Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell E228WFP - poctivá dvaadvacítka

15.9.2008, Pavel Kovač, recenze
Dell E228WFP - poctivá dvaadvacítka
V našich končinách jsou výrobky Dell určeny hlavně pro firemní sféru. V poslední době lze však produkty Dell zakoupit i v běžných internetových obchodech. Jak si vede v tvrdé konkurenci a hlavně v našich velmi náročných testech.

Odchylka dE


I přesto, že má Samsung 2233BW prakticky stejný panel, tak ve výsledku jsou barvy naprosto rozdílné. Nebudu napínat a hned řeknu, že Dell je na tom o poznání lépe. Už nekalibrovaný monitor podle oka vykazuje slušné výsledky, což sonda potvrzuje. Monitor má tak odchylku dE 2000 = 3,256. Při seřízení bílého bodu v OSD na 6500 K se dosáhne hodnoty 2,582 což už je velmi solidní výsledek a pro běžnou praxi dostačuje. Seřízení bílého bodu nebylo až tak problematické a pouze stačilo stáhnout červenou na 93 % modrou na 97 % a zelenou ponechat. Po kalibraci se výsledek dE 2000 vyhoupl až k 1,193 což je i pro grafiky dostačující. Sice by byla lepší hodnota pod 1, ale vzhledem k panelu to je stále velmi dobrý výsledek.




Barevný gamut


Monitor střední třídy = gamut sRGB. Asi tak by šlo definovat většinu dnešních 22" modelů. Ani Dell E228WFP nevybočuje z řady a zachovává si klasický sRGB barevný prosotor. Již delší dobu jsem nepopisoval, co vlastně barevný prostor znamená, tak to trošku připomenu i pro nové čtenáře. Každý monitor pokrývá nějaký barevný prostor, který je odvozen od viditelného spektra. Toto viditelné spektrum je znázorněno celým "duhovým" diagramem na jehož hranách jsou uvedeny vlnové délky světla. Všimněte si, jak velký je barevný prostor sRGB vzhledem k viditelnému spektru. Každému je asi jasné, že čím větší je barevný prostor monitoru, tím lépe. Prostor sRGB není moc vhodný pro profi nasazení, protože nerespektuje tvar barevného prostoru lidského oka. Naopak Adobe RGB, který zasahuje více do zeleného spektra, je daleko vhodnější, ale příslušné panely jsou dražší - je třeba použít jiné podsvícení.



Nyní se podíváme na to, jak velký rozdíl je ve zkalibrovaném a nezkalibrovaném monitoru. Sledujte pouze rozdíly obrázků! Obrázek po kalibraci nevyjadřuje, jak daný obraz vypadá na monitoru Samsung 2233BW.



Porovnání obrazů před (nahoře) a po (vespod) kalibraci

Monitor si barevně vede velmi dobře. Není to zásluha jen samotného panelu, ale Dellu, který upravil elektroniku tak, aby vymáčkla z tohoto jinak celkem obyčejného panelu maximum. Například takový Samsung 2233BW se moc v tomto ohledu nepředvedl a když porovnáme výsledky těchto parametrově stejných panelů, tak Dell vychází jako jasný vítěz. Opravdu jsem byl velmi mile překvapen barvami a chvílemi jsem nevěřil, že jde o TN panel.

Přikládám zde archív s .icc profily, avšak ještě jednou připomínám, že .icc profil je vytvořen přímo pro testovaný kus a na vašem, i když stejném modelu, nemusí tento .icc profil příliš pomoci.