Dejobaan BeBop - 28.47x složitější Tamagotchi
13.8.2002, Petr Hájek, recenze
Malí pobíhající lidičkové, desítky předmětů, troška RPG, spousta zábavy a fešná grafika. Zdá se Vám to na jednu hru až příliš? A to zdaleka ještě nevíte do nejdůležitější...
Herní zaopatřovací mánii všelijakých (ne)tvorů začala mánie kolem Tamagotchiho před nějakým časem a dodnes je na trhu pěkná řádka těchto digitálních potvor(stev). Téměř na každou platformu se vyrojilo hejno všelijakých, více či méně zdařilých simulací života koček, rybiček, ptáků a ostatních, často nepopsatelných živočichů. Ani platforma Palmáčů nezůstala (naštěstí…) ušetřena tohoto poutavého námětu a osud nám tu v podobě firmy Dejobaan Games předkládá hru se slibným (ač nic neříkajícím) názvem „Dejobaan BeBop“. Nuže, neprodlužujme tento nudný otevírací odstavec a přejděme k tomu důležitému, ke hře nad kterou strávíte dozajista nejednu příjemnou chvilku...
Přítomná je černobílá, asi 180kB velká a barevná (velmi roztomilá) verze zvící 256kB.
Po zvolení počtu BeBopů se kterými budete hrát (1-6 ks.) si je následně ještě sami sestavíte. Ano, figurky lidiček se sestavují ze tří částí, hlavy, hrudníku a nohou. Najdeme tu vše od copatých holek až po masožravou rostlinu (obzvlášť vypečený BeBop), takže si můžete sestavit rodinku podle svých představ.
BeBopové jsou pěkné mršky a jejich nároky Vám dají pěkně zavařit, pro začátek si hru zahrajte s max. dvěma! Nemachrujte a nenastavujte si jejich počet nad 5, jinak skončíte s poškrábaným displejem a stylusem ohoblovaným na délku 2 cm.
Po Vašem přistěhování do ulice „BeBop Lane“ (BeBopí ulička), jsou Vám nabídnuty tři domky k bydlení (v podstě vtipná obdoba „Game Save“ pozice). Touto uličkou se můžete pokochat o řádek níž. Po zvolení domečku jste už jen nemilosrdně vrženi do víru simulace.
Cíl hry je nasnadě, body hráč dostává za každého spokojeného BeBopa, který má kolem sebe spoustu přátel a dostatek smysluplné životní náplně. Myslím ale, že pro jednotlivé hráče bude spíš měřítkem fakt, kdo si vybuduje lepší, hezčí a prostě vypiplanější domácnost.
Všimněte si, jak ty tři postavičky nešťastně stojí v nezařízeném bytě hned po začátku hry a někdo se už dobývá na dveře, že by pozvánka na místní soutěž krásy? Nebo snad jdou sousedé přivítat nové tváře… ?
Prvotním úkolem je samozřejmě zabezpečení nějakých těch základních potřebností (jídlo, čistota, zábava, spaní) a až posléze je vhodné se věnovat všemožným dostupným aktivitám (trénink, procházky, …).
Pokud se Vám nezdá, co BeBop zrovna dělá, prostě na něj ťuknete a pošlete jej tam, kde podle Vás bude trávit čas užitečněji. Pozor, jsou to náladové povahy a tak se může stát, že pokud jej nutíte dělat něco, co je mu proti srsti (třeba když je pošlete trénovat, když má zrovna hlad), tak tuto věc odmítne učinit a postěžuje si.
