>
>
>
>
>
>
>
Čtveřice monitorovacích panelů do 5.25" pozice
22.8.2005, Tomáš Svoboda, recenze
S rostoucím výkonem počítačů rostou i nároky na chlazení a úměrně s ním i hluk, který ho provází. Takhle bych mohl pokračovat do konce odstavce, mám ale za to, že jste již podobných úvodů četli spoustu. To však nemění nic na tom, že z regulace otáček větráků se stává úplně běžná věc. A právě v tomto směru toho monitorovací panely umí opravdu hodně, je však ospravedlnitelná jejich mnohdy velice vysoká cena?
Kapitoly článku:
Parametry:
Instalace: 5,25" pozice
Regulátor otáček: odporový, v rozmezí 105 – 50%,
4 větráky (3pin konektor)
Sledování teplot: 4 čidla, rozmezí 0 až 90°C
Alarm: při překročení teploty v rozmezí 0 až 90°C, nebo selhání větráku
Cena: 1200,- s DPH
Balení
Krabice vám dává znát, že půjde o něco barevného. Výčet standardního příslušenství je stejný jako u Aerogate 3, respektive délka teplotních čidel a prodlužovacích kabelů je stejná (přibližně 80 a 50 cm). Samozřejmě nechybí manuál, pásky pro upevnění čidel a nějaké ty šroubky.
Kromě kabelů najdete v krabici i čtyři výměnné přední kryty (mimo předem namontovaného černého i stříbrný, měděný, červený a modrý) a další plexisklový kryt (ten se liší barvou popisek). Kryty jsou upevněny imbusovými šrouby a k jejich povolení je přibalen malý klíč. Vedle standardní černé bude asi nejzajímavější variantou stříbrná (viz foto níže), která mimochodem vypadá opravdu skvěle. Další příklady barevných kombinací najdete také na konci kapitoly.
Konstrukce
Design panelu můžete posoudit sami, v každém případě působí hodnotným dojmem a ani v luxusní hliníkové skříni neudělá ostudu. Jak naznačují kryty potenciometrů na čelní straně, Fan control pro je pouze odporový regulátor, regulovat dokáže ve velmi dobrém rozmezí 105 – 50%. Větráky se připojují na klasické 3pin konektory. Maximální příkon pro větrák výrobce neuvádí. Teplotní čidla jsou stejně jako připojitelné větráky čtyři, v mém případě všechna měřila s minimální odchylkou.
Displej a ovládání
Displej Fan control pro není nijak zvlášť velký, na druhou stranu ale zobrazí vše potřebné – sledovanou teplotu, otáčky větráku, nastavení alarmu a symbol, který značí, co za větrák nebo čidlo právě sledujete. Jeho čitelnost je sama o sobě dobrá, bohužel je příliš zapuštěný, takže ze stran toho moc nepřečtete. Je to daň za výměnné kryty, na druhou stranu má displej jednu specialitu, která vám to trochu vynahradí – 7 barev podsvícení:
Červenou, ...
světle zelenou, ...
fialovou, ...
tmavě zelenou, ...
Ovládání je jednoduché, jak jen může. Otáčky větráků nastavujete otočnými ovladači, pak zbývají tři tlačítka - “t“ přepíná mezi tepelnými čidly, “f“ mezi zobrazovanými otáčkami větráků a “c“ jako vždy přepíná stupnice.
K nastavení alarmu stačí současně podržet tlačítka “t“ a “f“, poté lze těmito tlačítky také nastavovat teplotu. K dispozici je plné rozmezí, tj. 0 až 90°C. Zvukový alarm trvá stejně jako u Aerogate 3 asi pouze 20 vteřin, je však velice hlasitý a jestli jste poblíž, těžko ho přeslechnete. Současně začne červeně blikat displej a varování neustane, dokud počítač nevypnete, nebo neodstraníte příčinu.
Výměnné přední kryty
Na závěr bych chtěl ještě přidat několik ukázek použití barevných čelních krytů, protože v kombinaci s různými barvami podsvícení jde dosáhnout docela zajímavých výsledků.
Jestli si říkáte, že pro vaši černou nebo stříbrnou skříň výměnné kryty stejně nevyužijete (mimo černého a stříbrného pochopitelně), tak vás možná překvapí, jak efektně může ve skutečnosti vypadat i na první pohled pochybná barevná kombinace. A když vás přestane bavit, stáčí změnit podsvícení nebo během minuty přehodit kryt. Nemusíte kryty ani nijak zběsile měnit, hodí se i v případě, že změníte skříň například z černé na stříbrnou, nemusíte pak řešit, co s černým panelem. Akasa to má zvládnuté poměrně dobře.
Závěrem
Akasa Fan control pro, mimo toho, že je to kvalitní panel, poslouží i jako stylový “módní“ doplněk a jestli si na podobné věci potrpíte, je to výborná volba, obzvlášť jestli máte skříň i jinak osvětlenou. Přitom v černé nebo stříbrné vypadá i velmi decentně. Ztrácí naopak trochu hůře umístěným displejem a absencí PWM regulace. Cena pohybující se dnes kolem 1200 korun s daní je však i tak dobrá.