Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

D-Link DNS-325: pro domácnost akorát

8.8.2011, Jan Vítek, recenze
D-Link DNS-325: pro domácnost akorát
Dnes se v recenzi zaměříme na NAS D-Link DNS-325 pro dva 3,5" pevné disky, který nabídne přívětivou cenu i pro běžné uživatele, možnost konfigurace RAID 0 nebo 1 a příslušné programové vybavení.

Management


Správa tohoto NAS serveru má vyhrazenou vlastní záložku, která ukáže nabídku sedmi okruhů - Setup Wizard (průvodce nastavením pro nezkušené), Disk Management (správa pevných disků), Account Management (správa uživatelských účtů), Network Management (nastavení sítě), Application Management (správa aplikací), System Management (nastavení systému) a nakonec System Status (kontrola stavu systému). My se na tyto možnosti nyní podíváme podrobněji.


- klikněte pro zvětšení -

Setup Wizard je tedy obvyklým průvodcem nastavení, který nám v šesti krocích umožní nastavit heslo, zvolit časovou zónu, nastavit síťové připojení, informace o zařízení i e-mailové spojení. My se jím nebudeme blíže zabývat, neboť všechny tyto volby najdeme i jinde.



Disk Management slouží pro veškeré nastavení pevných disků, které máme v systému. Zde to jsou dva, které můžeme v záložce Hard Drive Configuration nastavit jako samostatné, do pole RAID 0, RAID 1 nebo je spojit do jediného logického oddílu pomocí JBOD. Zde už se také dozvíme, jaký souborový systém NAS používá. Je to zcela nepřekvapivě EXT3. Dále se můžeme rozhodnout, zda ponecháme funkci automatické obnovy pole (Auto Rebuild) zapnutou, či nikoliv.



A další záložky se už týkají pouze ověření kondice disků, takže jde o výpis údajů systému S.M.A.R.T. a sken disku.

Account Management se stará o účty uživatelů i celé uživatelské skupiny, pokud se je rozhodneme vytvořit. Řazení uživatelů do skupin má výhodu ve snadnější a rychlejší správě třeba s ohledem na práva. Pokud se rozhodneme vytvořit nový uživatelský účet, objeví se menší průvodce, kam zadáme jméno a heslo (jméno nesmí obsahovat mezery ani diakritiku), příslušnost ke skupině, pokud chceme, práva pro čtení/čtení i zápis/žádná práva, další práva pro využití služeb (CIFS, AFP, FTP, WebDAV) a nakonec kvóty (přidělené místo na disku).



Při vytváření skupin je to podobné. Zadáme název skupiny, pak můžeme do ní rovnou přidat uživatelské účty, nastavíme práva skupiny (opět čtení/čtení i zápis/žádná práva a služby) a nakonec opět kvóty. Těm se věnuje i samostatná záložka, kde můžeme tuto funkci zcela vypnout a pak máme tabulky s jejich nastavením u jednotlivých uživatelů a skupin.

Dále to jsou sdílené adresáře, jichž se týká třetí záložka. Můžeme tak vytvořit pro každého uživatele jeden adresář, do nějž má přístup třeba pouze on a ponechat také veřejný adresář, kam mají přístup všichni, nebo adresář s důležitými informacemi, kam mohou všichni také vstoupit, ale pouze s právy pro čtení. A stejně jako u tvory účtů můžeme pro každý adresář povolit či zakázat služby CIFS (Common Internet File System), FTP (File Transfer Protocol), NFS (Network File System) a WebDAV (Web-based Distributed Authoring and Versioning). Krom toho můžeme také do systému přidat obrazy disků (ISO) a nakládat s nimi stejně jako se sdílenými adresáři. Pokud tedy budete zálohovat svůj operační systém jako ISO, můžete si jej přímo na serveru nechat zpřístupnit jako "namountovaný" disk.

Poslední možností je pouze změna hesla administrátora. Zde je trošku zvláštní, že ten heslo mít nemusí, ale uživatelé již ano. Ale to je jen detail, pojďme dál k nastavení sítě.



