Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

D-Link DNS-313: jednoduchý NAS

24.3.2009, Jan Vítek, recenze
D-Link DNS-313: jednoduchý NAS
Dnes si představíme NAS box D-Link DNS-313 pro jeden disk. Nabízí pevné kovové tělo, aktivní chlazení a také softwarovou výbavu vhodnou pro stahování dat a jejich další poskytování na domácí síti. Jaké jsou ale jeho další kvality, především v oblasti výkonu?
K instalaci jsem využil pevný disk Seagate Barracuda 7200.11 ST3160813AS s kapacitou 160 GB a rozhraním Serial ATA 3 Gbps. Ten má však oproti normálním pevným disků o něco menší výšku, kvůli čemuž se pro takovéto použití příliš nehodí. To proto, že box se spoléhá na to, že disk jednoduše zapadne do šachty, jež je pro něj akorát tak uzpůsobena a napojí se na připravené konektory. V našem případě však existuje příliš velká vůle, ovšem to otestování nijak nevadilo. Jinak by stačilo využít nějaký materiál (kus gumy například) a disk v šachtě zapřít.



Pro inicializaci boxu je nutné využít dodávané CD, jež jeho pevný disk naformátuje. Do té doby bude zařízení v síti neviditelné, a vy jej nebudete moci nijak použít. To mi přijde jako poněkud podivný přístup a nevidím důvod, proč bychom nemohli jednoduše box připojit, zjistit na routeru jeho přidělenou IP adresu a už v nastavení pomocí prohlížeče jej nastavit.


Formátování pevného disku pomocí utility na CD

Na konci inicializace si vybereme označení jednotky, pod nímž se disk v systému objeví jako namapovaný. Toto funguje bez problémů, takže můžeme přikročit rovnou k nastavení zařízení pomocí webového rozhraní. Zde bezproblémově fungují prohlížeče Internet Explorer i Opera.



Po zadání adresy do prohlížeče na nás vykoukne přihlašovací okno. Výchozí nastavení vyžaduje, abyste se přihlásili pod účtem "admin" (heslo zadáno není). A pak si můžete vybrat mezi konfigurací NAS boxu, nebo správcem stahování dat.


Konfigurace NAS boxu


Hlavní obrazovka konfigurace boxu se rozděluje na celkem čtyři záložky - SETUP, ADVANCED, MAINTENANCE a STATUS. Jde tedy o základní nastavení, rozšířená nastavení, údržbu systému a zobrazení statusu.


hlavní obrazovka - klikněte pro zvětšení -


SETUP


Záložka SETUP se dále rozděluje na čtyři položky (nepočítám Logout, jenž je všude) a jako první je Wizard, tedy průvodce nastavením sítě a přidružených záležitostí jednoduše v několika krocích. Ten vynecháme, protože v ostatních záložkách jde o to samé. Pokračujeme tedy s LAN Setup.



Zde se setkáme s klasickým nastavením Ethernetu s volbou jeho získání z DHCP serveru, nebo je samozřejmě možné zvolit si vše ručně. Hodnota MTU (Maximum Transmission Unit) je nastavena na maximum, tedy 1500, což je v případě síťového úložného zařízení vhodné. A nakonec je možné zapnout podporu protokolu Link Layer Topology Discovery - LLTD firmy Microsoft sloužícímu účelům QoS a operačnímu systému Windows Vista.



Následují Device Settings, kde však máme pouze nastavení názvu a popisu boxu včetně jeho začlenění do pracovních skupin v rámci Samby. Pokračujeme ale se System Time, kterážto obrazovka se týká výhradně nastavení data, času, časové zóny a také NTP serveru. Nastavení času je důležité pro to, abyste si posléze mohli plánovat úlohy pro stahování dat.


ADVANCED


Pokračujeme s další hlavní záložkou obsahující rozšířená nastavení. Jako první se umisťuje obrazovka pro správu uživatelských účtů, jejich hesel a zařazování do skupin pro usnadnění práce administrátora. Heslo musí mít minimálně pět znaků a jak je ze screenshotu patrné, vše musí každý pochopit na první pohled. Co však na obrázku není vidět, je seznam uživatelů a skupin, jenž se zobrazí dole.



Pak tu je síťový přístup, kde uživatelům, či skupinám zvolíme místa na pevném disku NAS boxu, kam mohou vstupovat. Politika je zde naprosto jednoduchá - nastavíme kam mohou a zda jim bude umožněno pouze číst, nebo i zapisovat. Maximálně si můžeme doplnit komentář. Něco jako diskové kvóty zde tedy neexistuje.



FTP server je ve výchozím nastavení vypnutý. Zřizování účtu u uživatelů a skupin funguje v podstatě stejně jako v předchozím případě, ale najdeme tu i dodatečná nastavení pro samotný FTP - maximální počet simultánně připojených uživatelů, čas pro udržení neaktivního spojení, komunikační port, omezení toku dat a také kódování jazyka (nechybí Central European). Dole pak je opět přehled toho, co jsme si do té doby navolili.



Servery uPnP a iTunes není třeba nijak zvlášť zmiňovat, protože ty si pouze povolíme, nebo zakážeme a pak je tu DHCP server pro distribuci IP adres po lokální síti. Pokračujeme na další straně.