnice se tedy zachytí jen za přední a zadní okraj skříně, takže pružné pacičky na styčných místech zde mají o to větší smysl. Za zmínku ještě stojí, že obě bočnice jsou díky svému tvaru velmi stabilní a také celá skříň je i bez nich slušně pevná.
Zadní část nám ukáže 120mm ventilátor, který zde jako jediný nemá LED podsvícení . Napájený je pomocí třípinového konektoru do základní desky, stejně jako velký boční. Pak tu je osm záslepek vybavených přítlačnými šroubky, pro jejichž snadnější upevnění má skříň vykouslou hranu. Díky tomu můžeme dobře vidět na čtyři srovnané kryté otvory pro hadičky vodního chlazení.
Pozice napájecího zdroje umožní nainstalovat jej ventilátorem dolů i nahoru a vybavena je také měkkými podložkami na spodních výstupcích. Nahoře se zase zdroj může opřít o vyseklou packu a uživatel zase bude moci vzniklý otvor využít pro protažení některých kabelů.
V přední části máme na vrchu šachtu pro 5,25" mechaniky, které budeme moci zajistit buď pomocí plastových zámků, nebo také s využitím klasických šroubků a ani zde nedostaneme žádnou redukci pro instalaci externího 3,5" zařízení. Oproti modelu Carbide 400R je hlavní změnou rozdělená disková šachta na dvě samostatné a vyjímatelné části. Corsair tak reaguje na nabídku jiných výrobců, kteří nabízí stejnou funkci pro případ, že by uživatel potřeboval nainstalovat opravdu dlouhou (nejspíše grafickou) kartu. Připraví se tak sice v tomto případě o tři ze šesti diskových pozic, ale to se nedá nic dělat. Diskové šuplíky z plastu jsou zde stejné a také tu zacpávají otvory v bocích šachet, skrz něž může proudit vzduch od předních ventilátorů. Proto bude lepší, když nepotřebné šuplíky dáte stranou.
Přední panel se také trošku změnil, a to především díky regulátoru otáček ventilátorů, které se také přesunuly z místa před předním plechem na místo hned za ním. Jinak ale Corsair ani zde neponechal v jejich pozicích žádné zbytečné plechové rošty. Onen přední panel s prachovým filtrem a diskové šachty na opačné straně budou samy o sobě snadno stačit k tomu, aby byl průtok vzduchu velmi přiškrcen.
Panel je jinak možné snadno odtrhnout. Stačí jej vzít za spodní otvor a silněji zatáhnout. Pak jej budete moci vzít a vyčistit, protože jej se zbytkem skříně nespojují žádné kabely.
Příslušenství
Dodávané příslušenství zůstalo od minula v podstatě stejné. Nachází se zde šroubky, distanční podložky a prvky pro zkrocení kabelů, které výrobce rozdělil do šesti sáčků. Pak dostaneme samozřejmě i manuál a k tomu zmíněnou redukci pro vyvedení rozhraní USB 2.0 z headerů základní desky na přední USB porty. Ty ve výchozím stavu podporují USB 3.0.