Postavičky samozřejmě nesedí tupě na místě kam jste je postavili, ale někdy projevují až přespřílišné množství aktivity, no řekněte sami: Se soustředěným výrazem a vyplazeným jazykem naháním po displeji postavičku „Bruceho“ abych ho poslal na pravidelnou očistu (špindíra jeden, už se den nemyl…!), ale než ho stihnu ulovit, rafinovanou kličkou mezi ovocnou mísou a boxovacím pytlem uniká, ještě se kryje za květináč a než stačím cokoliv udělat, odchází s postavičkou „Reyla“ na bowling nevnímaje moje lání a nešťastné bědování…
Zcela vážně se hra zaobírá takovými tématy jako nutnost umění zacházet s omezeným rozpočtem domácnosti, viz lákavá možnost hazardu v Casinu, kde hráč může prohrát prostředky na chod a řízení domu a být úplně bez peněz. Hráč nemůže hned koupit co se mu líbí a zdobit si domeček, ale musí se postarat především o hladové krky a další zákadní lidské potřeby. Cože? Ne, samozřejmě ty potřeby které Vám jistě jako první vytanuly na mysli ne, pomněte, že je to program pro všechny věkové kategorie, takže tyto potřeby zde nenajdete…
Rozsah činností, které můžou BeBopové provádět ve volném čase je ohromující, namátkou z obrovského množství vybírám několik málo možností:
- Jít se dívat na hvězdy
- Zajít do Fast Foodu
- Navštívit kavárnu
- Procházka v parku
- Vycházka do Zoo
- Zatancovat si
- …desítky dalších
Jak vidno na následujícím obrázku, každý BeBop má jisté potřeby:
Všimněte si ikon „Activities“ (nejoblíbenější činnosti), „Training“ (jak je na to tom s tréninkem v každé z oblastí) a „Relations“ (vztahy k BeBopům v okolí).
Pro zvelebování domácnosti můžete nakupovat věci na displeji podobném tomuto:
Když to spočítáme, zjistíme, že hned po začátku hry máte možnost koupit rovných 47 předmětů (!).
Můžete si pořídít i takové fajnovosti jako obrazy od Picassa nebo dokonce i Monu Lisu (zde autory lehce podceněna, za slabých 100 000$ by patrně sběratelé utrhli Francouzům ruce…)! Cena ovšem odpovídá pověsti a než si ji pověsíte nad kobereček do jižního křídla svého sídla, tak se pěkně zapotíte, obvykle máte totiž co dělat s obnovou a nákupem nových nezbytností do domácnosti.
Animace, které má většina předmětů při tom, když je BeBopové používají resp. s nimi zacházejí jsou skutečně roztomilé, vidíte např. konvičku zalévající květ, ruce jak se čistí ubrouskem, hlavu jak zuřivě jí, odlétávající noty při poslechu rádia, česající se postavu a spoustu dalších.
Jediný spolehlivý způsob vydělávání peněz do Vaší těžce zkoušené kasičky je v chození na soutěže v jedné z těchto kategorií: Mind (Mysl), Fitness (Fyzička), Charm (Krása). Soupeře si můžete vybrat z pěti úrovní a pokud se Vám náhodou podaří porazit protivníky z úrovně vyšší, než je ta Vaše, vyhrajete nejen tučný peníz, ale ještě si přinesete nějaké ty zkušenosti ze zápasu s mnohem zkušenějšími protivníky. Apropos, vytrénovat Vaše postavičky byť o jediný level v jakékoliv z této oblastí je značně náročné a jistě Vám dá zabrat. Samotný průběh soutěže, kdy hráč musí zuřivě povzbuzovat svého BeBopa (tj. klikat jak o život na jednu ikonu, případně tisknout klávesu „Up“) by, pravda, mohl být zpracován jinak, ale když zvolili autoři tuto formu, co naděláme.
Pokud si koupíte telefon (hovorné je zde zdarma, zvláštní pocit…), tak můžete obvolávat známé, zavolat si taxík do Fitcentra nebo do Casina.
