>
>
>
>
>
>
>
Čtveřice chladičů grafik v testu + AC Turbo Module
13.6.2007, Jan Vítek, recenze
Dnes si představíme 4 nové chladiče od společností Arctic Cooling, Cooler Master a Gigabyte. Všechny vypadají zajímavě, ale nejvíce asi pasivní chladiče AC Accelero S1 a S2, jež mají mít výborný výkon za slušnou cenu. Doplněno o kapitolu o AC Turbo Module.
Kapitoly článku:
- Čtveřice chladičů grafik v testu + AC Turbo Module
- Accelero S1
- Cooler Master CoolViva Pro
- Gigabyte V-Power
- Testy - GeForce 7600GT
- Testy - GeForce 7800GTX
- Závěrečné hodnocení
- Doplnění: Arctic Cooling Turbo Module
Arctic Cooling Turbo Module
Arctic Cooling Turbo Module je připraven pro ty, kterým by pasivní výkon chladičů Accelero S1 a S2 nestačil. K dispozici jsme jej měli již dříve, kdy dorazil společně se zmíněnými chladiči, ale vzhledem k ujednání, dle nějž se o něm nesměly do 13. června zveřejňovat žádné informace, přinášíme jeho výsledky až nyní. Pojďme se tedy na něj společně podívat.
Nejde o nic složitého. Kdyby vám náhodou pasivní chlazení nestačilo (firma Turbo Module doporučuje hlavně pro overclockery), můžete si jej tedy dokoupit a vzít na pomoc. Instalace není nikterak složitá – jednoduše vezmete oba ventilátory a zasunete je packami mezi žebra. Pouze je třeba dbát na to, aby byly umístěny přímo nad heatpipe, kde budou nejúčinnější, ale provedení chladičů a délka kabelu mezi ventilátory vám koneckonců ani nedává jinou možnost.
Pak je ovšem třeba ještě mezi žebra zasunout i flexované kabely, jinak by hrozilo, že se o kabely budou lopatky zasekávat. Nakonec je připojíte přes třípinový konektor a těšíte se ze zvýšeného chladicího výkonu, pokud tedy vše funguje tak, jak má. Ještě se zmíním, že toto vidím spíše jako nouzové řešení situace, kdy vám pasiv už nebude stíhat. Přijdete tím o jeho největší výhodu – absolutně tichý provoz.
Model
|
AC Turbo Module
|
Ventilátory
|
dva 80 x 15 mm
|
Otáčky
|
1500 RPM
|
Průtok vzduchu
|
42 CFM
|
Napájení
|
3-pin konektor
|
Hmotnost
|
2x 35 g
|
Záruka
|
6 let
|
Abychom se podívali, jak tento modul dokáže chladičům Accelero S1 a Accelero S2 napomoci při chlazení, uvedeme si jednoduché grafy, které nám ukáží výsledky pasivního provozu a provozu s Turbo Modulem. Nejdříve to bude tedy verze Accelero S2 na grafické kartě s čipem GeForce 7600GT.
Jak je vidět, zde se Turbo module ukáže snížením teploty čipu v zátěži o 4 - 5°C, což je sice znatelný výsledek, avšak snížením teploty z 53°C o pár stupňů nepovažuji za výsledek hodný zakoupení přídavného modulu, jenž chladič zvětší a především je jeho pasivní provoz ten tam. Ale aby nevznikla mýlka, dvojice 1500RPM ventilátorů je samozřejmě sama o sobě velmi tichá, i když na druhou stranu rozhodně ne neslyšná.
AC Turbo Module se ukáže, jak je vidno, hlavně v kombinaci s výkonnějšími kartami a modelem Accelero S1. Pokles o 15°C již rozhodně stojí za úvahu a když se k tomu přičte i lepší chlazení paměťových modulů a napájení karty, je jasné, že se dodatečný průtok vzduchu velmi hodí. Nakonec jsem ještě zkusil, jak se chladič projeví s dodatečně přimontovaným 120mm ventilátorem, jehož otáčky byly stáhnuty na 800 RPM. Rozdíl byl jediný - teplota v zátěži stoupla na 50°C, což se od 49°C příliš neliší. Pokud tedy chcete, můžete využít i toto řešení, však rozměry Accelera S1 montáži podobného ventilátoru přímo nahrávají.
-------------------------------- English translation of the conclusion --------------------------------
AC Turbo Module shows its potential in combination with more powerful graphics cards and Accelero S1. 15°C temperature drop is a considerable performance and when you add also better memory modules and PWM area cooling, it is clear that additional airflow may be very beneficial. At the end of testing I also tried to mount additional 120mm fan (800 RPM) instead of Turbo Module. The difference was only small - temperature during load was 50 °C, which is only 1 °C higher. So if you want, you may also use alternative solution; dimensions of Accelero S1 are just accurate for this task.