Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Domácí tiskárna XEROX Docuprint C8

28.11.2000, Lubomír Axman, recenze
Domácí tiskárna XEROX Docuprint C8
Tiskárna XEROX Docuprint C8 je výrobcem deklarována jako osobní inkoustová tiskárna, nalezne tedy užití především u domácích uživatelů k příležitostnému tisku černobílých a barevných dokumentů. Přestože jde o nejlevnější základní model z řady značkových tiskáren XEROX Docuprint, rozhodně se nemá za co stydět.
logoTiskárna XEROX Docuprint C8 je výrobcem deklarována jako osobní inkoustová tiskárna, nalezne tedy užití především u domácích uživatelů k příležitostnému tisku černobílých a barevných dokumentů. Přestože jde o nejlevnější základní model z řady značkových tiskáren XEROX Docuprint, rozhodně se nemá za co stydět.

Jedná se o čtyřbarevnou inkoustovou tiskárnu s tepelnými tryskami. Rychlost tisku 5 stran za minutu černobíle a 2,5 stránky barevně plně odpovídá standardu této třídy tiskáren, příjemně překvapí i rozlišení 600×600 na obyčejný a dokonce 1200×600 na lesklý fotografický papír. Samozřejmostí je možnost tisku na téměř všechny druhy médií – od obyčejných kancelářských papírů (60 – 160 g/m2), obálek a štítků až po transparentní fólie a nažehlovací obtisky. Kapacita vstupního zásobníku je 100 listů papíru (75 g/m2).

Tiskárna se k počítači připojuje přes obousměrný paralelní port, vestavěný napájecí zdroj je pro napětí 110 ÷ 240 V (50 ÷ 60 Hz) a vyhovuje normě ENERGY STAR, proto může být trvale připojen do sítě. Hmotnost tiskárny je cca 4,5 kg.

Xerox8c


Žádný z těchto údajů zatím ničím neoslnil, dalo by se tedy říci ”zase jedna průměrná tiskárna”. To pravé však přijde teprve po odklopení horního plastového krytu, který skrývá tiskovou hlavu se čtyřmi samostatně vyměnitelnými zásobníky inkoustů. Toto řešení, používané především u velkých profesionálních tiskáren a tiskových plotrů, dosud nabízela u některých svých modelů pouze firma CANON. Pokud nepotřebujete tisknout barevně, je možné namísto zásobníků pro azurovou, purpurovou a žlutou barvu použít jeden velkokapacitní zásobník černého inkoustu pro černobílý tisk. Tento zásobník však není součástí dodávky a je nutné jej dokoupit zvlášť, stejně tak jako barevnou tiskovou hlavu pro fotografickou kvalitu tisku.

Krabice s tiskárnou obsahuje jednak vlastní tiskárnu, návod k použití netradičně rozdělený do dvou příruček – popisu kompletace a přípravy tiskárny k provozu a v druhé části popis instalačního software. Dále je přiloženo instalační CD s ovladači a podrobným manuálem (bohužel nikoliv v češtině), síťový kabel, barevná tisková hlava s přepravní krabičkou a po jednom kusu zásobníků černého a všech barevných inkoustů. Kabel pro připojení tiskárny k počítači není přiložen.

Návod k přípravě tiskárny k provozu je v češtině a je zpracován velmi podrobně, dokonce nechybí ani schematické vyobrazení všech důležitých kroků instalace. Co však nebylo možné namalovat, je to, že lepicí páska, kterou jsou zajištěny a slepeny pohyblivé části, je velmi silně lepivá a velmi dobře drží. Proto doporučuji při odlepování nepospíchat a odtrhávat ji velmi pomalu, jinak vám zůstanou na krytech odtržené žmolky lepicí vrstvy a budete je muset ”odrolit” prstem – komu se to již někdy ”zadařilo”, ví o čem je řeč. Na stole vám tiskárna nezabere mnoho místa (rozměry š×h×v jsou 434×350×267 mm), neboť jak vstupní tak i výstupní zásobníky papíru jsou umístěny v zadní části tiskárny a šikmo nahoru.