Nejvíc mě dostalo, když jsem uspořádal večírek za účelem zvelebování vztahů a budování přátelské atmosféry ve svém domečku (a potažmo v celé BeBopí Aleji). Očekával jsem několik poklidných intelektuálů moudře rozmlouvajících o různých problémech… A co mi bylo odměnou za mé čisté úmysly? Cha! Přišlo asi 10 podezřelých individuí (možná by je šlo při troše přehánění nazvat i „hosty“), kteří sežrali a vypili co mohli, hráli si s hračkami mých lidiček (…ta drzost!) a po několikahodinovém bezduchém tlachání, kdy je nebylo možné nijak vypakovat, konečně vypadli. Zůstal po nich nepředstavitelný nepořádek, poházené papírky od pizzy, zašpiněné ručníky a vůbec, uklízel jsem to asi deset minut… Zkuste ještě přijít za mnou někdy s Párty pacholci, já vás poženu… !
Jindy měli chudinky moji drobečkové z té karimatky, na které už delší čas spávali, tak otlačená žebra, že jsem se rozhodl trochu jim vylepšit spaní, bohužel, chybělo mi asi 50$ tvrdé BeBopovské měny k zakoupení lepšího typu postele. Naštěstí, úplnou náhodou jsem po nahlédnutí do křišťálové koule (kterou jsem jim koupil na hraní) zjistil, že BeBopice Reyla má dnešní den nepředstavitelnou kliku, tak si říkám, jenom blázen by toho nevyužil! Zajel jsem do Casina a opravdu jsem vyhrál! Odcházel jsem o 100$ těžší a o dost veselejší a ještě ten večer koupil fajnovou matračku, na které v předtuše fajnového odpočinku radostně spočinuli.
Tyto dvě ukázkové situace jsou naprosto pravdivé (tzn. takto hra běžně probíhá), jsem si jistý, že zažijete podobné úsměvné historky i Vy.
Ač to je k neuvěření, přes tento vyčerpávající popis je stále možné (lépe řečeno po dostatečně dlouhém hraní téměř jisté), že narazíte na nějaká ta překvapení, ať už ve vybavení, anebo v dalších místech kam jít a co dělat, zkrátka, autoři toho do hry nacpali tolik, že se jeden nestačí divit. Pokud si to vysloveně nebudete přát, tak hra je pak nekonečná, protože stále je co dělat, kupovat, vyměňovat atd. atd.
Je to absolutně dokonalá hra pro malé děti obého pohlaví se sklony k opatrování, pokud za Vámi někdy přijdou a řeknou „…že by chtěli zvířátko“, určitě je neodbudete tím, že ve skříni máte moly, pod kredencem krvežíznivé faraóny, kteří se pravidelně přetahují (za četných nadávek a výhrůžek na obou stranách) s manželkou o nákup a pavouka na obraze s lekníny. Kupovat tyto opatrovnické hračky přijde téměř na cenu registrace této hry, takže to rozumně zvažte, jestli jim radši nepořídíte rovnou tuto pěknou hru, ovšem musím Vás varovat, že svůj Palmáč budete zpět dobývat velmi těžce. Hry můžete využít také k vychytralému argumentu (doufaje, že to později ukecáte na nějakého menšího tvora do velikosti max. 20cm) typu: „Jestli se dokážeš postarat tady o tohohle BíBopa, tak pak se budeme bavit o bernardýnovi…!“
Mimochodem, o druhém slovu v názvu mi přítel-hudebník prozradil, že „Bop“ znamená druh jazzu, který je typický právě prozpěvováním této slabiky a složitou muzikální konstrukcí. Těžko říct proč se autoři shlédli právě v tomto názvu. Že by to nějak souviselo s typickým zvukem postaviček při chůzi? Nebo snad to, že chvilku nepostojí? Hmmm… Nevím, jestli máte lepší nápad řekněte nám o něm.
Jen bych Vás poprosil, nezapomínejte, že i Vy jste jenom člověk s člověčími potřebami a při starání o BeBopy si občas dejte pauzu na jídlo, spánek a… jiné radosti našeho reáného světa, třeba vyplňování daňového přiznání…
Přítomná je černobílá, asi 180kB velká a barevná (velmi roztomilá) verze zvící 256kB.
