Dell U2713HM: pan neocenitelný
Máte zálusk na velký monitor? Nechcete kupovat profesionální NEC či EIZO? Tak možná právě pro vás tu je velmi dobře odladěný Dell U2713HM. Tento 27" velikán překvapí opravdu každého fandu kvalitního obrazu. A obrazem to jen začíná!
Kapitoly článku:
Struktura displeje
V nedávné době prošla struktura IPS displejů razantní změnou. Začala se podobat S-PLS, a tím si i lehce zvýšila kontrast. Jinak je však vše při starém, a to i pozorovací úhly a barvy. Ty jsou však v podání Dellu 8 bitové. U tohoto modelu jde o IPS panel ve variantě AH-IPS.
Ten, kdo pravidelně čte naše recenze, jistě strukturu nových IPS panelů poznal na první pohled. Naopak ten, kdo nikdy naše recenze nečetl, si ji jistě zapamatuje. To nejdůležitější, co můžete rozpoznat, je drobná struktura domén, díky které má IPS tak dobré pozorovací úhly.
Teplota barev
Odchylka dE a barevný gamut
Velmi důležitý je barevný gamut. Pokud se totiž podíváme na dnešní monitory, tak obvykle mají širší gamut než je sRGB, a tím vytvářejí nejedny problémy uživatelům. To samozřejmě neplatí, pokud má možnost přepínat sRGB a AdobeRGB, ale to obvykle levné monitory neumí. Dnešní monitor však překvapil, resp. nehraje si na AdobeRGB a raději pořádně odladí sRGB, které je stejně daleko používanější.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Gamut máme za sebou a nyní se můžeme podívat na přesnost barev. Asi každého napadne v menu nastavit sRGB profil, který by měl poskytovat ty nejlepší výsledky. Tedy teoreticky. No uvidíme.
Profil sRGB
No a povedlo se. Až na drobné odchylky v šedých odstínech (monitor má při sRGB teplotu spíš 6300 K než 6500 K) se jedná o nadstandard. Běžnému grafikovi toto bude dostačovat. Čára naznačená v grafu je hranice, kde lidské oko poznává rozdíl. Tedy trénované oko pozná rozdíl i menší, ale je to rozhodně na hranici snesitelnosti. Průměrná odchylka dE(2000) nekalibrovaného monitoru od sRGB je velmi pěkných 1,44.
Profil 6500 K
Zkusil jsem tedy v monitoru nastavit (v OSD menu) hodnotu 6500 K. Poté následovalo měření odchylky. Bohužel tak dobrý výsledek jako v režimu sRGB se nedostavil. Průměrná odchylka dE(2000) = 3,02.
Profil 6500 K v RGB
Zkusíme tedy nastavit v OSD 6500 K přes regulaci RGB kanálů. No ani zde se nedostavil tak kvalitní výsledek, jako v případě sRGB profilu. Průměrná odchylka dE(2000) = 2,9.
Profil Standard
Za pokus také stojí nativní režim, který je zde označený jako Standard. Ten poskytl jen o něco lepší výsledky než v případě ruční kalibrace přes OSD. Stále však vítězí sRGB. Průměrná odchylka dE(2000) = 2,88.
Profil Game
A další režimy již jen zrychleně. Žádný neposkytuje tak dobré výsledky jako sRGB, a tak je jasné, že je monitor kalibrován právě na tento režim. Průměrná dE(2000) = 2,96.
Profil Movie
Profil Movie má průměrnou dE(2000) = 5,48.
Profil Multimedia
Profil Multimedia má průměrnou dE(2000) = 3,36.
Profil Text
V profilu Text je průměrná dE(2000) = 3,08.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
Jak již bylo řečeno, tak profil sRGB poskytuje nejlepší výsledky ze všech, které lze v OSD nastavit. Proto je potřeba nastavit pouze jas na 120 cd/m2 (JAS = 34) a kontrast na 80. Nic víc.
Kontrast: 80
Jas: 34
Kalibrace
Pokud však necháte pracovat profil, tak je odchylka dE(2000) = 0,88, a to je již výsledek, který je vhodný i pro náročnějšího grafika. Monitor si tedy po kalibraci zaslouží pozornost téměř všech. Jen ti, co striktně vyžadují AdoeRGB musejí sáhnout po dražších EIZO či NEC.
Monitor tedy poskytuje velmi dobré výsledky v barvách, a to je velmi dobrá zpráva. Upřímně jsem očekával, že v barvách to bude bída, ale monitor zkrátka překvapil.