Další postup spočívá v přípravě tiskové hlavy – nasazení 4 zásobníků s inkousty na správná místa. Jednotlivé zásobníky mají ve spodní části otvor, kterým vytéká inkoust do tiskové hlavy a tento otvor je u nových zásobníků přelepen fólií, která má za úkol zabránit vytečení značně řídkého inkoustu ještě před použitím. Fólii je nutné před zacvaknutím zásobníku do tiskové hlavy odstranit a je třeba upozornit že odlepenou fólii nelze přilepit zpět. Pokud by tedy bylo nutné použité zásobníky vyjmout z tiskové hlavy, přelepte otvor zásobníku např. izolepou. Jednotlivé barvy jsou jak na tiskové hlavě, tak i na zásobnících popsány jednak anglickými názvy barev, jednak čísly – správné pořadí by tedy nemělo nikomu činit potíže a tím pádem by mělo být při tisku dosaženo kýžených barevných kreací. Sestavenou tiskovou hlavu usadíme na vodicí trn a zajistíme páčkou v pracovní poloze. Po připojení příslušné kabeláže je tiskárna připravena k provozu (testování a čištění tiskové hlavy trvá přibližně 90 sec.).

Dalším krokem je instalace ovladačů a software pro tiskárnu. Na instalačním CD však češtinu nenajdete – můžete si sice vybrat z bohaté nabídky mnoha světových jazyků, avšak instalátor si sám zjistí verzi operačního systému, který máte instalován a v české verzi Windows sám automaticky nainstaluje ovladače v angličtině. Základní ovladače pro další OS jsou obsaženy na přiloženém CD. Ovladače pro Windows NT nebo 2000 je doporučeno stáhnout z velmi dobře propracované webové stránky výrobce. Odtud je možné stáhnout i české verze ovladačů pro Windows 95, 98 a ME. Po jejich nainstalování je však třeba provést upgrade firmware tiskárny. Po úspěšné instalaci softwaru si zkuste vytisknout zkušební stránku (pozor – nikoliv však tu standartní z Windowsů, ale tu kterou naleznete na záložce »Vlastnosti tiskárny – Paper/Output– Status – Maintenance - Test«. Skutečně, klobouk dolů – ale ta spotřeba inkoustu!!! – Jen tak mimochodem, stav naplnění jednotlivých zásobníků si můžete ihned zkontrolovat aniž byste tiskárnu otevřeli.

Tiskárnu jsem testoval na počítači s minimální doporučenou konfigurací – tedy 486DX 66 MHz a 8 MB RAM v prostředí Windows 95. S pomocí druhé části tištěného manuálu, kde jsou popsány jednotlivé volby pro nastavení vlastností tiskárny, proběhla instalace tiskárny do systému zcela hladce a čistě. Kvalita tisku převyšuje standardy, které bychom od tiskárny této cenové kategorie očekávali, pokud zvolíte normální kvalitu tisku, je možné vytištěné dokumenty bez obav použít jako předlohy pro další kopírování – musíte se však smířit s poněkud delší dobou tisku. Při tisku v kvalitě ”draft” je stránka hustě psaného textu vytištěna velmi rychle, písmo není tak výrazné a místy se může projevit mírné stranové posunutí tisknutých řádků (zarovnání svislých čar) – asi tak o jednu, dvě desetiny milimetru. Při této kvalitě tisku to však není závažná chyba, je však otázkou, zda se s přibývajícím věkem a požíváním tiskárny nebude posun zvětšovat. Instalace a testování tiskárny na počítači s procesorem Intel Celeron 600 MHz, čipsetem VIA Apollo Pro a 64 MB RAM v prostředí Windows 98 proběhla naprosto stejně bezproblémově jako v případě minimální konfigurace, rovněž dosažené výsledky kvality tisku byly úplně shodné.

Tuto tiskárnu lze s klidným svědomím doporučit pro domácí použití, je vhodná i pro příležitostný tisk dokumentů v kanceláři. Pro koupi této tiskárny rozhoduje především nízká cena, velmi solidní kvalita tisku a velikost potřebného místa na pracovním stole. Jediné, co by se dalo vytknout, je absence možnosti připojit tuto tiskárnu k počítači přes rozhraní USB – řada především levných tiskáren jiných výrobců tuto možnost již poskytuje. Dále by se měla zlepšit technická podpora od výrobce – především pokud jde o dodávky náhradních zásobníků inkoustu a dalšího příslušenství – to však bude spíše záležitost dovozců a marketingu.