Network Management skrývá obvyklé nastavení sítě buď pomocí DHCP serveru, nebo si můžeme zvolit statickou IP adresu se vším, co tomu náleží. Pak si nastavíme rychlost připojení, což lze ponechat jednoduše na auto a až dole je aktivace LLTD (Link Layer Topology Discovery) zlepšující spolupráci s Windows Vista a 7, které mohou NAS využít se svou funkcí Network Map, která mapuje lokální síť. Druhá záložka nastavuje Dynamické DNS, k čemuž je pochopitelně mít založený účet na některém DDNS serveru. Pak můžeme odkazovat na NAS ne pomocí IP adresy, ale pomocí zvolené domény.

Application Management je poněkud obsáhlejší skupina záložek starající se o nastavení služeb a aplikací. Hned jako první je tu FTP Server se všemi obvyklými volbami a nechybí ani blacklist se zakázanými IP adresami. Toto by mohl D-Link dokončit, neboť zde máme pouze možnost trvale či dočasně blokovat pouze jednotlivé IP adresy. Nemůžeme tedy nastavovat rozsahy a ani to celé obrátit a nastavit jen povolené IP adresy či jejich rozsahy.



Dále máme možnost pouze vypnout či zapnout UPnP AV Server, stejně tak tomu je u iTunes (zde je ještě možnost změnit kódování MP3 tagů nebo nastavit heslo). Záložka Add Ons spravuje dodatečné aplikace, o nichž jsme mluvili v předchozí kapitole. Můžeme je nainstalovat, odinstalovat či jejich běh pozastavit. A nakonec tu můžeme zapnout/vypnout služby AFP a NFS.

System Management obsahuje veškerá důležitá systémová nastavení. Předně bychom si mohli nastavit jazyk na češtinu pomocí speciálního souboru jako jazykového balíčku, kdyby ovšem takový byl k dispozici. Pak lze nastavit čas s využitím hodnot vytáhnutých z počítače a nechybí ani synchronizace s NTP servery.



Záložka Device nastavuje název serveru, příslušnost k pracovní skupině a také popis serveru, System Settings umí DNS-325 restartovat/vypnout, resetovat do továrního nastavení, zálohovat momentální nastavení a pak také nastavit teplotní práh systému, po jehož překročení se vypne a velmi příhodné je zvýšit časovou lhůtu na automatické odhlášení ze systému. Jinak se vám může stát, že než dokončíte nějaké nastavení, tak budete odhlášeni.

Power Management je další užitečná záložka, která dovolí nastavit časovou lhůtu, po jejímž uplynutí se v případě nečinnosti disky uspí (rozpětí 5 minut až 5 hodin). Pak je tu rovněž užitečná funkce Power Recovery, která NAS po přerušení dodávek energie opětovně sama zapne, dále můžeme nastavit dny v týdnu a hodiny, kdy se má systém vypnout a nakonec je tu ovládání ventilátoru. Zde je však bohužel možné si vybrat pouze mezi třemi předvolbami - Auto (řízeno podle teploty - vypnuto/nízké/vysoké), pak rovněž Auto (nízké/vysoké) a nakonec Manual (ventilátor vždy na vysoké otáčky). Nikde tedy nejsou žádné prahové hodnoty ani nastavení otáček, a tak je nejlepší zvolit první možnost, pokud hodláte DNS-325 provozovat třeba na stole vedle počítače a pokud ho chcete dát stranou, vyplatí se druhá možnost.

Dále tu jsou oznámení pomocí E-mailu či SMS, kde si po nastavení potřebných údajů zatrhneme události, o nichž nás systém bude informovat. Může jít o změnu administrátorského hesla, informace o zaplnění disků, teplotě, výpisu S.M.A.R.T., apod. Předposlední záložka se týká systémových logů a jednak nabídne jeho výpis či zálohu do souboru, nebo možnost odesílání na Syslog server, kterým může být třeba jiné NAS s touto funkcí. A nakonec nechybí funkce pro aktualizaci firmware ze souboru.

Poslední odkaz System Status podá uživateli přehled o momentálním nastavení sítě a jiné informace včetně zabraného prostoru na discích, systémové teploty, době běhu systému nebo případně také doby do skončení synchronizace dat.



Pro informace o pevných discích je vyřazena samostatná záložka, která udá nejen jejich výrobce, typ, kapacitu a teplotu, ale také podrobný výpis ze S.M.A.R.T.:



Oproti takovým moderním QNAP je společnost D-Link ohledně nabízených funkcí velmi umírněná a i když by některé funkce a nastavení mohly nabízet větší volnost, myslím, že běžným uživatelům nabídka DNS-325 postačí.