Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

DDR + SDR = obojživelník Asus A7A266

17.7.2001, Jakub Lohniský, recenze
DDR + SDR = obojživelník Asus A7A266
Otestovali jsme „obojživelnou“ základní desku Asus A7A266 a výsledky testu byly malým překvapením.
I když Asus nejdříve jako své DDR řešení uvedl základní desku A7V266 disponující čipsetem VIA KT266, vsadil raději na levnější řešení v podobě čipsetu ALi MAGIK 1. Čipové sady ALi nejsou moc oblíbené a na vině je především nevelká spolehlivost a malý výkon základních desek využívajících tyto čipsety. Nicméně Asus se rozhodl pro toto řešení a desku A7V266 prozatím odsunul na druhou kolej (dočkáme se jí koncem července).

Co dostanete v balení
V celkem pěkné krabici (Noname výrobci by se měli učit...) naleznete samotnou základní desku, pěkně zpracovaný manuál obsahují vše důležité, dva přídavné USB porty, cédéčko s ovladači, 80žilový ATA100 kabel, IDE kabel a kabel disketové mechaniky. Na rozdíl od jiných výrobců Asus nepřibalil žádný software ani „vychytávky“ typu teplotního čidla apod.



Layout desky
Rozvržení slotů a konektorů je celkem dobré, ale nějaké ty chyby se přece jenom našly. Co se týče rozšiřujících slotů, máte k dispozici pět slotů PCI, jeden slot AGP a jeden slot AMR. Nevím proč výrobci neustále prosazují integraci AMR nebo CNR slotu, když je stejně téměř nikdo nikdy neosadí. Lepším řešením by bylo přidat ještě jeden slot PCI nebo starý slot ISA. I když se to může zdát někomu divné, spousta uživatelů by ISA slot kvůli svým starým zvukovým nebo síťovým kartám uvítala. Patice Socket A je umístěna dobře a neměli by tak nastat problémy ani při nasazování větších chladičů typu „turbína“. Jak jsem se již zmínil, deska je takový obojživelník, tudíž je schopna pracovat jak s paměťmi DDR SDRAM, tak s klasickými SDRAM. Použít oba typy pamětí najednou samozřejmě nelze, jelikož by mohlo dojít k poškození DDR modulu. Základní deska také neobsahuje integrovaný zvukový čip. Touto cestou se vydal kromě společnosti Asus i Abit, jehož nové modely rovněž zvukový čip neobsahují.

Přetaktování procesoru
Hned na začátku musím konstatovat, že k přetaktování procesoru se deska moc nehodí. Hlavním problémem je to, že neumí měnit násobič. Přetaktovat lze tedy pouze pomocí zvyšování FSB a popřípadě lze zajistit stabilitu zvýšením napětí procesoru. Poslední stabilní frekvence systémové sběrnice byla 108 MHz a počítač pracoval celý den korektně. Na frekvenci 109 MHz občas docházelo k samovolným restartům systému a při zvýšení frekvence FSB na 110 MHz počítač do Windows nenabootoval vůbec. I po zvýšení voltáže procesoru odmítala deska na 110 MHz pracovat a systém byl značně nestabilní. Závěr tedy zní: Přetaktovávači ruce pryč!

Propustnost pamětí
Nejvíce jsme se těšili na test propustnosti pamětí, který měl ukázat výhodnost DDR řešení. Leč, někde se stala chyba a celý test byl velkým zklamáním. Nejprve jsmese dali do testování s jedním DDR modulem, který pracoval na frekvenci 266 MHz (2x133 MHz). V BIOSu jsme nic nenastavovali a rovnou spustili SiSoft Sandru 2001. Výsledek testu: 404 MB/s ALU / 513 MB/s FPU. Čísla to nejsou zrovna závratná, a proto jsme se dali do nastavování parametrů pamětí v BIOSu. Po nastavení těchto parametrů jsme doufali v rapidní zvýšení propustnosti:
- SDRAM CAS LATENCY – 2.0T
- RAS to CAS Delay – 2T
- RAS Precharge Time – 2T
- Cycle Time tRAS – 6T
- Frekvence 133 MHz (266 MHz efektivně)

Výsledek testu: 418 MB/s ALU / 534 MB/s FPU
Jak je vidět, propustnost se moc nezvýšila a jen pro zajímavost uvádím naměřené hodnoty se stejným modulem na základní desce FIC AD11 – 538 MB/s ALU / 688 MB/s FPU.
V případě použití pamětí SDRAM to bylo s propustností ještě horší, jelikož se nám podařilo naměřit pouze 342 MB/s ALU / 415 MB/s FPU.
Všechny výsledky si shrňme do tabulky……..

DDR SDRAM (CAS 2.5)404 MB/s ALU / 513 MB/s
DDR SDRAM (CAS 2.0)418 MB/s ALU / 534 MB/s FPU
SDRAM PC133 (CAS 3)342 MB/s ALU / 415 MB/s FPU.
DRIVE INDEX22269
CPU MARK (3DMark 2000)378

Testovaná konfigurace: AMD Duron 700 MHz, 128 MB PC133 SDRAM, 128 MB PC2100 DDR SDRAM, WD200 BB, GeForce2 MX, Windows SE, ovladače dodané se základní deskou

Podle několika nezávislých zdrojů je malý výkon způsoben špatnou verzí BIOSu. Po naflashovaní nejnovější verze se prý výkon zvedne až 10 – 20%. V tom případě by výkon desky nebyl nijak špatný a vzhledem k ceně by nemuselo být její pořízení krokem vedle.

Závěr
Na webu společnosti Asus je uvedena možnost měnit násobič procesoru. Hledal jsem i na jiných webech a ve většině případů byla nemožnost měnit násobič uvedena jako nedostatek desky. Námi testovaná základní deska měnit násobič také neuměla a je tedy s podivem, proč Asus informaci o možnosti změny multiplikátoru na svých stránkách uvádí. Jinak je výkon základní desky Asus A7A266 malým zklamáním, jelikož jsme od ní čekali trochu více. Nový BIOS jsme naflashovat nezkoušeli, a tak nevíme, na kolik se informace o zvednutí výkonu zakládá na pravdě.

Plusy
+ layout
+ stabilita
+ obě patice pro paměti DDR SDRAM respektive SDRAM

Mínusy
- výkon