Dell E228WFP - poctivá dvaadvacítka
15.9.2008, Pavel Kovač, recenze
V našich končinách jsou výrobky Dell určeny hlavně pro firemní sféru. V poslední době lze však produkty Dell zakoupit i v běžných internetových obchodech. Jak si vede v tvrdé konkurenci a hlavně v našich velmi náročných testech.
Kapitoly článku:
- Dell E228WFP - poctivá dvaadvacítka
- Pod kapotou a OSD menu
- Odezva, inputlag, video a hry
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Testy barev
- Interpolace, regulace jasu a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Kvalita pozorovacích úhlů není zrovna na vysoké úrovni. Pohled zespod je výrazně tmavý a i pohled ze strany až nečekaně tmavne. Navíc se obraz zabarví také do růžova, což je přinejmenší zvláštní. Naopak při pohledu ze strany obraz žloutne, což už je ovšem u TN panelů celkem standardní.
Stabilita kontrastu
Kontrast kolísá ve velmi malém rozmezí a při extrému v nejnižším jasu dosahuje hodnoty 93 % jasu maximálního - 659:1. Výrobce udává hodnotu 800:1; naměřené hodnoty sice o něco nižší, ale to je celkem běžné. Vzhledem k udávané hodnotě je reálný kontrast velmi dobrý.
Průběh jasu
Jas je regulován pomocí podsvětlovacích trubic, a tak s regulací neztrácíte kontrast, což jste si jistě všimli na předchozím testu kontrastu. Rozsah jasu 68 cd/m2 až 221 cd/m2 je slušný, avšak pro noční tvory to není. Kdo pracuje dlouho do noci a nerozsvěcí si lampičku (což by měl), tak bude stále monitorem dost oslněn. Jako příklad berte, že běžné CRT monitory mají jas kolem 80 cd/m2 a zde je minimální pouze o 12 cd/m2 nižší. Je to však problém většiny LCD a pouze některé modely mají regulaci ve větším rozsahu - typickým zastáncem je EIZO (jak jinak).
Stabilita jasu
Když jsem měřil průběh jasu v závislosti na čase, tak jsem byl zpočátku překvapen velmi rychlým náběhem. Po čase však moje nadšení opadávalo asi stejným tempem, jako padal i jas. Až po cca15 minutách se monitor ustálil na hodnotě 221 cd/m2.
Podsvícení
Na první pohled je podsvícení dobré, na pohled druhý však až tolik není. Lze velmi snadno vypozorovat výrazně světlejší prostředek a lehce prosvítající okraje. Okraje jsou problém při sledování filmů a prostředek může trošku vadit při editaci fotek, protože i foťák dělá fotky uprostřed lehce světlejší a monitor to ještě zvýrazní. Při editaci se vám může stát, že prostředek ztmavíte víc, než je správné. Každopádně jde o kancelářský monitor, a tak se není čemu divit.
Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.
V pak máme tabulku s hodnotami jasu v jednotlivých místech obrazovky.