Po zvolení počtu BeBopů se kterými budete hrát (1-6 ks.) si je následně ještě sami sestavíte. Ano, figurky lidiček se sestavují ze tří částí, hlavy, hrudníku a nohou. Najdeme tu vše od copatých holek až po masožravou rostlinu (obzvlášť vypečený BeBop), takže si můžete sestavit rodinku podle svých představ.
BeBopové jsou pěkné mršky a jejich nároky Vám dají pěkně zavařit, pro začátek si hru zahrajte s max. dvěma! Nemachrujte a nenastavujte si jejich počet nad 5, jinak skončíte s poškrábaným displejem a stylusem ohoblovaným na délku 2 cm.
Po Vašem přistěhování do ulice „BeBop Lane“ (BeBopí ulička), jsou Vám nabídnuty tři domky k bydlení (v podstě vtipná obdoba „Game Save“ pozice). Touto uličkou se můžete pokochat o řádek níž. Po zvolení domečku jste už jen nemilosrdně vrženi do víru simulace.
Cíl hry je nasnadě, body hráč dostává za každého spokojeného BeBopa, který má kolem sebe spoustu přátel a dostatek smysluplné životní náplně. Myslím ale, že pro jednotlivé hráče bude spíš měřítkem fakt, kdo si vybuduje lepší, hezčí a prostě vypiplanější domácnost.
Všimněte si, jak ty tři postavičky nešťastně stojí v nezařízeném bytě hned po začátku hry a někdo se už dobývá na dveře, že by pozvánka na místní soutěž krásy? Nebo snad jdou sousedé přivítat nové tváře… ?
Prvotním úkolem je samozřejmě zabezpečení nějakých těch základních potřebností (jídlo, čistota, zábava, spaní) a až posléze je vhodné se věnovat všemožným dostupným aktivitám (trénink, procházky, …).
Pokud se Vám nezdá, co BeBop zrovna dělá, prostě na něj ťuknete a pošlete jej tam, kde podle Vás bude trávit čas užitečněji. Pozor, jsou to náladové povahy a tak se může stát, že pokud jej nutíte dělat něco, co je mu proti srsti (třeba když je pošlete trénovat, když má zrovna hlad), tak tuto věc odmítne učinit a postěžuje si.
Postavičky samozřejmě nesedí tupě na místě kam jste je postavili, ale někdy projevují až přespřílišné množství aktivity, no řekněte sami: Se soustředěným výrazem a vyplazeným jazykem naháním po displeji postavičku „Bruceho“ abych ho poslal na pravidelnou očistu (špindíra jeden, už se den nemyl…!), ale než ho stihnu ulovit, rafinovanou kličkou mezi ovocnou mísou a boxovacím pytlem uniká, ještě se kryje za květináč a než stačím cokoliv udělat, odchází s postavičkou „Reyla“ na bowling nevnímaje moje lání a nešťastné bědování…
Zcela vážně se hra zaobírá takovými tématy jako nutnost umění zacházet s omezeným rozpočtem domácnosti, viz lákavá možnost hazardu v Casinu, kde hráč může prohrát prostředky na chod a řízení domu a být úplně bez peněz. Hráč nemůže hned koupit co se mu líbí a zdobit si domeček, ale musí se postarat především o hladové krky a další zákadní lidské potřeby. Cože? Ne, samozřejmě ty potřeby které Vám jistě jako první vytanuly na mysli ne, pomněte, že je to program pro všechny věkové kategorie, takže tyto potřeby zde nenajdete…
Rozsah činností, které můžou BeBopové provádět ve volném čase je ohromující, namátkou z obrovského množství vybírám několik málo možností:
- Jít se dívat na hvězdy
- Zajít do Fast Foodu
- Navštívit kavárnu
- Procházka v parku
- Vycházka do Zoo
- Zatancovat si
- …desítky dalších
Jak vidno na následujícím obrázku, každý BeBop má jisté potřeby:
- Nourish – Hladový BeBop je mrzutý a nepřátelský, zkrátka, všechny manželky na světě Vám jistě odpřisáhnou, že když má člověk hlad, nic ho nebaví a nezajímá.
