>
>
>
>
>
>
>
Čtveřice chladičů grafik v testu + AC Turbo Module
13.6.2007, Jan Vítek, recenze
Dnes si představíme 4 nové chladiče od společností Arctic Cooling, Cooler Master a Gigabyte. Všechny vypadají zajímavě, ale nejvíce asi pasivní chladiče AC Accelero S1 a S2, jež mají mít výborný výkon za slušnou cenu. Doplněno o kapitolu o AC Turbo Module.
Kapitoly článku:
Gigabyte V-Power
A posledním chladičem dnes bude produkt firmy Gigabyte s názvem V-Power. Přichází v papírové krabičce, z níž kouká jeho čelo a již zde jsem si uvědomil, že jsem jej někde viděl. Po kratším hledání jsem našel kartu Gainward 7692-Bliss 7900GTX, která využívá chladič se stejnou koncepcí a velmi podobným vzhledem. Až při bližším ohledání zjistíme, že se mezi sebou liší – především uložením heatpipe, takže o identické produkty nepůjde.
Model
|
V-Power (GH-UDUP21-VC)
|
Rozměry
|
186 x 105 x 34
|
Hmotnost
|
?
|
Materiály
|
hliník, měď, heatpipe
|
Chlazení pamětí
|
8x BGA
|
Ventilátor
|
92mm (bílé LED)
0 - 2000 RPM 0 - 25 dBA kuličková ložiska 12 V / 0,38 A |
Heatpipe
|
4x
|
Při rozbalování V-Power vás do očí uhodí nejen chladič, ale také velmi rozsáhlé příslušenství, jenže o tom až později. Jestliže chladiče Arctic Cooling Accelero X1/X2 posílá vzduch směrem dolů, Thermaltake TMG ND2 doprava a předchozí Cooler Master CoolViva Pro doleva, pak Gigabyte se u V-Power rozhodl využít oba směry. Vzduch tedy bude proudit skrz žebra dopředu i dozadu skříně.
Koncept je však velmi podobný jako u ostatních. Máme tu měděnou základnu, z níž vychází čtyři ploché heatpipe. Ty se pak po dvou rozdělují na opačné strany a cestou nabydou svou kulatou podobu. Nakonec se stočí zpět k chladiči a projdou hustě uloženými žebry. Tato žebra jsou 41 mm dlouhá, 18 mm vysoká a heatpipe prochází celkem 65mm dlouhým úsekem. Tloušťka žeber je cca 0,3 mm a rozestupy mezi nimi 1 mm.
Uprostřed celého chladiče byl umístěn 92mm axiální ventilátor, jenž se stará o průtok vzduchu na oba směry. Žebra pak seshora zakrývá jemně perforovaný černý plech (ten je zde vyloženě jen na okrasu) a ze stran poté vínově zbarvený průsvitný plast.
Styčná plocha a montážní body jsou zde velmi jednoduché. Nalezneme zde pouze čtyři sloupky se závity rozmístěné do čtverce o hraně 53 mm. To použití tohoto chladiče omezuje zpravidla na výkonnější karty z minulé generace.
Příslušenství
Již jsem se zmiňoval o bohatém příslušenství. Do něj patří především krátký tunel, jejž využijete k tomu, abyste vzduch přímo donutili opustit skříň. Problém je ten, že polovina zahřátého vzduchu bude proudit opačným směrem přímo do skříně, ale aspoň něco. Vedle toho i zde máme klasické hliníkové pasivy na BGA paměti.
Dále tu jsou tři záslepky – jedna přímo na kartu, druhá pro zmíněný tunel (připevní se na ni šroubky) a na třetí je potenciometr pro PWM regulaci.
Vedle nezbytné kabeláže tu ještě je samotný modul zajišťující regulaci otáček, knoflík pro potenciometr, teplovodivá pasta v sáčku a montážní šroubky. Celé zapojení ventilátoru se má tak, že využijete Peripheral Power konektoru, z nějž povedete energii do modrého modulu. Do něj z druhé strany pak připojíte potenciometr v záslepce a také třípinový konektor z ventilátoru.
Pokud však ventilátor regulovat nechcete, můžete potenciometr vynechat a ventilátor připojený pouze přes modul poběží na plné otáčky.
Instalace
Tu jsme již nakousli, ale pouze z hlediska zapojení. Avšak samotná instalace je snad ještě snazší. Na grafickou kartu s čipem namazaným pastou a paměťmi osazenými pasivky jednoduše kartu posadíme (nezapomeneme ze styčné plochy sloupnout ochrannou samolepku), slícujeme otvory se závity a šroubky kartu zajistíme.
Pokud nechcete tunel šroubovat na záslepku, můžete jej nasunout i na samotný chladič – drží dostatečně i tak, ale při převážení počítače bych si jej již zajistil.
Kompatibilita
- NVIDIA GeForce série 6800, 7800, 7900
- ATI Radeon série X1800 X1900, X1950