Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dell Vostro V130: vskutku mobilní

31.12.2010, Jan Vítek, recenze
Dell Vostro V130: vskutku mobilní
Dnes si představíme mobilní a tenký notebook Vostro V130 od společnosti Dell, který se bude hodit na cesty. Přinese také neotřelý design, kvalitní materiály, a tak se podívejme na to, zda se tento počítač jako celek povedl.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. S tou můžeme být spokojeni, neboť i při té nejvyšší zátěži se ozývá z útrob pouze klidné šumění ventilátoru, natož pak v běžném provozu. Problém bych spíše viděl jinde. Když položíme notebook třeba na dřevěný stůl, může nám začít rezonovat vysokootáčkový pevný disk, což je pak ve srovnání s ventilátorem nesrovnatelně otravnější zvuk. Řešením je podložit notebook třeba novinami, což díky umístění otvorů nabírajících čerstvý vzduch také na zadní hraně nebude vadit a my se nemusíme bát, že bychom chlazení ucpali.

Teploty byly měřeny ve 21°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o zbylá se postaral Prime95. Z výsledků v tabulce je také patrné, že počítač se dokáže chladit bez problémů. Procesor má ke svému maximu ještě dlouhou cestu (přesně to je 35 °C) a ani pevný disk se nepřehřívá. Grafický čip své teplotní čidlo nemá, ale vzhledem k tomu, že je na jedné destičce s procesorem, bych neočekával problémy.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
40 °C
70 °C
GPU
-
-
HDD
32 °C
39 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Sami vidíte, že ani vespod se povrch notebooku při zátěži nijak výrazně nezahřívá, takže nás nebude obtěžovat ani při položení na klín.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na zabudovanou 6článkovou baterii s kapacitou pouze 30 Wh. Ta je sice nízká, ovšem očekávat můžeme i nízkou spotřebu, která by měla situaci vyrovnat. Přesto je ale předem jasné, že vysoce nadprůměrná výdrž to nebude.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
3:30
1:15
Spotřeba
9 W
24 W

Ve výsledku tedy není výdrž na baterie nijak úžasná, za což může právě nízká kapacita baterie daná omezeným prostorem uvnitř tohoto tenkého notebooku.



Spotřeba notebooku patří však mezi ty nejnižší, s jakými se můžeme setkat a přibližuje se k netbookům. Ovšem na druhou stranu mají podobně efektivní management spotřeby díky EIST i plnohodnotné mobilní procesory Core, takže se nemůžeme divit, že HP ProBook 5320m je na tom obdobně. Spotřeba v zátěži je však již něco jiného a zde se jasně projeví rozdíl TDP procesorů, konkrétně 18 W versus 35 W.


- zátěž - Furmark -