- Rest – Dostatek spánku je stejně důležitý v našem životě, tak jako u rodinky BeBopových.
- Fun – Spousta snadno dostupné zábavy je klíčem k dlouhodobé spokojenosti.
- Clean – Hygienické cítění BeBopů je velmi vytříbené a žádný z nich nebude nic dělat doma ani ve společnosti, když je zrovna špinavý jako kominík.
- Social – Sociální potřeby se v BeBopím světě naplňují s pomocí tlachání, ať už mezi jednotlivými členy domácnosti nebo s přáteli.
- Train – Potřeba občas si zatrénovat a něco se naučit.
- Happy – Univerzální měřák celkové BeBopí spokojenosti s Vaším staráním se o ně.
Všimněte si ikon „Activities“ (nejoblíbenější činnosti), „Training“ (jak je na to tom s tréninkem v každé z oblastí) a „Relations“ (vztahy k BeBopům v okolí).
Pro zvelebování domácnosti můžete nakupovat věci na displeji podobném tomuto:
- Foodstuffs – Pizza, ledničky, mísy ovoce a plechovky polévky (5)
- Bedding – Karimatka, matračka, postel z nebesy (4)
- Toys – Hračky, volejbalový míč, rádia, televize a další zábavičky (7)
- Hygiene – Ručníky, ubrousky a vana (3)
- Decoration – Obrazy, koberce, rostliny (10)
- Training – Hřebeny, činky, knihovny (12)
- Utilities – Užitečnosti, telefon (1)
- Osmá skupina, která se aktivuje kliknutím na plochu mezi zdí domu a kovovým okrajem Vašeho Palmáče – Komín, střecha, stromky (5)
Když to spočítáme, zjistíme, že hned po začátku hry máte možnost koupit rovných 47 předmětů (!).
Můžete si pořídít i takové fajnovosti jako obrazy od Picassa nebo dokonce i Monu Lisu (zde autory lehce podceněna, za slabých 100 000$ by patrně sběratelé utrhli Francouzům ruce…)! Cena ovšem odpovídá pověsti a než si ji pověsíte nad kobereček do jižního křídla svého sídla, tak se pěkně zapotíte, obvykle máte totiž co dělat s obnovou a nákupem nových nezbytností do domácnosti.
Animace, které má většina předmětů při tom, když je BeBopové používají resp. s nimi zacházejí jsou skutečně roztomilé, vidíte např. konvičku zalévající květ, ruce jak se čistí ubrouskem, hlavu jak zuřivě jí, odlétávající noty při poslechu rádia, česající se postavu a spoustu dalších.
Jediný spolehlivý způsob vydělávání peněz do Vaší těžce zkoušené kasičky je v chození na soutěže v jedné z těchto kategorií: Mind (Mysl), Fitness (Fyzička), Charm (Krása). Soupeře si můžete vybrat z pěti úrovní a pokud se Vám náhodou podaří porazit protivníky z úrovně vyšší, než je ta Vaše, vyhrajete nejen tučný peníz, ale ještě si přinesete nějaké ty zkušenosti ze zápasu s mnohem zkušenějšími protivníky. Apropos, vytrénovat Vaše postavičky byť o jediný level v jakékoliv z této oblastí je značně náročné a jistě Vám dá zabrat. Samotný průběh soutěže, kdy hráč musí zuřivě povzbuzovat svého BeBopa (tj. klikat jak o život na jednu ikonu, případně tisknout klávesu „Up“) by, pravda, mohl být zpracován jinak, ale když zvolili autoři tuto formu, co naděláme.
Pokud si koupíte telefon (hovorné je zde zdarma, zvláštní pocit…), tak můžete obvolávat známé, zavolat si taxík do Fitcentra nebo do Casina.
