Dell E228WFP - poctivá dvaadvacítka
15.9.2008, Pavel Kovač, recenze
V našich končinách jsou výrobky Dell určeny hlavně pro firemní sféru. V poslední době lze však produkty Dell zakoupit i v běžných internetových obchodech. Jak si vede v tvrdé konkurenci a hlavně v našich velmi náročných testech.
Kapitoly článku:
Pod kapotou
Výrobky Dell jsou díky svému průmyslovému designu i vcelku lehce rozebíratelné. I přesto však plasty drží dobře u sebe a při zacházení s monitorem nic neskřípe. Co jistě zajímá všechny z vás, je určení panelu. Ten totiž má největší vliv na kvalitu obrazu, podsvícení, odezvu apod. Zkrátka prakticky na vše. Samozřejmě ovládací elektronika dokáže například vylepšit odezvu a barvy, ale pouze s kvalitním panelem lze něco udělat. Dost však bylo povídání a podívejme se na štítek.
Panel nese označení CHI MEI M220Z1 - L01 v revizi C1
Panel je of firmy Chi Mei Optoelectronics, to je velmi známá firma, která vyrábí převážně TN panely do monitorů střední třídy. V podstatě shodný panel měl i Samsung 2233BW.
Elektronika je chlazena pasivních chladičem. Bohužel kvůli tomu se nedozvíme, jaká elektronika vlastně panel pohání a řídí například OverDrive.
OSD menu
K ovládání jsem již něco psal v první kapitole. Nyní se však zaměříme na samotné OSD a jeho možnosti. Uspořádání položek je klasické, takže nemusíte přemýšlet, co se pod kterou položkou skrývá. Navíc ten, kdo někdy měl monitor Dell, tak má výhodu, protože menu je již nějaký ten pátek (minimálně čtyři roky co si pamatuju) naprosto stejné. Bohužel některé položky chybí a naleznete je jen u dražších modelů. Například zachování poměru stran popř. zobrazení v 1:1. V dnešní době je však zachování poměru stran obvykle záležitostí ovladačů grafické karty. Avšak například v systému Linux může vzniknout problém (nejsem však "linuxák", takže to nemám ověřeno na nových distribucích).
Samotné OSD menu je vyfoceno na následujícím obrázku.
Náhled OSD menu monitoru Dell E228WFP