D-Link DIR-652: TGV na poli routerů
4.11.2010, Jakub Doležal, recenze
V dnešním testu se podíváme na zoubek routeru od společnosti D-Link s označením DIR-652. Malá bílá krabička toho na první pohled mnoho nenabízí, ale papírové parametry vypadají již mnohem lépe. Kolik ze sebe tenhle „prcek“ ale doopravdy vytáhne?
Kapitoly článku:
- D-Link DIR-652: TGV na poli routerů
- Webový management
- Testovací metodika
- Výsledky testů
- Závěr
Pro počáteční nastavení routeru je možné využít přiložené CD nebo webové rozhraní. Zkušenější matadoři se jistě vrhnou přes okno prohlížeče rovnou k úpravám, pro méně znalé uživatele je vhodnější použít instalačního průvodce a také nakouknout do manuálu.
Na spodní části přístroje umístil D-Link základní informace pro vstup do webového managementu a trochu nestandardně zvolil základní IP adresu jako 192.168.0.1., což je v oblasti domácích síťových produktů spíše výjimkou.
Nyní se vrátíme k samotné instalaci a nastavování. Průvodce na přiloženém CD je v české lokalizaci, avšak webové rozhraní nebo kompletní manuál už nikoliv. Doufejme, že oboje časem české zastoupení doplní. V opačném případě by tato skutečnost zbytečně ubírala body jinak velmi kvalitnímu zařízení.
Webová správa se svým základním rozdělením shoduje s konkurencí a příliš mnoha inovací se zde nedočkáme. K dispozici tak máme tři sloupce, přičemž levý slouží pro navigaci v nastaveních, prostřední pro vyplňování příslušných hodnot a pravý sloupec zobrazuje aktuální nápovědu.
D-Link DIR-652 toho umí opravdu mnoho a zkušenější uživatelé si mohou velmi lehce získat v domácí síti rozhodující slovo. Kromě zabezpečení Wi-Fi nechybí filtrace MAC adres, přesměrování portů, nebo nastavení FireWallu.
Mezi dalšími funkcemi stojí za zmínku Guest zone, neboli oblast vyhrazená pro krátkodobé návštěvníky, kterým můžete omezit přístup k lokálním službám. Potěšující je přítomnost nastavení pro IPV6, která již pomalu klepe na dveře. Kromě lokální IPV6 infrastruktury můžete také „tunelovat“ (neplést s vyváděním majetku mimo firmu) směrem ven.