Nejvíc mě dostalo, když jsem uspořádal večírek za účelem zvelebování vztahů a budování přátelské atmosféry ve svém domečku (a potažmo v celé BeBopí Aleji). Očekával jsem několik poklidných intelektuálů moudře rozmlouvajících o různých problémech… A co mi bylo odměnou za mé čisté úmysly? Cha! Přišlo asi 10 podezřelých individuí (možná by je šlo při troše přehánění nazvat i „hosty“), kteří sežrali a vypili co mohli, hráli si s hračkami mých lidiček (…ta drzost!) a po několikahodinovém bezduchém tlachání, kdy je nebylo možné nijak vypakovat, konečně vypadli. Zůstal po nich nepředstavitelný nepořádek, poházené papírky od pizzy, zašpiněné ručníky a vůbec, uklízel jsem to asi deset minut… Zkuste ještě přijít za mnou někdy s Párty pacholci, já vás poženu… !
Jindy měli chudinky moji drobečkové z té karimatky, na které už delší čas spávali, tak otlačená žebra, že jsem se rozhodl trochu jim vylepšit spaní, bohužel, chybělo mi asi 50$ tvrdé BeBopovské měny k zakoupení lepšího typu postele. Naštěstí, úplnou náhodou jsem po nahlédnutí do křišťálové koule (kterou jsem jim koupil na hraní) zjistil, že BeBopice Reyla má dnešní den nepředstavitelnou kliku, tak si říkám, jenom blázen by toho nevyužil! Zajel jsem do Casina a opravdu jsem vyhrál! Odcházel jsem o 100$ těžší a o dost veselejší a ještě ten večer koupil fajnovou matračku, na které v předtuše fajnového odpočinku radostně spočinuli.
Tyto dvě ukázkové situace jsou naprosto pravdivé (tzn. takto hra běžně probíhá), jsem si jistý, že zažijete podobné úsměvné historky i Vy.
Ač to je k neuvěření, přes tento vyčerpávající popis je stále možné (lépe řečeno po dostatečně dlouhém hraní téměř jisté), že narazíte na nějaká ta překvapení, ať už ve vybavení, anebo v dalších místech kam jít a co dělat, zkrátka, autoři toho do hry nacpali tolik, že se jeden nestačí divit. Pokud si to vysloveně nebudete přát, tak hra je pak nekonečná, protože stále je co dělat, kupovat, vyměňovat atd. atd.
Je to absolutně dokonalá hra pro malé děti obého pohlaví se sklony k opatrování, pokud za Vámi někdy přijdou a řeknou „…že by chtěli zvířátko“, určitě je neodbudete tím, že ve skříni máte moly, pod kredencem krvežíznivé faraóny, kteří se pravidelně přetahují (za četných nadávek a výhrůžek na obou stranách) s manželkou o nákup a pavouka na obraze s lekníny. Kupovat tyto opatrovnické hračky přijde téměř na cenu registrace této hry, takže to rozumně zvažte, jestli jim radši nepořídíte rovnou tuto pěknou hru, ovšem musím Vás varovat, že svůj Palmáč budete zpět dobývat velmi těžce. Hry můžete využít také k vychytralému argumentu (doufaje, že to později ukecáte na nějakého menšího tvora do velikosti max. 20cm) typu: „Jestli se dokážeš postarat tady o tohohle BíBopa, tak pak se budeme bavit o bernardýnovi…!“
Mimochodem, o druhém slovu v názvu mi přítel-hudebník prozradil, že „Bop“ znamená druh jazzu, který je typický právě prozpěvováním této slabiky a složitou muzikální konstrukcí. Těžko říct proč se autoři shlédli právě v tomto názvu. Že by to nějak souviselo s typickým zvukem postaviček při chůzi? Nebo snad to, že chvilku nepostojí? Hmmm… Nevím, jestli máte lepší nápad řekněte nám o něm.
Jen bych Vás poprosil, nezapomínejte, že i Vy jste jenom člověk s člověčími potřebami a při starání o BeBopy si občas dejte pauzu na jídlo, spánek a… jiné radosti našeho reáného světa, třeba vyplňování daňového přiznání…